Hei!
Olen 27-vuotias nainen ja enemmän tai vähemmän liikkunut aina. Viime keväänä otin osaa myös juoksukouluun. Kaikista yrityksistä huolimatta juoksu ei taida olla juttuni, eikä myöskään kuntosali tällä hetkellä. Sen sijaan kesän olen nyt jumpannut kotona 3 krt/vko mm. kahvakuulan kera. Reidet ja takamus ovat nauttineet tekemisestä. :)
Tavoitteena on terveellinen ja ryhdikäs vartalo, joka jaksaa kantaa. Mikäli en kuntoile, hartiat ovat jumissa, alaselkää jomottaa ja autoimmuunisairaudesta johtuva aineenvaihdunta ilmoittaa poissaolollaan. Tavoitteena ei niinkään ole painonpudotus (169/64), vaan hyvä olo. Peili kuitenkin kehottaisi keskittymään korsettilihaksiin.
Löytyisiköhän joltakulta hyvää ohjelmaa tai ajatusta, kuinka saisin kotona kuntoillen terveellisemmän ja ryhdikkäämmän vartalon? Hikikin saa lentää. Kotoa löytyy myös parin kilon puntit.
Kiitos!
Tavoitteellisesti kotikuntoillen
5
179
Vastaukset 5
- OnTehokasta
Moi. Avaa youtube ja laita hakusanaksi jillian michaels. Muuta et juuri tarvitse.
- piikilläkuntoon
Jillian "steroid" Michaels onkin "oikea" huippuammattilainen neuvomaan naturaaleja.
- Nerccu
Kiitos vinkistä. :)
- kahvakuula44
Yksinkertainen kahvakuula ohjelma on "simple & sinister" (youtube selittää/näyttää...): lämmittely, 100 etuheilautusta 5 minuutissa, 1 minuutin tauko, ja 10 TGU:ta 5 minuutissa. Riittävän yksinkertainen ja saa tehtyä 16-18 minuutissa. Jaksaa tehdä 4-7 kertaa viikossa. olen tehnyt nyt 4 viikkoa ja edistystä syntyy!
- Nerccu
Hyviä ideoita ilmennyt, kiitos niistä.
Jos ajatellaan kokonaisvaltaista kestävää kuntoa, kuinka usein suositellaan kestävyys- sekä lihasharjoittelua viikossa? Onko suhde 3:2?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 168976
- 86790
- 57761
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72727- 46633
- 61575
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko68560Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35545- 27539
Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44537