Reipas kävely

Onko reilun tunnin mittainen lähes jokaaamuinen reipas kävely millaista harjoittelua? En jaksa juosta, koska syön berytasalpaajaa, Kävelylenkin aikana syke liikkuu 120-130 välillä, eli aika korkealla.

9

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjyhhh

      Loistavaa kuntoilua.

    • spaceri

      Peruskestävyys kehittyy. Keuhkojen ja verenkiertoelimistön kunto paranee. Selkäranka saa kiertoliikettä ja verenkierto kulkee sielläkin, mikä auttaa selän pysymiseen kunnossa.
      Huoltaa niveliä.
      Mieli virkistyy, stressihormonit vaikuttavat vähemmän.

    • samoilijavaan

      Ihan hyvää kuntoilua tuo on. Vielä jos voit kävellä maastossa, ulkoiluväylillä (hiekka), jossa maasto vaihtelee, niin kyllä tuo kuntoilusta käy. Syke nousee vaivattomasti lievästi hengästyttävälle alueelle jopa ylikin, kun kävelee oikein reippaasti.
      Juoksuaskeleitakin voi ottaa silloin tällöin, jos hyvältä tuntuu.

    • 11-3

      Jos meinaat maratonille, niin eihän tuo vielä harjoittelusta käy. Mutta, jos mainaat pysyä edes jonkinlaisessa kunnossa, niin kyllä se siihen. Kahdenkymmenen viiden ikävuoden jälkeen ihmisen kunto laskee prosentin vuodessa. Tuollainen reippailu ainakin hidastaa laskua. Kunnon laskun pysäyttäminen, tai jopa kunnon nostaminen taas vaatii jo vähän enemmän.

    • nomikäettei

      Jos sykkeesi nousee korkealle ja saat hieman hikeä pintaan, niin harjoitus on hyvä yleiskunnon kannalta.

      Älä toki unohda hyötyliikuntaa päivittäisissä rutiineissa eli portaat ylös hissin sijaan, kauppaan kävellen auton sijaan, pyöräile duuniin sään salliessa julkisten sijaan jne...

      Itse esim. leikkaan nurtsin manuaalisesti työnnettävällä leikkurilla, pensasaidan leikkaan pensas-saksilla, haravoin ja yleensäkin pyrin välttämään mitään koneellista apua toiminnassa tai liikkumisessani - toki välillä joudun käyttämään julkisia tai omaa autoa päästäkseni säästä riippuen tiettyyn paikkaan tai kuormani ollen liian raskas pyörälle kuten pari säkkiä hiekkaa tai kooltaan liian suuria kuten kattolevyt vajaan.

      Noin yleensä pyöräilen aina kun se on mahdollista ja uskon sen tekevän minulle vain hyvää.

    • Tuireli

      Edellinen kirjoittaja mainostaa hyötyliikuntaa - ihan oikein. Vaatii vain hieman viitseliäisyyttä. Aamuisin oikein naurattaa, kun pyöräilee töihin. Kaduilla köröttelee yksinäisten äijien kööri autoillaan töihin. Ja se on nimenomaan juuri äijien armeija. Naiset käyttää busseja tai pyöräilee.
      Olisi kansanterveydellisesti melkoinen potti, jos noista (mies)autokuskeista edes 10% jättäisi auton kotiin ja pyöräilisi töihin esimerkiksi kesäkuukausien ajan. Saisihan siinä edullisesti kuntoa ja kaupunkien ilmanlaatu samalla paranisi.

      • fillarillaympärivuoden

        Tämä on totisinta totta. Emme tietysti tiedä toisten kulkuyhteyksistä (joskus Helsingissä työssäkäyvät ihmiset muuttavat jonnekin Nurmijärven taakse saadakseen ison asunnon ja ison auton). Mutta jos on mahdollisuus työmatkaliikuntaan, niin se mahdollisuus kannattaa käyttää. Sääkin on vain asenne ja varustautumiskysymys.


    • toinenBetasalvattu

      Betasalpaaja ei täysin estä pulssin nousua rasituksessa, ainakaan minun saamani annostus. se ei vaan ihan heti nouse. Jos ihan kylmiltään lähdin ryntäämään, niin tuntui että jalat pysähtyy. Betasalpaajani myös vaihdettiin toiseen lääkkeeseen (Atacand) joka laskee verenpainetta mutta ei pulssia. Oletko kysynyt lääkäriltäsi, 1) tarvitsetko nimenomaan betasalpaajaa ja 2) sallisiko yleistilasi juoksemisen salpaajista huolimatta?

      Minä kävelin reippaasti pari tuntia päivässä mutta en pystynyt juoksemaan, kynnys oli liian suuri. Lopulta h i d a s hölkkä juoksumatolla auttoi yli tämän kynnyksen, ja tänä kesänä olen pystynyt hölkkäämään ulkonakin sellaiset 20 minuuttia, ja ihan vähän on vauhtikin kasvanut.

      • toinenBetasalvattu

        Tähän vielä lisäisin ettei se juoksu mikään itsetarkoitus ole: jos kävelet pari tuntia päivässä niin se on erinomaista perusliikuntaa ja liikut ihan suosituksenmukaisen määrän. Niin ei kaikki juoksukuntoisetkaan tee.

        Mutta: jos ja vain jos kiinnostaa ja jos ja vain jos lääkitys/terveys sallii, voisi kuitenkin nostaa myös ns. vauhtikestävyyttä, lääkärin asettamissa rajoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      229
      5388
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      195
      2775
    3. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      60
      2028
    4. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1602
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      15
      1595
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      138
      1345
    7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      108
      1326
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      167
      1289
    9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      87
      1232
    10. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1204
    Aihe