väärä tekniikka?

sattuu

Olen 13-vuotias poika ja tykkään heittää keihästä,mutta kun heitän,niin käteeni sattuu kyynärpään kohdalta. Olisiko siihen mitään keinoa ettei aina kävisi kipeää?

5

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyynärkipuun

      hyvät venyttelyt ja lämmittelyt käsiverren lihaksille, että käsi kestää "repäisyä". Luultavasti kyseessä on "repäisevän" liikkeen aiheuttama äkillinen venytys käsivarren lihaksen kiinnityskohdassa kyynärpäässä. Kannattaa heittojen jälkeen opetella huolellisesti venyttää kaikki käsivarren lihakset. Katso vaikka googlesta hyviä venytysliikkeitä käsivarteen.
      Aloita aina heittoharjoitukset kevyillä heitoilla, joissa vältät voimakasta repäisyä.
      Muista myös altaa lepoa käsivarren lihaksille, joten osa harjoituksista kannattaa tehdä välttäen ranteen kiertoliikkeitä ja voimakasta puristusta.

      Lukaise asiasta lisää:
      http://www.hyvaterveys.fi/artikkeli/terveys/nain_taltutat_kyynarpaan_kipuilun

    • 41metriä

      Kannattaa ottaa heittoja videolle, josta näet meneekö kyynärpää riittävän ylhäältä korvan yläpuolelta eteen. Jos käsi menee liikaa sivulta niin sattuu varmasti. Aina ei huono tekniikka selitä kiputiloja, vaan laji nyt vaan on raaka ja nivelsiteet on kyynärpäässkin kovilla.

      Huoltavaa harjoittelua (kuminauhajumppa) kannattaa kerran viikkoon tehdä päivittäisen venyttelyn lisäksi. Lisäksi kyynärtuen käyttö voi auttaa.
      Sitten paljon toistoja talvella kuntopallolla ja kuulilla pressuun, jos vain läheltä löytyy.

      Ja sitten liikkuvuustreeniä olkapäille erityisesti, mikä myöskin korjaa liikeratoja oikeaan suuntaan, jolloin kyynärpään rasitus voi vähentyä heittovaiheessa.

      Olet sopivassa iässä aloittamaan ohjatun harjotitelun, joten rohkeasti vaan valmentajaa kyselemään tai sitten menet johonkin keihäskouluun (Pihtipudas, Tanhuvaara yms.) Netistä noita löytyy.

      Kivuttomia heittoja!

    • villefoff

      Älä vaan mene yleisurheiluseuraan, Suomessa jopa dopingista kärynneet valmentavat nuoria. Siis jos terveytesi huolettaa kannattaa heitellä vaan omaksi ilokseen, kipu on rajana ja keihäänheitto luonnottomine asentoineen on pilannut usean nuoren heittolajeja harrastaneen terveyden.

      • hyvälläasenteella

        Eiköhän se totuus ole niin, ettei ketään pakoteta mitään mömmöjä ottamaan. Kärähtänyt urheilija voi silti olla taitava valmentaja, tekniikan ja kuntopohjan opettaja.
        Mikään huippu-uhreilu ei ole keholle hyväksi - olet sitten maratoonari, pituushyppääjä tai keihäänheittäjä. Kehoon tulee vaivoja aivan varmasti. Mikäli kiinnostusta on urheilla, niin seuraan vain mukaan ja valmennukseen.
        Haaveita vain toteuttamaan ja muista, että menestys vaatii uhrauksia. Ainakin voi sitten vanhempana todeta testanneensa.


    • MIES42V

      Asusteleeko ap missäpäin suomea? Jutustasi päätellen sain kuvan että pidät pyllynreijästäsi hyvää huolta ja mä olisin ihan aikusten oikeesti valmis varovaisesti keihään tylsempää päätä pyörittää sun peräsuoles ja sit nuolee sen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      221
      2926
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      173
      2556
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      107
      1189
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      132
      1102
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      68
      1048
    6. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1045
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1002
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      338
      989
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      929
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      788
    Aihe