Yosemite X-Country

Kellään kokemuksia Yosemite X-Country pyörästä? Onko luotettava? Kestääkö? Eikä kiitos mitään trolli p*ska kommentteja!
152232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kyllä josemite kestää heiton romulavalle, muuhun siitä ei ole !

Äänestä

En laittaisi rahojani Bilteman huonosti kasattuihin, luovutus huoltamattomiin halpapyöriin.

Äänestä

Kyllähän tuota avausta voi hyvällä syyllä uumoilla trolliksi.

Äänestä
  • Silti siihen oli pakko vastata.

    JÄTTÄKÄÄ nämä avaukset omaan arvoonsa. Trolliin tepsii vain täydellinen dissaaminen.

    Äänestä

On varmasti ihan hirmu kestävä, kuten halpa rihkama yleensäkin.

Äänestä

No kyllä tässä on ihan tosikyseessä kun pitäisi uusi pyörä saada mutta mihin voi luottaa? :(

1Äänestä

Onko pakko olla uusi? Hyviä käytettyjä saa parhaimmillaan pikkurahalla, ainakin jos kelpaa normaalimpi pyörä, eikä tuollainen alumiinihärpäke. En kovin pitkää ikää tuolle ennustaisi. Ihan turhia lerputtimia nuo joustohaarukat.

Äänestä

Jos sulla on peltoa johon tuon paskan voi laittaa niin mikänottei. Osta mielummin vaikka käytetty Helkama tai mikä vaan. Kokemuksia ei ole koska en koskisi pitkällä tikullakaan.

Äänestä

Kannattaa ottaa arjen ajoihin Yosemiten isorenkainen ja runkoinen peruspyörä, jos sellaisen jostain saa. Erilaiset rimpulapyörät ovat kuin katumaasturit. Niillä ei ole kuin menevä ulkonäkö, mutta ei maastoon menemistä. Toki nekin ajavat asiansa normaalissa arjen liikkumisen tarpeessa. Mutta mitä enemmän asiassa on osia, sitä enemmän niissä on huoltamista.
Etuina Yosemiten peruspyörässä on esimerkilliset ohjeet pyörän huollosta ja kunnosssapidosta, Jossa voi selkeitä ohjeita noudattaen säästää isoja rahasummia. Sekä monipuolinen ja kattava takuu. Lisäksi kansainvälisesti tunnetut varasosan valmistajat takaavat sen, että riittävät ja tarvittavat varaosat ovat aina saatavila. Myös monipuoliset ja kustannustehokkaat lisävarusteet ovat eräs Yosemiten menestyksen tekijöitä.
Yosemite on eräs laatikkopyöräbrändien parhaita tuotteita niin laadullisesti, kuin käyttömukavuudeltaan. Eikä niiden edullinen hintataso myöskään ole omiaan karkoittamaan tyytyväisten Yosemiten omistajien kasvavaa joukkoa.
Huomioitavaa on myös, että ns. merkkipyörien alkaen mallistot on tehty samoissa tuotantolaitoksissa, kuin Yosemiten laatuvarmistetut tuotteet.

Äänestä

Hei!

Vuosi sitten keväällä ostettiin kahdelle pojalle X-Countryt.
Minuakin arvelutti, että uskaltaako noihin laittaa melkein 300 per kappale.
Edellisistä Yosemiten lastenpyöristä oli kuitenkin vain hyvää sanottavaa, vaikka ne aikoinaan hankittiinkin siksi, että ne olivat halvimmat sarjassaan. Kun kysyi harrastajapyöräilijän mielipidettä näintä ennen ostopäätöstä, hän sanoi että osat (mm. Shimano) vaikuttivat laadukkailta ja luokassaan parhailta, mitä alle 500 euron pyörissä ikinä on tarjolla. Ja nyt täytyy sanoa, ettei ole tullut pettymyksiä. Vaihteet ovat toimineet täydellisesti, eivätkä ole kaivanneet säätöä vielä lainkaan. Vanhemman pojan pyörässä on kuitenkin mittarin mukaan jo noin 1900 kilometriä ajettuna.
Pienintäkään vikaa en noista keksi. Metaliosien ruostesuojaus ja maalauskin ovat ainakin toistaiseksi olleet laadukkaista. Edes suurennuslasilla ei mistään löydy vielä rusketusta, vaikka pyörät olleet yötä päivää ulkona ja sateessa.

En voi kuin olla tyytyväinen tehtyyn ostopäätökseen ja suositella niitä lämpimästi.

Äänestä
  • Minä komppaan täysillä edellistä! Minuakin hieman arvellutti etukäteen, mutta aivan turhaan. Pojalla ja tytöllä X-Countryt 1,5 vuotta, eikä mitään huomautettavaa tullut vastaan. Vaihteet toimivat loistavasti ilman säätötarvetta, toisin kuin äidin kalliimmassa Crescentissä.

    Äänestä

Käytettyä ostaessa on aina riski, että myyjä kauppaa varastettua pyörää. Varsinkin, jos myyjä kauppaa epäilyttävän halvalla laadukasta pyörää.

Äänestä
  • Tämä riski on aika helposti vältettävissä pyytämällä myyjää esittämään kuitti. Useampikin käytetty on jäänyt itsellä ostamatta kun kuittia ei ole ollut näyttää.

    Äänestä

  • KateellinenEtelästä kirjoitti:

    Tämä riski on aika helposti vältettävissä pyytämällä myyjää esittämään kuitti. Useampikin käytetty on jäänyt itsellä ostamatta kun kuittia ei ole ollut näyttää.

    No kellä nyt hittosoikoon on kuitteja tallessa😂
    Ehkä jostain kalliimasta hankinnasta mutta ei muutaman satasen polkupyörästä.

    Äänestä

Ei kestä jos ei laita reilusti vaseliinia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyjä kirjoitti:

Kellään kokemuksia Yosemite X-Country pyörästä? Onko luotettava? Kestääkö? Eikä kiitos mitään trolli p*ska kommentteja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu