Eli siis olen nyt 13 ja olen aloittamassa ratsastuksen silleen jokaviikkoisesti. Olen ratsastanut muutamia kertoja, mutta en osaa vielä esim. laukata tai mennä esteitä (en tiedä onko tää nyt niin olennaista kertoo mut silti.
Niin mitä varusteita ja millaisia minun kannattaa hankkia, että pääsen tavallaan alkuun. Oon jo vähän katellu juttuja mutta pitää vielä varmistaa:
Mitä hyötyä chapseista on? Kannattaako ne ostaa?
Kiitti jos vastaatte! :)
Mitä ratsastustarvikkeita aloittelijalle?
4
460
Vastaukset
- mörrinkäinen
Hyvään alkuun pääsee jos hommaa joustavat, vartalonmyötäiset housut jotka eivät ole mitään liukasta kangasta ja joissa ei ole mitään paksuja saumoja jotka voisivat hiertää. Tavallset kumisaappaat kelpaavat hyvin, kunhan niissä on hiukan korkoa kantapään alla.
Kypäriä saa lainaksi monelta tallilta, mutta asia kannattaa tarkistaa,ja jos aikoo ratsastaa säännöllisesti, kannattaa hankkia oma, kelpo kypäriä saa muutamalla kympillä.
Jos puhutaan kokochapseista, eli sellaisista joita näkee karjapaimenilla TV:ssä, ne suojaavat säältä ja satulanpolttamilta ja niillä saa hevosesta paremman otteen, ja nahkaa kun ovat, ne myös suojaavat alla olevia housuja mahdolliselta reikiintymiseltä jos sattuu saamaan osumaa jostakin.
Ja jos puhutaan minichapseista jotka ovat kuin irralliset saappaanvarret, ne voivat olla mukavammat käyttää, koska niiden kanssa voi käyttää ratsastuskenkiä, jotka eivät yleensä ole kesällä yhtä kuumat kuin saappaat. Samoin nekin auttavat saamaan tukevan otteen hevosesta.
Aloittelija ei ehkä kokochapseja tarvitse, ja minichapsien tarve riippuu siitä, käytätkö ratsastaessa mieluummin saappaita vai kenkiä. Saappaiden kanssa minejä ei tarvita. Itse pidän enemmän saappaista, jotka vaihdan lenkkareihin kun olen tullut ratsastamasta, mutta se on makuasia. Kummassakin on puolensa. - Mörrinkäinen
Lisätäkseni vielä, että joissakin paikoissa esim turvaliivi on pakollinen, ja kaipa se suojaakin jos sattuu putoamaan, mutta itse en ole sellaisia käyttänyt, ja opettaessani olen huomannut, että liivi peittää vartalon asennon, jolloin ratsastaja saattaa istua selkä kasassa eikä sitä näe liivin läpi. Ilman liiviä istuntaa on helpompi korjata kun näkee miten ratsastaja istuu hevosen selässä.
- Kasiro
Kypärä, saappaat ja joustavat housut riittää, kuten Mörrinkäinen sanoikin.
Minä käytän chapseja vain tallitöissä suojaamaan housuja likaantumiselta ja lämmittämään talvella. Aloittelijan ei kannata chapseja ostaa, parempi alkaa ilman, mutta makuasia, eihän sitä mikään kielläkkään.
Ratsasta ensin vaikka tämä talvi ja hommaa sitten lisää varusteita kun näet kiinnostaako ratsastus pitemmän päälle. - Anonyymi
Vanha keskustelu tiedän, mutta jos joku tarvitsee vielä apua!
Eli ensimmäisille ratsastuskerroille ei kannata/tarvitse vielä ostaa omia ratsastusvarusteita, jos laji ei olekaan mieluinen.
1. Kypärä ja liivit: Ensimmäisille tunneille varusteet ovat yleensä vain kypärä ja turvaliivit, (ja ne molemmat saat tallilta).
2. Kengät: Ensimmäisille ratsastuskerroille kenkien kuuluisi olla sellaiset, joissa ei ole nauhoja ja joissa olisi matalat korot. Muuten ratsastus ei ole turvallisinta.
3. Housut: Housuiksi käyvät sellaiset, jotka eivät ole hirmu liukkaat ja joissa ei suuria sisäsaumoja. Näin ratsastus tuntuu paremmalta.
4. Hanskat: Hanskoiksi käyvät sellaiset hanskat, joissa sormet ovat erillään.
Näilläpä sitä ensimmäiset kerrat pärjää!
Itse olen 11-v ratsastaja ja olen ratsastanut 2 vuotta. Tällaisia varusteita minulla on ollut/on ollut. (Eli kaikki ei enää käytössä):
-kypärä
-kahdet turvaliivit, vaihdoin toisiin
-jodhpurit
-chapsit
-2 talviratsastushousut
-2 kesäratsastushousut
-2 perus ratsastushousut
-2 talviratsastushanskat
-kesäratsastushanskat
-3 näppylähanskat (heitin pois, menivät rikki ja totesin huonoiksi)
-talviratsastussaappaat
-tallin jäsentakki
-tallin jäsenpipo
-raippa
-2 ratsastussukat
Yms...
Olen ajatellut vaihtaa chapsit myöhemmin saappaisiin, kokeilen.
Mutta hyvin pärjää aluksi ilman mitään! :)
Hyvää loppu kesää kaikille! =D
Terv. 11-v tyttö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 763418
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753137Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683012On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662671Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 611739
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351705
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181689- 601628