Tavoitteellisesti kotikuntoillen

Nerccu

Hei!

Olen 27-vuotias nainen ja enemmän tai vähemmän liikkunut aina. Viime keväänä otin osaa myös juoksukouluun. Kaikista yrityksistä huolimatta juoksu ei taida olla juttuni, eikä myöskään kuntosali tällä hetkellä. Sen sijaan kesän olen nyt jumpannut kotona 3 krt/vko mm. kahvakuulan kera. Reidet ja takamus ovat nauttineet tekemisestä. :)

Tavoitteena on terveellinen ja ryhdikäs vartalo, joka jaksaa kantaa. Mikäli en kuntoile, hartiat ovat jumissa, alaselkää jomottaa ja autoimmuunisairaudesta johtuva aineenvaihdunta ilmoittaa poissaolollaan. Tavoitteena ei niinkään ole painonpudotus (169/64), vaan hyvä olo. Peili kuitenkin kehottaisi keskittymään korsettilihaksiin.

Löytyisiköhän joltakulta hyvää ohjelmaa tai ajatusta, kuinka saisin kotona kuntoillen terveellisemmän ja ryhdikkäämmän vartalon? Hikikin saa lentää. Kotoa löytyy myös parin kilon puntit.

Kiitos!

5

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnTehokasta

      Moi. Avaa youtube ja laita hakusanaksi jillian michaels. Muuta et juuri tarvitse.

      • piikilläkuntoon

        Jillian "steroid" Michaels onkin "oikea" huippuammattilainen neuvomaan naturaaleja.


    • Nerccu

      Kiitos vinkistä. :)

    • kahvakuula44

      Yksinkertainen kahvakuula ohjelma on "simple & sinister" (youtube selittää/näyttää...): lämmittely, 100 etuheilautusta 5 minuutissa, 1 minuutin tauko, ja 10 TGU:ta 5 minuutissa. Riittävän yksinkertainen ja saa tehtyä 16-18 minuutissa. Jaksaa tehdä 4-7 kertaa viikossa. olen tehnyt nyt 4 viikkoa ja edistystä syntyy!

    • Nerccu

      Hyviä ideoita ilmennyt, kiitos niistä.

      Jos ajatellaan kokonaisvaltaista kestävää kuntoa, kuinka usein suositellaan kestävyys- sekä lihasharjoittelua viikossa? Onko suhde 3:2?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      143
      3958
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      359
      3064
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2008
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1705
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1139
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      975
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      851
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      839
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe