Onko tää normaalia käytöstä lukioikäisiltä?

ongelmia

Olin hyvä kaveri yhden tytön kanssa, kunnes se jäi kiinni siitä että se oli valehdellut mulle. Ne valheet liitty meidän yhteiseen kaveriin ja vähän muihinkin asioihin. Meidän yhteiset kaverit sai tietää niistä valheista ja ne alko välittömästi syrjiä ja haukkua sitä tyttöä. Olin itsekin siinä mukana ja puhuin siitä aika rajusti pahaa selän takana. Kaduin joka kerta kun olin puhunut jotain, mutta puhuin silti vaan lisää. Meidän kaikkien mielestä tää juttu ois pitäny selvittää sen tytön kanssa, mutta niiden muiden mielestä ois pitäny tyyliin hakata se ja haukkua ihan pystyyn, mutta mun mielestä tää ois pitäny selvittää asiallisesti ketään erityisemmin syyllistämättä.

Se tyttö halus nyt itse selvittää asiat meidän kaikkien kanssa, mutta olin ainut joka halus asiallisesti selvittää ilman turhia syyttelyitä ja riitoja. Ne muut ei ollutkaan tyytyväisiä siihen, etten haukkunu sitä tyttöä päin naamaa tai katkaissut siihen välejä, vaan myönsin myös omat virheet ja pyysin anteeksi, joten mun puolesta tän koko jutun olis voinut unohtaa. Mutta nyt nää toiset onkin hyökänny mua vastaan, koska halusin jatkaa kaveruutta sen tytön kanssa, enkä katkaissutkaan välejä, eli nyt mulla ei olekaan enää ketään muita kavereita sen takia.

En tiedä olenko kaksinaamainen tai teinkö oikein, mutta kyllä mun mielestä tää rauhanomainen ratkaisu tuntu oikealta. Ja mua nolottaa meidän muiden käytös, kun syrjittiin ja välteltiin sitä eikä edes sanottu sille suoraan syytä. Ihan kuin ala-asteikäisten touhua, ja ollaan nyt menossa lukion kakkoselle.

Miten mun kannattaa nyt toimia näiden muiden ihmisten suhteen? Haluaisin ehkä lopettaa niiden kanssa olemisen kokonaan koska ne käyttäytyy muutenkin eri tavalla kuin minä, esim. ne ryyppää joka viikonloppu ja on tosi pinnallisia. En vaan tiedä miten voisin silleen hiljalleen häippästä niiden porukasta. Ymmärrän jos ette tajunneet mitään tai ette jaksaneet lukea.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yayaya

      Vastaus kysymykseesi: Täysin normaalia ja tulee olemaan tollasta aikuisiälläkin. Esim äitini työpaikassa on lähes sama tarina työkavereiden kesken. Tietty ilman mitään hakkaamisjuttuja ja tota ryyppäämistä. Kyseessä on noin 50 -vuotiaat naiset. Vaiha seuraa kokonaan tai ystävysty miesten kanssa, heillä ei oo tollasia ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      179
      3655
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      68
      2096
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1288
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1094
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1000
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe