Kasvisliemi painekattilassa
424 g purjoa (vihreää ja vaaleaa osaa)
201 g porkkanaa
204 g juuriselleriä
166 g salottisipulia
9 g valkosipulia
0 g (20 kpl) mustapippuria
2,4 l vettä
Kuori selleri, porkkana, salottisipuli ja valkosipuli. Huuhtele purjosta mullat ja muut töhnät. Paloittele kaikki kasvikset pieneksi silpuksi .Laita kaikki ainekset painekattilaan ja laita keittolevylle. Kun kattilan paine on noussut täysille, ota keittolevystä virta pois ja anna paineen laskea lämmön laskun myötä kokonaan pois. Täydessä paineessa nesteen lämpötila kohoaa noin 120 asteeseen, mihin lämpöön tavallisella kattilalla ei millään päästä.
Kun paine on poistunut avaa kansi ja siivilöi liemi tiiviillä siivilällä (esim. kastikesiivilällä) tai jos haluat hifistellä perusteellisesti käytä siivilöintiin juustoharsoa. Älä missään tapauksessa painele kasvismassaa saadaksesi nesteet irti, vaan anna maan vetovoiman tehdä työnsä. Käytin kastikesiivilää ja lopputulos oli kirkas.
Sen voi pakastaa pinemmissä osissa ja siten valmis käyttöön. ja
kasvisliemi painekattilassa
4
247
Vastaukset
- paineetonkattila
Vaikee tehdä. ei ole grammavaakaa eikä nollaa grammaa mustapippuria.
- onsevaansimppeliä
Varmaan tarkoitti 10 grammaa, mutta tuli kirotusvire.
Noin muuten turhan tarkkaan raaka-aineensa punnitsee - noin yleensä riittää kun kasvisten määrä on noin suunnilleen sama eli kolme purjoa, kolme porkkanaa, saman verran selleriä, kolme sipulia, yksi yksikyntinen, kourallinen mustapippuria ja vettä päälle.
Itse lisäisin siihen vähän lanttua, kyssäkaalia, muutaman laakerinlehden ja timjamia muutaman oksan ja tietysti vähän öljyä.
Ja näin herkullinen kasviskeitto on valmis. - oma_pää
http://isoaidinreseptilla.blogspot.fi/2013/06/kasvisliemi.html
summittaisesti mitä vain ja yleensä freesaan ne öljyssä enne keittioa. - grammagamma
onsevaansimppeliä kirjoitti:
Varmaan tarkoitti 10 grammaa, mutta tuli kirotusvire.
Noin muuten turhan tarkkaan raaka-aineensa punnitsee - noin yleensä riittää kun kasvisten määrä on noin suunnilleen sama eli kolme purjoa, kolme porkkanaa, saman verran selleriä, kolme sipulia, yksi yksikyntinen, kourallinen mustapippuria ja vettä päälle.
Itse lisäisin siihen vähän lanttua, kyssäkaalia, muutaman laakerinlehden ja timjamia muutaman oksan ja tietysti vähän öljyä.
Ja näin herkullinen kasviskeitto on valmis.Ihanks totta ? ei voiollatotta ? että ihan et sitten ite punnitse grammantarkkudella ?
Eläkä nyt lisäile siihen mitään , menee resepti liisalta ihan sekaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään16015140Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903745Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1363047Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791504Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?511458Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1591407Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151304Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141264- 811091
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2081029