Miksi jotkut pitävät minua vähän tärähtäneenä, jos kerron heille uskovani, että joka sekunti pääni läpi kulkee muutama myoni?
Säteilykö on niin kummallista?
harrastelijafyysikko
5110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se on suurelle yleisölle usein likaa, siksi että heiltä puuttuu hiukkasfysiikan tuntemus. Moni muukin asia yllättää siksi, että perustietämys puuttuu. Esim. monet biologiassa jo kauan selvitetyt asiat on yleisölle usein tuntemattomia, ja niitä sitten yritetään selvittää psykologismin avulla.
Suuri yleisö ei tarvitse hiukkasfysiikan tuntemusta mihinkään konkreettiseen asiaan. Myoneista selittäminen tavallisten ihmisten parissa arkikeskustelussa on joko lapsellista brassailua omalla tietämyksellä tai voi olla myös mielisairauden oire.
Onpa sinulla selkeä käsitys tarpeellisuudesta. Veikkaan, että maailmassasi ei ole sävyjä eikä värejä.
"Onpa sinulla selkeä käsitys tarpeellisuudesta. Veikkaan, että maailmassasi ei ole sävyjä eikä värejä."
Voi sitä elää ihan normaalia elämää ilman että tarvitsee tietää mitään alkeishiukkasista nimeltä myonit.
Ihan totta kyllä voi. Jotkut brassailevat myös tietämättömyydellään. Minä muuten tietämättömyydelläni urheilusta.