väärä tekniikka?

sattuu

Olen 13-vuotias poika ja tykkään heittää keihästä,mutta kun heitän,niin käteeni sattuu kyynärpään kohdalta. Olisiko siihen mitään keinoa ettei aina kävisi kipeää?

5

259

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyynärkipuun

      hyvät venyttelyt ja lämmittelyt käsiverren lihaksille, että käsi kestää "repäisyä". Luultavasti kyseessä on "repäisevän" liikkeen aiheuttama äkillinen venytys käsivarren lihaksen kiinnityskohdassa kyynärpäässä. Kannattaa heittojen jälkeen opetella huolellisesti venyttää kaikki käsivarren lihakset. Katso vaikka googlesta hyviä venytysliikkeitä käsivarteen.
      Aloita aina heittoharjoitukset kevyillä heitoilla, joissa vältät voimakasta repäisyä.
      Muista myös altaa lepoa käsivarren lihaksille, joten osa harjoituksista kannattaa tehdä välttäen ranteen kiertoliikkeitä ja voimakasta puristusta.

      Lukaise asiasta lisää:
      http://www.hyvaterveys.fi/artikkeli/terveys/nain_taltutat_kyynarpaan_kipuilun

    • 41metriä

      Kannattaa ottaa heittoja videolle, josta näet meneekö kyynärpää riittävän ylhäältä korvan yläpuolelta eteen. Jos käsi menee liikaa sivulta niin sattuu varmasti. Aina ei huono tekniikka selitä kiputiloja, vaan laji nyt vaan on raaka ja nivelsiteet on kyynärpäässkin kovilla.

      Huoltavaa harjoittelua (kuminauhajumppa) kannattaa kerran viikkoon tehdä päivittäisen venyttelyn lisäksi. Lisäksi kyynärtuen käyttö voi auttaa.
      Sitten paljon toistoja talvella kuntopallolla ja kuulilla pressuun, jos vain läheltä löytyy.

      Ja sitten liikkuvuustreeniä olkapäille erityisesti, mikä myöskin korjaa liikeratoja oikeaan suuntaan, jolloin kyynärpään rasitus voi vähentyä heittovaiheessa.

      Olet sopivassa iässä aloittamaan ohjatun harjotitelun, joten rohkeasti vaan valmentajaa kyselemään tai sitten menet johonkin keihäskouluun (Pihtipudas, Tanhuvaara yms.) Netistä noita löytyy.

      Kivuttomia heittoja!

    • villefoff

      Älä vaan mene yleisurheiluseuraan, Suomessa jopa dopingista kärynneet valmentavat nuoria. Siis jos terveytesi huolettaa kannattaa heitellä vaan omaksi ilokseen, kipu on rajana ja keihäänheitto luonnottomine asentoineen on pilannut usean nuoren heittolajeja harrastaneen terveyden.

      • hyvälläasenteella

        Eiköhän se totuus ole niin, ettei ketään pakoteta mitään mömmöjä ottamaan. Kärähtänyt urheilija voi silti olla taitava valmentaja, tekniikan ja kuntopohjan opettaja.
        Mikään huippu-uhreilu ei ole keholle hyväksi - olet sitten maratoonari, pituushyppääjä tai keihäänheittäjä. Kehoon tulee vaivoja aivan varmasti. Mikäli kiinnostusta on urheilla, niin seuraan vain mukaan ja valmennukseen.
        Haaveita vain toteuttamaan ja muista, että menestys vaatii uhrauksia. Ainakin voi sitten vanhempana todeta testanneensa.


    • MIES42V

      Asusteleeko ap missäpäin suomea? Jutustasi päätellen sain kuvan että pidät pyllynreijästäsi hyvää huolta ja mä olisin ihan aikusten oikeesti valmis varovaisesti keihään tylsempää päätä pyörittää sun peräsuoles ja sit nuolee sen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      110
      6180
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe