Stadilainen uunilohi

Stadin-kundi

Teppo haki tänään kauppahallista reilun kilon vonkaleen tuoretta merilohta. Teppo laittoi mausteeksi puristettua limeä, tilliä ja merisuolaa. Teppo antoi kalan tekeytyä puolisen tuntia huoneenlämmössä ennen uuniin nostamista. Puolisen tuntia 180-asteisessa pötsissä et sillei hei!

5

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itä-Suomi

      Terotappas Teppo kynäsi ja kirjoita ylös:
      Kaadoin lasivuokaan pohjalle 2cm paksun suolakerroksen(karkeaa). Heitin lohifileen suolan päälle nahkapuoli alaspäin. Fileen päälle sitruunaviipaleita ja vähän! karkeaa suolaa. Uuniin 200 astetta ja 40min. Et sillei hei.

    • PikkuKakkosenMari

      Kuules nyt senkin vähäkarvainen jullikka!! Teppo on ollut jo 10 vuotta täällä pääjehuna ja sinä aikana jakanut kymmeniä toinen toistaan herkullisempia omia reseptejään, esim. kuhaceviche ja katkarapuporopatonki hei! Crudoko siellä katkerana kirjoittelee anonyymin nimimerkin suojista ja koittaa loata palstan kiistattoman ykköskokin mainetta hei?

    • Sorivaanfriidut

      stadilainen uunilohi on kuin sardiini purkissa, toista se on itsepyydetty järvilohi puulavedestä

      • TottaPuhut

        Nyt puhutaan asiaa.
        Kaupan tiskiltä haettu lohi ole mistään kotoisin.
        Kyllä se itse pyydetty lohi sentään maistuu huomattavasti paremmalle.
        Siinä on tunnetta mukana, kun lohi on itse pyydystetty ja laitettu.
        Eikä ole mitään norjalaista kasvatettua merilohta, kuten Tepon kauppahallin kassilohi.


    • Lumiukko-

      -Lumiukko eksyi palstalle pitkästä aikaa ja toteaa, että Lahen dildoperse on täällä viimeaikoina näytellyt Stadin tietäjää et sillei hei! Kyseessä ei siis todellakaan ole aito oikea Stadin kundi.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      50
      1671
    2. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      320
      1474
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      102
      1456
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1175
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      22
      1173
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      68
      1123
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1117
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      78
      1072
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      183
      958
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      896
    Aihe