Tiedän, todella hankala aihe!
Yritän kuitenkin..
Aatu oli taiteilija-luonne. Romantikko, kunnes joutui sotaan.
Sodassa häneltä lähti tunteista vastaava osa aivoista pois, tai ainakin kärsi pahasti siitä. On hyvin dokumentoitu, että vasen puoli aivoista reagoi magneetti kuvauksissa tunteellisiin asioihin. Aatu sai sodassa fyysisiä vammoja, sitä ei kukaan historioitsija kiistä. Häviö sodassa ei ollut ainoastaan Aadolfille pettymys, se oli pettymys jokaiselle saksalaiselle.
Adolf osasi tosin käyttää saksalaisten huonoa tilannetta (jota -29 pörssiromahdus vain pahensi) hyväkseen. Uskon, että hänen nälkänsä kasvoi syödessä.
Ja sitten se lähti käsistä: Sisäpoliittista uskottavuutta voi pitää yllä vain tiettyyn pisteeseen....
Hitlerin pään sisällä
11
216
Vastaukset
Hitlerin virhe ei ollut vallata Tsekit ja Slovakit! Uskokaa tai älkää, hän ei
halunnut sotaa Liittoutuneiden kanssa! Se oli uhkapeliä kaikkein korkeimmilla panoksilla.Kun huomasi voittaneensa tsekit ja slovakit, hän yritti samaa Puolan kanssa. Täysi uhkapeli!
- historiatoisin
Ainut mikä tuhosi natsit oli hyökkäys Venäjälle. Ilman sitä natsit voisivat vieläkin olla vallassa. Tässäkin operaatiossa olisi voitu onnistua ellei Aatua olisi pidetty messiaana.
Jos resurssit olisi käytetty aseiden kehittämiseen, niin Saksa olisi voinut luoda kauhun tasapainon ja säilyä hyökkäykseltä liittoutuneiden taholta. Toimiva V2 olisi pakottanut Englannin rauhaan. - vasenpuolijärjenpuheen
aivojen oikea puoli on tunne puoli kaasu aseen käyttö saattoi aiheuttaa vammat jos oikeapuoli on vahingoittunut fanaattisuus johtuu siitä
- kiusattusaksa
- kuten 1. sodassa ,niin 2. sodassa ,strategisena tavoitteena oli asettaa englanti kauppasaartoon sukellusveneillä ja nujertaa se kuten jo Napoleon aikoinaan - kyllä se enlannin siirtomaavallan tuhoaminen oli päätavote ja ranskan myös. -siis kateus siirtomailla rikastuneita kohtaan oli kärsimys Adille.
- skinnybob
sisäpoliittista uskottavuutta voi pitää yllä olemalla oikeassa
By the way, en halua mitenkään puolustella mitään Aatun tekemisiä. Mies oli täysi opportunisti ja uhkapeluri ja ilmeisesti neurootikko, vailla tunteita - ankea isäsuhde ja lähes oidipusmainen äitisuhde osaltaan selittänevät persoonallisuuden kehitystä.
- hitleroliaikamatkustaja
Hyvä esimerkki miten yksi "ihmien" pystyy yksin samaan ja paljon pahempaankin kun se ei omaa itselleen ympäristöstä mitään ihmiselle inhimillisiä piirteitä. Tälläinen 0,0000000001 % vaara on meidän olemassa olossa koko ajan päällä. Jos selainen päivä koitaa ehkä ihmiskunta selviää tai ei.
- Tokkopa
Hitlerin sisko kuvaili jossain haastattelussa, millainen hänen veljensä oli lapsena: "Hän osasi olla hyvin julma." Ei pojalla ainakaan vielä silloin ollut sotavammaa.
- Bvkkyf
Veikkaan että kaikkien aikojen suurimman salaliiton äiti ja isä -tekijät löysivät hitlerin jo lapsena ja kouluttivat häntä tulevaa tehtävää varten. Hitler on kuollut, mutta salaliitto elää yhä. Siinä prioriteetti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4083035SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis682362Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj782009Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1171727- 1411600
- 711233
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön2721030Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li121022- 40884