Pyöräkilpailut infoa muulle liikenteelle!

Triathlon75

Itse (jonkinlaisena) kilpapyöräilijänä ja kisojen järjestelyissä mukana olevana informoin vähän.

-Viranomaiset sallivat Suomessa polkupyörien nopeuskilpailut, ilman että reittiä ei ole suljettu muulta liikenteeltä, mikäli yksikin auto pysäytetään liikenteen ohjaajan toimesta, kisat ovat aina luvan varaisia.

-Kevyen liikenteen väylää ei tarvitse, eikä pidä käyttää, jos lupa kisaan on hankittu!

-Jos reittiä ei ole suljettu muulta liikenteeltä, keskiviivaa EI SAA ylittää, mutta yleisten käytäntöjen mukaan saa ajaa keskellä ajokaistaa, keskiviivan ja kaistan keskuskustan välinen alue on kanssakilpailijoiden ohituskaista.

-Liikenteen ohjaajan näyttämää pysähtymis merkkiä pitää AINA noudattaa!


Itse en ole keksinyt em. sääntöjä/käytäntöjä, myönnän että tuossa ollaan välillä lain ja turvallisuuden rajamailla.

VIESTI: Lähtökohtaisesti autoilijoiden pitäisi hyväksyä kaikki pyöräilijät osaksi liikennettä ja myös ajokaistoille.

14

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • markettipyöräilijä

      Lähtökohtaisesti liikenteen seassa tai esim ulkoilureiteillä ei pitäisi saada järjestää pyöräilykilpailuja. Se asia pitäisi korjata mahdollisimman pian.

      • Triathlon75

        Kuten sanoin, en ole keksinyt itse tätä ilmiötä, tykkään kyllä kisata ja olen kiinnostunut kilpapyöräilystä ja triathlonista monen muun asian lisäksi.

        Viranomaisetkaan eivät halua ajaa alas em. urheilukulttuuria... Monissa maissa liikennettä tosiaan suljetaan kokonaan, jopa useiksi tunneiksi, tämä häiritsee kyllä enemmän liikennettä...

        Kisat järjestetään yleensä rauhallisilla maaseuteillä iltaisin tai viikonloppuisin, joten malttia ja suvaitsevaisuutta, vaikka itse inhoaisitkin niitä....


      • LeMond

        Hehe, heh ! Vai ei pyöräilykilpailuja yleisillä teillä. Meneppäs markettipyöräilijä vaikka Pariisin Tour De Francen päätösetapille, jossa suljetaan yksi maailman suurkaupungin keskusta päiväksi liikenteeltä, eikä siitä tule sen kummempaa porua. Yksin Pariisissa on enemmän autoja ja liikennettä kuin koko Suomessa.
        Suomessa autoilijat ajavat vielä hevosen suitset etupenkillä ja ihmettelevät jos ja kun toinen tulee vastaan puhumattakaan pyöräilijästä. Markettipyöräilijöiden tapaiset sikaniskat kun eivät ole Hikiää pidemmällä käyneet, eivät voi tätä käsittää.


    • Järki_mukaan

      Mikäli reittiä tai sen osaa ei ole suljettu muulta liikenteeltä pitäisi järjestäjien suunnitella reitti niin ettei kilpailusta aiheudu merkittävää haittaa liikenteelle ja jalankulkijoille. Tuo unohtuu hyvin usein järjestäjiltä !

    • Lähde_puuttuu

      Mistä nuo "säännöt" löytyvät "mustaa valkoisella". Tieliikennelaki sekä -asetus ovat ne jotka velvoittavat toimimaan liikenteessä kuten toimitaan.

      • Triathlon75

        Ainakin 4:s pykälä liikenteenohjauksen osalta oikeuttaa liikennesäännöistä poikkeamaan.

        Malttia ja suvaitsevaisuutta kaikille, myös pyöräilijöille.

        Mielestäni, pyöräilijän näkökulmasta tärkeintä on turvallisuus, toissijaisesti liikenteen tai kilpailun sujuvuus!

        Monet pyöräilijöitä vihaavat autoilijat haluavat mielellän ylitulkita liikennesääntöjä omien mieltymyksiensä tukemiseen, eli pyöräilijät pois tieltä ja mielellään myös näkyvistä, en usko että esim.pyöräilijöitä "kouluttavilla" autoilijoilla ainakaan turvallisuus on ykkös prioriteetti!

        Ja vielä... vaikka joku idioooti olisi leiriytynyt keskelle ajorataa; tahallinen tai vältettävissä oleva päälle ajo on aina rikos!


    • 132112311

      Muistakaa tervehtiä ,niin autoilijoita kuin muita tiellä liikkujia.Satte hyvää mieltä itsellenne ja muille liikenteessä liikkuville."Latua perkele":sanon minä on jäänne dinosaurusten ajalta."Kiitos kun otit miut huomioon":sanoi liikenteessä pyöräilijä .

    • LiivijengiIlmanLiivejä

      Pakko antaa risuja tour de helsingin järjestäjille.
      Pyöräilijöistä ei ole mitään moitteen sijaa, ajavat toki kilpaa, mutta pysyvät hyvin kasitallaan.

      Mutta keitä on ne moottoripyöräilijät, jotka ajavat vastaantulijan kaistalla? Liikenteenohjaajia he eivät ole eivätkä kilpailijoita. On aika omituinen tunne, kun kapean tyietyön kohdalla tulee moottoripyörä vastaan ja heiluttelee käsiään. Oikealla puolella on kyljessä kiinni lippusiima ja sen vieressä kaivanto ja moottoripyörä ei jätä tilaa sen vertaa, että sen ja kaivannon väliin mahtuu.

