Aurinkoinen marmeladi
Vaikka aprikooseja ei Suomessa kasvatetakaan, niitä saa nyt kaupasta ja toreilta melko edulliseen hintaan. Valmista niistä maukasta marmeladia kesäkurpitsan ja porkkanan kanssa. Sipaise marmeladia paahtoleivälle tai kekseille aamiaista tai teehetkeä sulostuttamaan.
500 g keltaisia tai vihreitä kesäkurpitsoja
2 (100 g) porkkanaa
1 l (n. 400 g) aprikooseja
2 rkl vettä
1 limetti
1 pkt (330 g) hillo-marmeladisokeria
Kuori kesäkurpitsa ja porkkanat tarvittaessa. Pienet kesäkurpitsat voit käyttää sellaisenaan. Pese aprikoosit, halkaise ne ja poista kivet. Raasta tai paloittele kesäkurpitsat sekä porkkanat ja lohko aprikoosit. Laita palat veden kanssa kattilaan. Keitä sekoitellen, kunnes ainekset pehmenevät ja soseutuvat. Halutessasi voit soseuttaa sauvasekoittimella vielä tasaisemmaksi. Pese limetti hyvin ja raasta vihreä kuoriosa soseen joukkoon. Halkaise limetti ja purista mehu. Lisää mehu ja hedelmäliha puristimesta sokerin kanssa soseen sekaan. Kuumenna kiehuvaksi ja keitä 5 minuuttia välillä sekoittaen.
Anna marmeladin jäähtyä 20 minuuttia. Jaa marmeladi puhtaisiin, kuumennettuihin purkkeihin, sulje ja säilytä viileässä.
Mausteinen kirsikkahillo
Monet vanhat kirsikkapuut tuottavat melko happamia kirsikoita, joita ei tee mieli nauttia sellaisenaan. Mutta niistä saa herkullista hilloa, jota voi nauttia jäätelön tai lettujen kanssa. Kokeile hilloa myös suklaakakun täytteenä tai seuralaisena.
1 kg kirsikoita
2 dl vettä
1 oksa tuoretta rosmariinia
1 kanelitanko
500 g hillosokeria
Poista kirsikoista kivet. Mittaa vesi tilavaan kattilaan ja laita sekaan rosmariini ja kaneli. Kuumenna kiehuvaksi. Lisää kirsikat ja kuumenna jälleen kiehuvaksi. Lisää hillosokeri varovasti sekoittaen ja keitä hiljalleen 15 minuuttia kattilaa välillä ravistaen. Poista rosmariini ja kaneli kattilasta, kuori vaahto tarvittaessa pinnalta ja kauho hillo kuumennettuihin lasipurkkeihin. Sulje heti kuumennetuilla kansilla.
Jos kirsikat ovat kovin mehukkaita, vähennä veden määrä yhteen desilitraan
lettu/ paahtoleipä hilot h
marjanmaku
0
80
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637