Itse olen huomannut - kuten varmaan moni muukin, että järjen juoksu pelaa vaihtelevasti. Joskus on päiviä jolloin ei tahdo sujua oikein mikään henkinen tehtävä/työ ja vastaavasti päiviä jolloin sitä kokee olevansa lähes "nero". Samoin yleinen vireystila tuntuisi vaikuttavan ja tällä tarkoitan hieman pidempiä jaksoja jolloin saattaa ilmetä esim. apaattisuutta, haluttomuutta ja innottomuutta. Sitten taas on jaksoja jolloin elo hymyilee ja kaikki sujuu paremmin. Enkä nyt tarkoita mitään kaksisuuntaista mielialahäiriötä vaan tavallista mielialavaihtelua.
Mietinkin onko tuo vain kuvitelmaa tai tunnetta vai näkyykö em. muutokset mielentilassa esim. älykkyystesteissä? Nyt on ollut pikkasen alavireisyyttä ja yhden nettitestin (kuviotesti) tein pitkästä aikaa ja tulos oli verraten huono aikaisempiin tuloksiin nähden ja siltä se myös tuntui testiä tehdessä. Aivot oli ikäänkuin jumissa.
Vaihteleeko älykkyys?
3
154
Vastaukset 3
- moaä
Polittiikoilla ei järki juossu kun kreikkaan meni rahaa ... jos annetaan vielä lisää ..taitaa taas tulla musta päivä = no veron maksajille ainakin ... kyllä on suomi surkeessa tilassa !! kiitos politiikkojen ... ja ahneiden eu politiikkojen !! jatkuuko alamäki viel pitkään !??
- Antisympaattinen
Älykkyystesteihin voisi samalla liittää jonkinlaisen persoonallisuuskartoituksen ihan vain tieteellisestä mielenkiinnosta, niillä selvitettäisiin missä määrin älykkäillä on esim. tavanomainen tunne-elämä vai muuttaako/syrjäyttääkö korkea älykkyys sitä? Vastakohtinahan nämä usein ajatellaan. Kummasta on enemmän hyötyä?
Muistan teini-ikäisenä, yläasteella kun nää älykkyystestit oli aika kovaa kamaa ja kaikki teki niitä vuorostaan (tyyliin jääkiekkokortit ala-asteella). Yhtä kaikki, olin sillon masentunut ja sain hyviä tuloksia niistä. Myöhemminkin kun parannuin masennuksesta, sain huonompia tuloksia, koska en enää jaksanut keskittyä niihin. Mutta juu, se kertoo mun keskittymiskyvystäni, mutta yhtä kaikki myös siitä, että se on sidonnainen mielentilaan.
Niin, ja jo ihan siltäkin kantilta, että looginen päättely, jota vaaditaan älykkyystesteissä, vaatii pirusti energiaa – eli hyviä yöunia. Jos olet stressaantunut ja nukkunut yösi huonosti, se tarkottaa auttamattomasti sitä, ettet pärjää niissä niin hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134732Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois196666Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!23627Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45627Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars97599- 56580
- 41529
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29521Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59505