Voiko litteällä uunipellillä tehdä makeita piirakoita? Aikomuksena oli tehdä jotain mokkapalojen tai brookieiden tapaisia viikonlopuksi juhliin, mutta juuri huomasin, ettei uudessa kämpässä ole laisinkaan uunipannua.
Tietääkö kukaan mitään ohjetta?
Makea piirakka uunipellillä?
8
186
Vastaukset
- onnistuuse
Jos siinä uunipellillä on edes pienet reunat niin hyvin voi tehdä vaikkapa mokkapaloja. Kaupasta saa myös edullisesti mm kertakäyttöisiä foliovuokia, jos kaipaa korkeampia reunoja.
Tuossa ainakin mokkapalojen resepti:
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/64653/Mokkapalat/- Ilmansitä
Puolen sentin reunat on kolmella sivulla ja yhdellä viisto. Voi tehdä letun paksuisia mokkapaloja.
Tietenkin voin käydä hakemassa kaupasta pannun, mutta mielummin haluaisin reseptin jostain valumattomasta taikinasta. Suolaiseksi piirakaksi teen pitsaa, kun pitsataikina ei valu mihinkään tasaiselta pelliltä. - onnistuuse
OK. Silloin se voi olla vähän hankalaa. Joskus olen leivinpaperilla saanut vähän reunoja korkeammaksi.
Ainakin isoja kauralastuja voisi pellillä paistaa ja väliin laittaa esim kermavaahtoa ja marjoja. Tuossa yksi esimerkki:
http://www.valio.fi/reseptit/kauralastukakku/?gclid=CIPM47P3k8cCFUMGcwod4fIIZQ - etsilleenjatolleen
onnistuuse kirjoitti:
OK. Silloin se voi olla vähän hankalaa. Joskus olen leivinpaperilla saanut vähän reunoja korkeammaksi.
Ainakin isoja kauralastuja voisi pellillä paistaa ja väliin laittaa esim kermavaahtoa ja marjoja. Tuossa yksi esimerkki:
http://www.valio.fi/reseptit/kauralastukakku/?gclid=CIPM47P3k8cCFUMGcwod4fIIZQJos ei vuokaa ole niin foliosta voi tehdä syvemmän astian, jonka vuoraa leivinpaperilla nostaakseen leivonnaisen jäähtymään.
Ei aina tarvitse olla uusavuton vaan voi käyttää myös älyään. - onnistuuse
etsilleenjatolleen kirjoitti:
Jos ei vuokaa ole niin foliosta voi tehdä syvemmän astian, jonka vuoraa leivinpaperilla nostaakseen leivonnaisen jäähtymään.
Ei aina tarvitse olla uusavuton vaan voi käyttää myös älyään.Leivinpaperistakin saa taitettua korkeammat reunat. Ja kyllä täällä ymmärtääkseni saa kysyä vinkkejä. Ketään ei tarvitse sanoa uusavuttomaksi. Kysyvä ei tieltä eksy.
- Ilmansitä
...ja nimenomaan kyselin niitä reseptejä, enkä miten tehdään itse uunipelti. Aika harva on itse kysymykseen vastannut.
Kiitos kuitenkin kauralastuvinkistä. En kuitenkaan lähtenyt tekemään niitä 20 vieraalle, vaan hain kaupasta kertakäyttövuokia ja tein kaks vuoallista Brookieita. - nohuikuinkakorkee
Ilmansitä kirjoitti:
...ja nimenomaan kyselin niitä reseptejä, enkä miten tehdään itse uunipelti. Aika harva on itse kysymykseen vastannut.
Kiitos kuitenkin kauralastuvinkistä. En kuitenkaan lähtenyt tekemään niitä 20 vieraalle, vaan hain kaupasta kertakäyttövuokia ja tein kaks vuoallista Brookieita.Et sitten viitsinyt lukea vastauksia - korkeamman uunipellin saa helposti foliota käyttäen ja reseptejä löytyy netistä, joten peruslaiska paska taidat olla.
- Ilmansitä
Voisitko kertoa mikä kommentti minulta jäi lukematta. En ikinä halunnut tehdä itse uunipeltiä vaan kysyin reseptejä, joissa on taikina, joka ei valu. Kaurakeksitornit eivät sopineet käyttötarkoitukseeni, koska niitä on vähän vaikeä tarjoilla noutopöydästä ja syödä käyttämättä lusikkaa, toisin kuin esim. pitsaa. Mokkapaloissa taasen on valuva taikina, eli se ei vastaa kysymykseeni reseptistä missä on valumaton taikina.
Netistä kyllä hain ohjeita, mutta ilmeisesti sanalla uunipelti yleisesti tarkoitetaan uunipannua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745159Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12125963SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16310782Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369311Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307923Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476