Monilla on "tietoa" .

muillehyödyksi

Laitoin tämän aiheen tiede palstalle koska mielestäni käsittelemäni asia koskee "tietämistä ". On paljon henkilöitä joilla on arvokastakin "tietoa " . Tarkoitan nyt sellaista tietoa joka on pysynyt "piirongin " laatikoissa tai omassa päässä ilman että kyseistä tietämistä olisi kyetty hyödyntämään. Otan esimerkin. Joillakin on joko laatikon pohjalla tai omassa päässä lähes patentin moinen oivaltaminen. Henkilölle on saattanut tiedostua hyvinkin arvokas oivallus patennttia vailla mutta asia on vaan jäänyt ja jäänyt hyödyntämätä. Itsellänikin on jokunen oivallukseen tai tietoon perustuva asia jonka olen lähettänyt kotimaiselle isolle yritykselle saatekirjelmineen.
"Antamaani kyseistä asiaa voitte korvauksetta hyödyntää parhaalla mahdollisella tavallanne enkä tule koskaan vaatimaan teiltä siitä minkäänlaista korvausta ".
Tämmöisen saate kirjelmän lähetin mukana.

Sen tähden olisikin tärkeää että ne henkilöt joilla on oivallusta tai "patentin omaista " keksintöä ottaisivat yhteyttä vaikka sähköpostin kautta johonkin Suomalaiseen mielellään tunnettuun isoon yhtiöön joka olisi "lähinnä " sitä oivallus tai keksinnön mukaista alaa ja luovuttaisitte täysin korvauksetta keksimänne idean toisten käyttöön.

On paljon henkilöitä jotka vievät kuollessaan hyvinkin hyödynnettävää tietoa keksinnön omaisista oivalluksista. Minullakin oli päässä pari "oivallusta " vuosikausia kunnes havahduin että ellen pian niistä kerro kenellekään ne menevät hukkaan.

Jotkut pähkäilevät keksintöjensä parissa ehkä kuvittelevat hakevansa "joskus sitten " vaikka patentin rikastuakseen mutta hyvin harvat niistä hyötyvät taloudellisesti.

Että jos mielessänne on jokin keksintöön verrattava oivallus niin ottaisitte vaan rohkeasti yhteyttä jollekin ja sen jälkeen voisitte unohtaa koko asian.

Saa siitä ainakin hyvän mielen kun on jokin päätä vaivannut asia poissa.

3

149

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tehty.tarpeeseen

      Olisi itsekehitetty vyön solki, jossa ei yhtään liikkuvaa osaa. Materiaali esimerkiksi 3 mm:n pleksi. Ei ruostu, ei syövy, ei sotke vaatteita hikoillessakaan. Ollut itsellä käytössä 40 vuotta ja toimii. Mihinkähän voisi tarjota? Ilmaiseksi, totta kai, kunhan vain tuotantoon saisi!

    • niinnähty

      Juu moni niilo nokkela kuvittelee että on kuningasideoita ja sitten lähettää jonkun kusisen idean firmaan että "tätä minun mahtavan mullistavaa ideaa saa käyttää" ja sitten sillä idealla pyyhitään persettä ja firmassa naureskellaan ainakin kuukauden päivät näille mikko mallikkaille.

    • BLOODisLIFE

      Vittu mulla on tietoa ihan vitusti! Mä mietin kaikenlaisia juttuja, sairauksia, unihalvautta, nälänhätää, konflikteja... Mutta mä en halua antaa niitä ideoita pois vaan haluisin olla mukana muuten mun ideat ja mä ollaan ihan turhia! Mutta kukaan ei halua että oon mukana yhtään missään ja kaikki väittää että oon jotain mitä en o! kaikilla on sitten sota se on sitten niin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      907
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      657
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      650
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      582
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      553
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      528
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      513
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      457
    9. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      446
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      435
    Aihe