Arki ja hyvinvointi

Venlla

Tahtoisin liittyä johonkin terveeseen vegaaniyhteisöön tai ryhmään pk-seudulla. Olisiko vinkkejä mihin kannattaisi tutustua? Yksin vegenä on vaikeaa ja olen monesti aloittanut. Mutta nyt vasta hyväksynyt ne kaikki edut, joita vegaaniudella on mahdollista saavuttaa. Ja tahtoisin vielä kerran kokeilla vakavammalla mielellä.
Maito, munat, voi ja jogurtti on ne jutut, jotka kiinnostaa. Ja en tiedä kuinka niitä voisi tai pitäisikö niitä korvata jotenkin. Muutoin olen kyllä aika pitkällä asiassa, mutta ainahan olisi hyvä, kun saisi ohjeita. Pierut haisee vegenä pahemmilta.

4

126

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruokaa

      Miten heikot ruuanlaittokyvyt omaava mies voisi oppia tekemään hyviä vegaaniruokia? Onko aiheesta jotain koulutuksia jossain tms?

    • Sedä

      Erilaisia maidon tilalla täysin toimivia kasvimaitoja löytyy kaupoista vaikka kuinka (itse ostan Plantin kotimaista kauramaitoa). Kasvijugurtteja löytyy jugurttihyllystä (Alpro, Planti, Rainbow, Yosa...), voin tilalle sininen Keiju tai vastaava vegemargariini. Munattoman "munakkaan" (=kikhernekäs) saa tehtyä kikhernejauhoista ja vedestä. Leivonnassa kannattaa käyttää valmiiksi vegaanisia reseptejä niin ei joudu arpomaan mikä monista munankorvikkeista olisi paras vai voiko sen vaan jättää pois :) Ravintoarvojen kannalta korvikkeita ei toki ole mikään pakko käyttää!

      Itse kuulun Vegaaniliittoon, ja meillä on hauskoja tapahtumia! Esim juhlia, ruuanlaittoiltoja, pelailua, retkiä...

      • vegetönvege

        Maidoton maito, munaton muna, lihaton liha, korvike korvike korvike...
        Vois lähteä jonnekkin vegepäiville nauramaan itsensä tärviölle


      • VeganPower
        vegetönvege kirjoitti:

        Maidoton maito, munaton muna, lihaton liha, korvike korvike korvike...
        Vois lähteä jonnekkin vegepäiville nauramaan itsensä tärviölle

        Menes nyt nauramaan vaikka pesukarhulle siitä, kun ei ole oikea karhu. Välillä vain kovasti tuntuu, että ihminen lajina tyhmistyy päivä päivältä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      151
      1289
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      120
      1059
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      215
      808
    4. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      31
      796
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      782
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      752
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      141
      724
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      46
      664
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      622
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      61
      581
    Aihe