Millainen on hyvä / huono Tinder- profiili?

Tinderistä on puhuttu paljonkin palstalla, mutta tehdään vielä yksi ketju. Voisivatko naiset antaa vinkkejä miehille millainen Tinder profiili kannattaa tehdä? Millaiset kuvat ovat hyviä / huonoja? Kannattaako kuvausta tehdä ja mitä siinä kannattaisi mainita? Miehet voivat antaa myös vastavuoroisesti vinkkejä naisille.

Naisille vinkkejä: kertokaa jotain muuta kuin pituutenne ja sijaintinne kuvauksessa. Älkää näyttäkö duckface- kuvia, ei kännikuvia, hymyilkää, ottakaa kuvia mistä näkee selkeästi kasvot ja kroppa, ei herutuskuvia, ei kuvia missä on jokin miespuolinen "kaveri" mukana, käyttäkää kuvia missä olette matkoilla / harrastuksen parissa / jossain luonnollisessa tilassa ja älkää käyttäkö kuvia missä otatte vain selfietä vessassa
2417707
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Naisille: näyttäkää mahdollisimman paljon paljasta pintaa ja isoja kaula-aukkoja paidoissa. Silloin saatte tykkäyksiä vaikka olisitte miten ruma ja ylipainoinen muuten. Kuvaukseen kannattaa laittaa "Harrastukset: seksi, hihihihih ;)"

Äänestä
  • :D Juuri näin.

    Äänestä

Niin, en tiedä.

Olen testannut, ja huomannut että kyllä tietyt kuvat, ovat toisia parempia (enkä nyt puhu mistään itsestäänselvyyksistä, vaan sellaisista joissa ei välttis päälle näe, että olisi niin suurta laadullista eroa toinen toiseensa),joten tämä selviää maltilla ja testaamisella. Jos jotkut kuvat tai kuva tuo enemmän tykkäyksiä. on se todennäköisesti sitten sellainen "kuuma kuva".

Myös profiileja olen testaillut hauskoista, vähän vakavampiin. Eräs mistä sain hyvää palautetta oli sellainen mistä sanottiin että se oli "ota tai jätä"-tyylinen. Tosin, olihan siellä sitten moni joka siitä huolimatta ei tykännyt, mutta tuosta on hyvä aloittaa.

Mutta kuvahan tuossa keskiössä on, ei siitä mihinkään pääse.

Itse uskoisin, että naisilla on jonkinlaisia "kausia" joiden mukaan he siellä hakevat seuraa. Joskus vaikuttaa tarjontakin hiljaiselta, joskus taas sitä ja matcheja piisaa.

Joten punainen pilleri pätee taas: se on kaksisuuntainen tie, ja yhtälailla kiinni naisesta kuin sinusta. Ja lopulta se on nainen joka oikkujensa perusteella valitsee, tai jättää valitsematta.

Olikohan se juuri tällä palstalla, kun eräs tyyppi kertoi että saii erään naisen livenä, mitä ei saanut tinderistä. Livenä kun mukaan tulee kaikki ilmeet ja eleet ynnä muut sellaiset.

Äänestä
  • Mitä helvettiä sä teet Tinderissä? Eiks sulla oo jo joku ämmä? Jätä ny meille muillekin jo jotain...

    Äänestä

  • 13p15 kirjoitti:

    Mitä helvettiä sä teet Tinderissä? Eiks sulla oo jo joku ämmä? Jätä ny meille muillekin jo jotain...

    Olen siellä naisissa, ja ratkomassa miten se toimii. Naiset taas ovat niin epäluotettavia, että jo siksikin täytyy pitää verkot vesillä viimeiseen asti.

    Onhan minulla jo eräs ämmä, mutta suhde ei ole virallinen, ja en ole varma haluanko/aionko jatkaa sitä enää pitkään sillä meillä on eri intressit ja se muutenkin tuntuu jutulta jossa ei ole tulevaisuutta sellaisena suhteena, joka olisi vakava, monogaminen suhde.

    Tämän vuoden puolella on jokunen tälläinen lyhyehkö suhde ollut jo. Joten kyllä ne takaisin kiertoon tulevat. :) Ennemmin tai myöhemmin.

    Äänestä

Naiset tykkäävät miehistä jotka näyttävät keskaria kuvissa, on ilman paitaa, näyttelee lihaksiaan, pitää kaljaa tai viinaa kädessä, tupakka suussa, poseeraa auton / moottoripyörän / aseen kanssa jne. Tuollaiset on sellaisia tosimiehiä eikä mitään ätmi-hiirulaisia

Äänestä
  • Jos haluan että mut ryöstetään ja pahoinpidellään niin toi on 1. valinta.

    Röökäys, liika kännäys ja sikailu on turn off. Mitä tekee miehellä joka niitä harrastaa kun en itse harrasta.

    Äänestä

  • :D Joo ja kalastamassa snoukkavermeet päällä.
    Siinä on sitten kaikki ällöttävät Tinder kliseet.

    Äänestä

En käytä Tinderiä.

Äänestä
  • En minäkään. Ajatus on ahdistava, mutta niin paljon sitä on kehuttu että tuntuu toisaalta typerältä olla kokeilematta.

    Äänestä

  • old_profile_94962 kirjoitti:

    En minäkään. Ajatus on ahdistava, mutta niin paljon sitä on kehuttu että tuntuu toisaalta typerältä olla kokeilematta.

    Sopiva profiiliteksti sulle:

    "Ajatus Tinderistä oli ahdistava, mutta täällä ollaan, koska en halunnut vaikuttaa typerältä."

    Äänestä

  • profiilitekstit.oy kirjoitti:

    Sopiva profiiliteksti sulle:

    "Ajatus Tinderistä oli ahdistava, mutta täällä ollaan, koska en halunnut vaikuttaa typerältä."

    Juurikin näin :DD

    Lähinnä ajatus siitä että pitäisi koko ajan olla kiinni mokomassa sovelluksessa ahdistaa. Muutakin elämää tässä toki on.

    Äänestä

Laita jokin selkeä kuva itsestäsi missä hymyilet. Toimii niin miehille kuin naisillekin

Äänestä

Hyvä profiili: Komea/kaunis hyvällä kuvalla.
Huono: Kaikki muut.

Äänestä
  • Juuri tuollaista se naisten hypergamian takia on.

    Äänestä

- luonnollisen oloinen (mutta toki hyvin valkattu) hyvässä valossa räpätty kuva jossa hymyilet rennosti. Tämän perusteella filtteröidään enemmistö pois, eli kuvaan on syytä panostaa. Ei aurinkolaseja, naiset tykkäävät nähdä silmät
- lisäkuvat: yksi jossa teet jotain (harrastus ym), yksi sosiaalisesta tilanteesta
- huom! jos haluat mainostaa lihaksiasi tai elintasoasi, nämä asiat, naisten kielellä, "vain sattuvat tapahtumaan" kuvissa ;) Jos tulee semmoinen fiilis että on tarkoituksella hieno auto kuvassa tai haluttu esitellä lihaksia, ei hyvä

Teksti riippuu siitä mitä haet. Mutta hyvin kirjoitettu, kielioppi miel. kunnossa. Ellet ole hyvä kirjoittaja, kannattaa etsiä vinkkejä muilta ja soveltaa niitä omalla tavalla.

Äänestä
  • Ei aurinkolaseja on hyvä vinkki mutta luuletteko, ettei ihmiset nää teidän epätoivoisen posetuksen läpi. Minä ohitan automaattisesti kaikki bändikuvat, autokuvat, ym. kalastelu kuvat.

    Äänestä

Hyvä profiili: alle 40v nainen
Huono profiili: mies

Äänestä
  • Aika pitkälti näin. Oma menestykseni Tinderissä ja vastaavissa on käytännössä olematon. Livenä saan jonkin verran katseita ja hymyjä ihan arjessa, juottoloissa en edes käy. Minulla ei ole syytä luulla etten olisi melko hyvän näköinen. (Ulkomaalaiselta sivustolta sitten olenkin löytänyt todella viehättävän ja mukavan naisen enkä näitä palveluja enää käytä.) Kuitenkin ihan kuka tahansa nainen on valtavasti suositumpi kuin minä. Tähän ovat toki syyllisiä miehet itsekin, kyllä se valta on osittain myös annettu naisille. Kiinnostavaa olisi tietää onko asiat aina olleet näin vai mistä tämä on lähtenyt...

