Ohraleipä vailla vehnää

ruisjumala

Hei,

olen mieltynyt kovasti ohran makuun ja pyöräyttänyt pari kertaa ohralimput uunissa. Käyttämässäni reseptissä on vain sellainen vika, että sen mukaan taikinaan pitää laittaa liki kolmasosa vehnäjauhoja. Näin olen tehnytkin ja kelpo leipää olen saanut.

Vaan tietääkö kukaan keinoa leipoa limppua ilman vehnää? Käsittääkseni vehnän poisjättäminen tekee leivästä turhan haurasta ja vaikeasti leivottavaa. Siirappia tilalle vai mitäkä?

Jos käytätte jotain tiettyä (vaikka vehnääkin sisältämää) ohraleipäreseptiä niin kertokaa toki!

3

1857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pottumuusia

      peruna voisi toimia siirappia paremmin tuossa ? (keitä ja kuori ensin ja tietenkin täytyy muussata hyvin hienoksi)
      en ole ohraleivässä kokeillut, ruisleivässä toimii.

    • Anonyymi

      Miksi et tekisi ohrarieskaa? Siihen ei tarvitse laittaa rippustakaan vehnää ja paistaminen onnistuu sähköuunissakin. En ole vielä kokeillut vesirieskan paistoa sähköuunissa, mutta maito- ja piimärieskasta tulee mureaa ja pehmeää. Sitkeitä ja rapeitakin saa, jos leipoo rieskat oikein ohuiksi ja paistaa tummiksi.

    • Anonyymi

      Ohraleipä on tosi hyvää, harmi ettei Lidlissä ole.

      Lapsena meillä tehtiin kotona ja tuskin oli vehnää, mutta en ole varma, ei voi enää kysyäkään tekijältä. Oli päinvastoin kosteaa ja hyvin kohonnutta kuohkeaa eikä murenevaa. Ohraleivät taitaa kylläkin muuttua enemmän vanhetessaan, eivät ehtineet.

      Tuossa on yksi ohje ilman vehnää, ovat kylläkin pieniä.
      https://www.kinuskikissa.fi/100-ohraleipaset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe