Tiedän, todella hankala aihe!
Yritän kuitenkin..
Aatu oli taiteilija-luonne. Romantikko, kunnes joutui sotaan.
Sodassa häneltä lähti tunteista vastaava osa aivoista pois, tai ainakin kärsi pahasti siitä. On hyvin dokumentoitu, että vasen puoli aivoista reagoi magneetti kuvauksissa tunteellisiin asioihin. Aatu sai sodassa fyysisiä vammoja, sitä ei kukaan historioitsija kiistä. Häviö sodassa ei ollut ainoastaan Aadolfille pettymys, se oli pettymys jokaiselle saksalaiselle.
Adolf osasi tosin käyttää saksalaisten huonoa tilannetta (jota -29 pörssiromahdus vain pahensi) hyväkseen. Uskon, että hänen nälkänsä kasvoi syödessä.
Ja sitten se lähti käsistä: Sisäpoliittista uskottavuutta voi pitää yllä vain tiettyyn pisteeseen....
Hitlerin pään sisällä
11
169
Vastaukset
Hitlerin virhe ei ollut vallata Tsekit ja Slovakit! Uskokaa tai älkää, hän ei
halunnut sotaa Liittoutuneiden kanssa! Se oli uhkapeliä kaikkein korkeimmilla panoksilla.Kun huomasi voittaneensa tsekit ja slovakit, hän yritti samaa Puolan kanssa. Täysi uhkapeli!
- historiatoisin
Ainut mikä tuhosi natsit oli hyökkäys Venäjälle. Ilman sitä natsit voisivat vieläkin olla vallassa. Tässäkin operaatiossa olisi voitu onnistua ellei Aatua olisi pidetty messiaana.
Jos resurssit olisi käytetty aseiden kehittämiseen, niin Saksa olisi voinut luoda kauhun tasapainon ja säilyä hyökkäykseltä liittoutuneiden taholta. Toimiva V2 olisi pakottanut Englannin rauhaan. - vasenpuolijärjenpuheen
aivojen oikea puoli on tunne puoli kaasu aseen käyttö saattoi aiheuttaa vammat jos oikeapuoli on vahingoittunut fanaattisuus johtuu siitä
- kiusattusaksa
- kuten 1. sodassa ,niin 2. sodassa ,strategisena tavoitteena oli asettaa englanti kauppasaartoon sukellusveneillä ja nujertaa se kuten jo Napoleon aikoinaan - kyllä se enlannin siirtomaavallan tuhoaminen oli päätavote ja ranskan myös. -siis kateus siirtomailla rikastuneita kohtaan oli kärsimys Adille.
- skinnybob
sisäpoliittista uskottavuutta voi pitää yllä olemalla oikeassa
By the way, en halua mitenkään puolustella mitään Aatun tekemisiä. Mies oli täysi opportunisti ja uhkapeluri ja ilmeisesti neurootikko, vailla tunteita - ankea isäsuhde ja lähes oidipusmainen äitisuhde osaltaan selittänevät persoonallisuuden kehitystä.
- hitleroliaikamatkustaja
Hyvä esimerkki miten yksi "ihmien" pystyy yksin samaan ja paljon pahempaankin kun se ei omaa itselleen ympäristöstä mitään ihmiselle inhimillisiä piirteitä. Tälläinen 0,0000000001 % vaara on meidän olemassa olossa koko ajan päällä. Jos selainen päivä koitaa ehkä ihmiskunta selviää tai ei.
- Tokkopa
Hitlerin sisko kuvaili jossain haastattelussa, millainen hänen veljensä oli lapsena: "Hän osasi olla hyvin julma." Ei pojalla ainakaan vielä silloin ollut sotavammaa.
- Bvkkyf
Veikkaan että kaikkien aikojen suurimman salaliiton äiti ja isä -tekijät löysivät hitlerin jo lapsena ja kouluttivat häntä tulevaa tehtävää varten. Hitler on kuollut, mutta salaliitto elää yhä. Siinä prioriteetti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa625182Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370