Miehen kantasoluista munasoluja?

Idkdkdödö

Olen tässä pohdiskellut, että onko mahdollista miehen kantasoluista tuottaa munasoluja? Ajatus sinäänsä kiinnostaa siitä siksi, koska haluaisin tietää voivatko sateenkaari perheet saada ihan omia yhteisiä biologisia lapsia. Jos esim. vaikka olisi kaksi homo miestä ja yhdeltä heistä otettaisiin kantasoluja ja muutettaisiin ne munasoluiksi ja toinen parista antaisi siementänsä ja laitettaisiin hedelmöitynyt munasolu toisen naisen kohtuun kasvamaan. Olen pohtinut asiaa ja jotenkin tuntuu että tämä olisi tulevaisuudessa mahdollista ja myös todella merkityksellinen ja tärkeä asia sateenkaari perheille.

5

152

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmisyyden_onni

      Kaikkea voi ajatella. Ehkä paras apu löytyy niistä tutkimuksista joita on tehty eräiden kalalajien kohdalla jotka voivat elinkiertonsa akana vaihtaa sukupuoltaan.
      Eli naaraskaloista voi tulla koiraskaloja tai päinvastoin.

      Myös matelijoilla on tälläinen sukupuolen vaihtumismahdollisuus, esimerkiksi krokotiilien sukupuoli riippuu kokonaan munien haudonnan aikaisesta lämpötilasta.

      Biologia siis vahvistaa sen, että eri eliölajeilla on erilainen sukupuolten lisääntymisbiologia. Se mikä toimii nisäkäslajeilla ei toimi kaloilla ja matelijoilla.
      Eliökunnissa ei ole YHTENÄISTÄ sukupuolibiologiaa.

      Vastaus on siis selvä: sukupuolibiologia on kiinni eliökuntien erilaisesta lisääntymisbiologiasta.
      Mietipä teoreettista kysymystä: voidaanko miehen soluista poistaa Y-kromosomi kokonaan? Voidaanko vaihtaa tyypillinen miehen XY-kromosomisto naisen tyypilliseen XX-kromosomistoon?

      Ja miksi tämä pitäisi edes tehdä, koska miehiä ja naisia on riittävästi. Onneksi asia on näin, tämä on suuri onni !!!
      Kyllä minä tyydyn omaan sukupuoli-identiteettiin. Ei ole muutos tarvetta.
      Onneksi minun sukupuoleni ei riippunut varhaisesta hautomisajasta tietyssä lämpötilassa. (en ole krokotiilimatelija sukua)

      • al_jabr

        Munasolussa on haploidinen eli yksinkertainen geenistö, joten edellisen vastaajan vastauksessa on virhe. Munasolu siis sisältäisi miehen solun soluliman ja X-tyyppisen kromosomiston, ei siis XX. Pitäisi olla teoriassa mahdollista, koska kaikki tarvittava on olemassa, mutta en ole kuullut toteutuksesta. Onko joku muu?


      • Biologi
        al_jabr kirjoitti:

        Munasolussa on haploidinen eli yksinkertainen geenistö, joten edellisen vastaajan vastauksessa on virhe. Munasolu siis sisältäisi miehen solun soluliman ja X-tyyppisen kromosomiston, ei siis XX. Pitäisi olla teoriassa mahdollista, koska kaikki tarvittava on olemassa, mutta en ole kuullut toteutuksesta. Onko joku muu?

        En ole minäkään, mutta idea on tosi mahtava !


      • lukekaa_läksynne
        al_jabr kirjoitti:

        Munasolussa on haploidinen eli yksinkertainen geenistö, joten edellisen vastaajan vastauksessa on virhe. Munasolu siis sisältäisi miehen solun soluliman ja X-tyyppisen kromosomiston, ei siis XX. Pitäisi olla teoriassa mahdollista, koska kaikki tarvittava on olemassa, mutta en ole kuullut toteutuksesta. Onko joku muu?

        Lueppas se lisääntymisbiologia uudestaan. Hedelmöittymisen (munasolu siittiö) jälkeen tapahtuu solun jakautuminen eli seurauksena on tavallisesti poika (XY) tai tyttö (XY) lapsi.
        Joskus tapahtuu virhe ja tuloksena voi olla jotakin muuta, kuten pojilla esim. XXY eli Klinefeltnerin oireyhtymä tai tytöillä XO eli Turnerin oireyhtymä.
        Näin siis ihmisellä.
        Lisääntymisbiologia voi tuottaa siis myös erilaisia virheitä. Eli ei tuolla edeltäjällä ollut mitään virhettä kirjoituksessaan.

        Totta on myös se, että eri eliöillä on toistaan poikkeavia lisääntymisbiologioita.
        Se mitä luetaan ihmisen lisääntymisestä ei kerro juuri mitään matelijoiden (krokotiilien) tai kalojen lisääntymisestä. On olemassa myös suvutonta lisääntymistä eli eliöillä ei ole lainkaan sukupuolijakoa.
        Monilla kasveilalkin on "sukupuolijako" koska niiden hedelmöitys vaatii emien ja heteitten "yhdistymistä" tavalla tai toisella. Kasveilla tunnetaan myös "ymppäys" eli tällä tavalla voidaan yhdistää jalolajikkeinen omena toisen omenalajin runkoon kasvamaan. Kaikkia jalolajikkeisia omenoita ei tuoteta siemenestä.
        Tämäkin on osa omenan lisääntymisbiologiaa.


    • kirjoitusvirhe

      Edellä tuli selvä kirjoitusvirhe, tyttö on tietysti XX. Nopeassa 10-sormi kirjoittelussa sormet ja aivot eivät aina kulje tasatahtia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      693
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe