lettu/ paahtoleipä hilot h

marjanmaku

Aurinkoinen marmeladi
Vaikka aprikooseja ei Suomessa kasvatetakaan, niitä saa nyt kaupasta ja toreilta melko edulliseen hintaan. Valmista niistä maukasta marmeladia kesäkurpitsan ja porkkanan kanssa. Sipaise marmeladia paahtoleivälle tai kekseille aamiaista tai teehetkeä sulostuttamaan.
500 g keltaisia tai vihreitä kesäkurpitsoja
2 (100 g) porkkanaa
1 l (n. 400 g) aprikooseja
2 rkl vettä
1 limetti
1 pkt (330 g) hillo-marmeladisokeria
Kuori kesäkurpitsa ja porkkanat tarvittaessa. Pienet kesäkurpitsat voit käyttää sellaisenaan. Pese aprikoosit, halkaise ne ja poista kivet. Raasta tai paloittele kesäkurpitsat sekä porkkanat ja lohko aprikoosit. Laita palat veden kanssa kattilaan. Keitä sekoitellen, kunnes ainekset pehmenevät ja soseutuvat. Halutessasi voit soseuttaa sauvasekoittimella vielä tasaisemmaksi. Pese limetti hyvin ja raasta vihreä kuoriosa soseen joukkoon. Halkaise limetti ja purista mehu. Lisää mehu ja hedelmäliha puristimesta sokerin kanssa soseen sekaan. Kuumenna kiehuvaksi ja keitä 5 minuuttia välillä sekoittaen.
Anna marmeladin jäähtyä 20 minuuttia. Jaa marmeladi puhtaisiin, kuumennettuihin purkkeihin, sulje ja säilytä viileässä.
Mausteinen kirsikkahillo
Monet vanhat kirsikkapuut tuottavat melko happamia kirsikoita, joita ei tee mieli nauttia sellaisenaan. Mutta niistä saa herkullista hilloa, jota voi nauttia jäätelön tai lettujen kanssa. Kokeile hilloa myös suklaakakun täytteenä tai seuralaisena.

1 kg kirsikoita
2 dl vettä
1 oksa tuoretta rosmariinia
1 kanelitanko
500 g hillosokeria
Poista kirsikoista kivet. Mittaa vesi tilavaan kattilaan ja laita sekaan rosmariini ja kaneli. Kuumenna kiehuvaksi. Lisää kirsikat ja kuumenna jälleen kiehuvaksi. Lisää hillosokeri varovasti sekoittaen ja keitä hiljalleen 15 minuuttia kattilaa välillä ravistaen. Poista rosmariini ja kaneli kattilasta, kuori vaahto tarvittaessa pinnalta ja kauho hillo kuumennettuihin lasipurkkeihin. Sulje heti kuumennetuilla kansilla.
Jos kirsikat ovat kovin mehukkaita, vähennä veden määrä yhteen desilitraan

0

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

        Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
        Ikävä
        82
        4837
      2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

        Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
        Ikävä
        188
        2208
      3. Ei sua pysty unohtamaan

        Ei vaan yksinkertaisesti pysty
        Ikävä
        132
        1832
      4. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

        Kerro yksi aiheista
        Ikävä
        36
        1649
      5. Kerro todelliset motiivit

        kaivattuasi kohtaan?
        Ikävä
        175
        1455
      6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

        Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
        Äänekoski
        22
        1421
      7. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

        Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
        Ikävä
        16
        1401
      8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

        Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
        NATO
        324
        1133
      9. Hei, huomenta komistus

        Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
        Ikävä
        35
        1126
      10. Sunnuntain terveiset kaivatulle

        Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
        Ikävä
        78
        1013
      Aihe