Reipas kävely

Onko reilun tunnin mittainen lähes jokaaamuinen reipas kävely millaista harjoittelua? En jaksa juosta, koska syön berytasalpaajaa, Kävelylenkin aikana syke liikkuu 120-130 välillä, eli aika korkealla.

9

68

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjyhhh

      Loistavaa kuntoilua.

    • spaceri

      Peruskestävyys kehittyy. Keuhkojen ja verenkiertoelimistön kunto paranee. Selkäranka saa kiertoliikettä ja verenkierto kulkee sielläkin, mikä auttaa selän pysymiseen kunnossa.
      Huoltaa niveliä.
      Mieli virkistyy, stressihormonit vaikuttavat vähemmän.

    • samoilijavaan

      Ihan hyvää kuntoilua tuo on. Vielä jos voit kävellä maastossa, ulkoiluväylillä (hiekka), jossa maasto vaihtelee, niin kyllä tuo kuntoilusta käy. Syke nousee vaivattomasti lievästi hengästyttävälle alueelle jopa ylikin, kun kävelee oikein reippaasti.
      Juoksuaskeleitakin voi ottaa silloin tällöin, jos hyvältä tuntuu.

    • 11-3

      Jos meinaat maratonille, niin eihän tuo vielä harjoittelusta käy. Mutta, jos mainaat pysyä edes jonkinlaisessa kunnossa, niin kyllä se siihen. Kahdenkymmenen viiden ikävuoden jälkeen ihmisen kunto laskee prosentin vuodessa. Tuollainen reippailu ainakin hidastaa laskua. Kunnon laskun pysäyttäminen, tai jopa kunnon nostaminen taas vaatii jo vähän enemmän.

    • nomikäettei

      Jos sykkeesi nousee korkealle ja saat hieman hikeä pintaan, niin harjoitus on hyvä yleiskunnon kannalta.

      Älä toki unohda hyötyliikuntaa päivittäisissä rutiineissa eli portaat ylös hissin sijaan, kauppaan kävellen auton sijaan, pyöräile duuniin sään salliessa julkisten sijaan jne...

      Itse esim. leikkaan nurtsin manuaalisesti työnnettävällä leikkurilla, pensasaidan leikkaan pensas-saksilla, haravoin ja yleensäkin pyrin välttämään mitään koneellista apua toiminnassa tai liikkumisessani - toki välillä joudun käyttämään julkisia tai omaa autoa päästäkseni säästä riippuen tiettyyn paikkaan tai kuormani ollen liian raskas pyörälle kuten pari säkkiä hiekkaa tai kooltaan liian suuria kuten kattolevyt vajaan.

      Noin yleensä pyöräilen aina kun se on mahdollista ja uskon sen tekevän minulle vain hyvää.

    • Tuireli

      Edellinen kirjoittaja mainostaa hyötyliikuntaa - ihan oikein. Vaatii vain hieman viitseliäisyyttä. Aamuisin oikein naurattaa, kun pyöräilee töihin. Kaduilla köröttelee yksinäisten äijien kööri autoillaan töihin. Ja se on nimenomaan juuri äijien armeija. Naiset käyttää busseja tai pyöräilee.
      Olisi kansanterveydellisesti melkoinen potti, jos noista (mies)autokuskeista edes 10% jättäisi auton kotiin ja pyöräilisi töihin esimerkiksi kesäkuukausien ajan. Saisihan siinä edullisesti kuntoa ja kaupunkien ilmanlaatu samalla paranisi.

      • fillarillaympärivuoden

        Tämä on totisinta totta. Emme tietysti tiedä toisten kulkuyhteyksistä (joskus Helsingissä työssäkäyvät ihmiset muuttavat jonnekin Nurmijärven taakse saadakseen ison asunnon ja ison auton). Mutta jos on mahdollisuus työmatkaliikuntaan, niin se mahdollisuus kannattaa käyttää. Sääkin on vain asenne ja varustautumiskysymys.


    • toinenBetasalvattu

      Betasalpaaja ei täysin estä pulssin nousua rasituksessa, ainakaan minun saamani annostus. se ei vaan ihan heti nouse. Jos ihan kylmiltään lähdin ryntäämään, niin tuntui että jalat pysähtyy. Betasalpaajani myös vaihdettiin toiseen lääkkeeseen (Atacand) joka laskee verenpainetta mutta ei pulssia. Oletko kysynyt lääkäriltäsi, 1) tarvitsetko nimenomaan betasalpaajaa ja 2) sallisiko yleistilasi juoksemisen salpaajista huolimatta?

      Minä kävelin reippaasti pari tuntia päivässä mutta en pystynyt juoksemaan, kynnys oli liian suuri. Lopulta h i d a s hölkkä juoksumatolla auttoi yli tämän kynnyksen, ja tänä kesänä olen pystynyt hölkkäämään ulkonakin sellaiset 20 minuuttia, ja ihan vähän on vauhtikin kasvanut.

      • toinenBetasalvattu

        Tähän vielä lisäisin ettei se juoksu mikään itsetarkoitus ole: jos kävelet pari tuntia päivässä niin se on erinomaista perusliikuntaa ja liikut ihan suosituksenmukaisen määrän. Niin ei kaikki juoksukuntoisetkaan tee.

        Mutta: jos ja vain jos kiinnostaa ja jos ja vain jos lääkitys/terveys sallii, voisi kuitenkin nostaa myös ns. vauhtikestävyyttä, lääkärin asettamissa rajoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      142
      5279
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      97
      4863
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      51
      4288
    4. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3993
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3791
    6. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      53
      3694
    7. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3625
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3373
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      191
      2361
    Aihe