      Jos heiluva käsi ei tarkoita sitä, että pitää ajaa auto kaivantoon, niin tarkoittaakko se sitä, että pitää nousta lentoon :D

      En löytänyt lakipykälistä mitään toimintaa, joka sallisi missään tilanteessa tällaisen toiminnan. Jos poliisi sen tekee, niin silloin sillä pitää olla sekä vilkut että pillit päällä. Nämä eivät siis olleet poliiseja. Eivät ole myöskään mitään muita tielle kuuluvia vejhkeitä, koska keltainen vilkku ei anna myöskään lupaa moiseen.

      Kilpailun sääntöjen mukaan pyöräilijän tulee pysyä omalla kaistalla (kuten mainiosti pysyvätkin). He eivät tarvitse moottoripyöriä viemään huomiota pois heistä.

    • SaaAjaaToisenKaistalla

      On aika erikoista, jos ryhmä, joka edellyttää muilta erityisen hyvää sääntööjen noudattamista on itse piittaamaaton. Olen ihan varma, että joku sääntö sallii vastaantulevan kaistalla ajamisen ilman vilkkuja tai muita huomiovaatteita.

    • bjööörndeelie

      paras olisi tälläisenä päivänä sulkea auto liikenne kokonaan ....niin ei tarvitsisi piipittää kun kerran vuoteen joutuu autolla ajamaan vähän varovaisemmin tai odottelemaan..norjassa oli hienosti kun oltiin nordcappiin menossa viime vuonna..arctic racen vuoksi tiet suljettiin ja olikohan viitisen tuntia poikki eräänkin kylän kohdalla ja matka tyssäsi siihen...mitäpä tuosta..ei auttanut muu kuin ruveta seuraamaan ja jatkamaan sitten vasta matkaa

      • MopotRuotuunTaiPois

        Tien sulkemisen sijaan on myös mahdollista noudattaa lakia ja kilpailun sääntöjä. Mutta jos se ei ole mahdollista, niin laki ei anna muuta mahdollisuutta kuin kilpailla suljetulla alueella.

        Suljettu alue voisi olla hiukan tylksä maantiepyöräilyn kannalta. Minä luopusin niistä siviilimoottoripyöristä. Nehän ovat ainoita, joiden on vaikea noudattaa lakeja. Pyöräilijöille se ei näyttänyt tuottavan ongelmia.


    • 6538764joujou

      Kateellisuus,ahneus ja vastuullisuus.Alkuperäinen TDH oli muutaman hemmon saama idea kiertää muutama kunta Helsingin ympärillä.Lähtö Velolta ja paluu samaan paikkaan.Suosion kasvaessa kateelliset seurat lue:CCh ja Pyöräilyunioni huomasivat vihdoinkin rahan liikkuvan pyöräilyn ympärillä mutta he olivat pyörineet liian kaukana ja kauan oman napansa ympärillä ,välittämättä kuunnella miten muualla tehdään yleisö tapahtumia, mutta halusivat kuitenkin kakun jaolle.Puitteet kasvoivat ja oli järkevämpää ajajien turvallisuuden kannalta saada lisää talkooväkeä.Mutta nämä uudet toimiat tulivat vain rahastamaan piittaamatta lisääntyneistä osallistujista.Vai mitä kertoo muutaman pyöräijän hankkiminen nopeusryhmien vetäjiksi tai parin moottoripyörän kuskaaminen reitille.CCh on Suomen suurin pyöräilyyn ainoastaan suuntautunut seura ja ilmeisesti yhden jo eläköityneen puh.johtajan johtama.Heillä on kokemusta ainoastaan pyörittää muutamaa viikkokisaa maakunnissa ja Velolla, joka on muulta liikenteeltä suljettu alue..

      • LeMond

        Kateellisuus,ahneus ja vastuullisuus.Alkuperäinen TDH oli muutaman hemmon saama idea kiertää muutama kunta Helsingin ympärillä.Lähtö Velolta ja paluu samaan paikkaan.Suosion kasvaessa kateelliset seurat lue:CCh ja Pyöräilyunioni huomasivat vihdoinkin rahan liikkuvan pyöräilyn ympärillä mutta he olivat pyörineet liian kaukana ja kauan oman napansa ympärillä ,välittämättä kuunnella miten muualla tehdään yleisö tapahtumia, mutta halusivat kuitenkin kakun jaolle.Puitteet kasvoivat ja oli järkevämpää ajajien turvallisuuden kannalta saada lisää talkooväkeä.Mutta nämä uudet toimiat tulivat vain rahastamaan piittaamatta lisääntyneistä osallistujista.Vai mitä kertoo muutaman pyöräijän hankkiminen nopeusryhmien vetäjiksi tai parin moottoripyörän kuskaaminen reitille.CCh on Suomen suurin pyöräilyyn ainoastaan suuntautunut seura ja ilmeisesti yhden jo eläköityneen puh.johtajan johtama.Heillä on kokemusta ainoastaan pyörittää muutamaa viikkokisaa maakunnissa ja Velolla, joka on muulta liikenteeltä suljettu alue..

        Onkohan sulla lääkitys kunnossa ? !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3063
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2725
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2335
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2188
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2006
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      57
      1939
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1586
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1380
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      30
      1351
    Aihe