    Äänestä

Naisen hyvä profiili:
- kuvat joissa näkyy kasvosi ja vartalosi rehellisellä tavalla. Ei sumeita, ei taktisia kuvakulmia jotka piilottaa ylim. kilot. Ei herutuskuvia, se riittää jos vartalon about malli selviää
- EI matkakuvaa, ellet ole elämäntapareissaaja (esim. kuukausia joka vuosi ulkomailla). Joo tykkäät matkustelusta, niin tykkää loputkin 99,99% naisista
- EI baarikuvaa ellei siihen ole erityisiä perusteita (esim. omistat baarin tms). Joo tykkäät sosiaalisista tilanteista ja hienoista rafloista, niin tykkää loputkin 99,99% naisista
- ei kamumiehiä kuviin. Esivalinta toimii miehillä, ei toimi naisilla ellet sitten ole 1) huipputasoa ulkonäöltäsi ja 2) tarkoituksella hakemassa pelimiestä joka nauttii valloittamisesta ja toisten miesten päihittämisestä
- ei koskaan ilmaisuja "juoksut on juostu", "elämää on eletty", "kokenut", jne
- vaivautukaa kirjoittamaan se teksti kunnolla. Joo saatte kyllä viestejä muutenkin, mutta älkää yllättykö jos ne vonkaa seksiä

Yksinkertaisesti. Profiili kertoo miltä näytät ja millainen olet. 99% naisten profiileista maalailee kuvan rikkaan miehen bloggaajavaimosta joka reissaa ulkomailla, shoppailee ja klubbailee. Totuus on toinen, ja miehet kyllä tajuavat sen.

Esimerkki hyvästä profiilista, nainen jonka pyysin treffeille:
- selkeä kasvokuva + selkeä kuva hipahtavissa vaatteissa josta näkyi että ylipainoa on hieman
- kuva jossa nainen käveli metsässä reppu selässä, kuva jossa maalasi vesiväreillä, kuva jostain joogatapahtumasta
- selkeä, hyvin kirjoitettu profiiliteksti jossa nainen kertoi olevansa hippi, vähän introvertti mutta iloinen tytsy joka tykkää lukemisesta ja luonnosta. Etsi samantyylistä mutta ehkä vähän rationaalisempaa miestä kuin hän itse on (tässä oli hymiö)

Treffeillä odotti kuvausta vastaava, oikein kiva nainen.

Äänestä

Kannattaa pistää kuva kyrvästä ja photoshopata sitä niin että kyrpä näyttää isommalta kuin onkaan. Naisiin tekee vaikutuksen iso kyrpä ja se että mies on niin itsevarma ja spontaani, että reteästi vaan pistää Tinderiin kuvan kyrvästään.

Äänestä
  • Onko sinulla fotaroitu kyrvän kuva feisbuukissa? XD

    Äänestä

Ehdottomia no no-kuvia:
-bile/ juomiskuvat
-rööki kädessä
-pullistelukuvat, oli kyseessä kroppa tai varallisuustaso
-aurinkolasit päässä
-sumeat/ muuten epäselvät kuvat
-naaman puolikkaat tai muut lähizoomatut kuvat silmästä, huulista ym.

Äänestä

Naiset haluavat, että miehen kuvasta näkee yhdellä nopealla vilkaisulla, onko hän komea vai ei. Muulla ei ole väliä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kohtatinderiin kirjoitti:

Tinderistä on puhuttu paljonkin palstalla, mutta tehdään vielä yksi ketju. Voisivatko naiset antaa vinkkejä miehille millainen Tinder profiili kannattaa tehdä? Millaiset kuvat ovat hyviä / huonoja? Kannattaako kuvausta tehdä ja mitä siinä kannattaisi mainita? Miehet voivat antaa myös vastavuoroisesti vinkkejä naisille.

Naisille vinkkejä: kertokaa jotain muuta kuin pituutenne ja sijaintinne kuvauksessa. Älkää näyttäkö duckface- kuvia, ei kännikuvia, hymyilkää, ottakaa kuvia mistä näkee selkeästi kasvot ja kroppa, ei herutuskuvia, ei kuvia missä on jokin miespuolinen "kaveri" mukana, käyttäkää kuvia missä olette matkoilla / harrastuksen parissa / jossain luonnollisessa tilassa ja älkää käyttäkö kuvia missä otatte vain selfietä vessassa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu