MIKSI näin vähän kaloreita?

kipeästiapuatarvitsen

Miksi saan päivässä näin vähän kaloreita vaikka syön mielestäni paljon? Mitä ruokavaliostani puuttuu? Lounaalla syön jep vähän, mutta muuten mielestäni paljon. En vain pidä opiskelupaikkani ruoasta yhtään ja esimerkiksi peruna ei kuulu ruokavaliooni, mutta sitä vähän tungen aina nassuun.
Aamupala: 120 g rasvatonta jogurttia / 48 kcal
Lounas: 1 lohipyörykkä & 1/2 peruna / 154 kcal
Päivällinen: Kanaa 60 g pakastekasviksia 100 g / 95 kcal
Iltapala: Ruisleipä minihiilari x2 & hunajabroilerleikkele / 115 kcal
Eli päivässä sellaiset 412 kcal, tietysti jotkin voivat hieman heittää. Suurinpiirtein kuitenkin ton verran. Laihdun, koska käyn salillakin x5 viikossa ja parin kilsan juoksulenkillä melkein päivittäin. Salin jälkeen yleensä vedän jotain näistä: proteiinipatukan 120kcal, raejuustoa 70kcal, valio profeel rahkajogurttijuoma sokeroimaton 125kcal. En siis halua laihtua enää, paino on 49.5 ja pituutta 165 cm. Olen painanut viimeksi jouluna 79 kg.

10

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoit_su

      Saat vähän kaloreita, koska syöt liian vähän.Kaksinkertaista nuo annokset, niin asia on sillä korjattu. Hedelmiä voisit ehkä lisätä, ei tuo muuten niin huonoa ole. Olet selvästikin hiipimässä kohti anoreksiaa, nyt pysäytä se tie.

      • kylnevaankoskettaa

        Täsmälleen samaa mieltä - anoreksia uhkaa, jos samalla linjalla jatkat.

        Sulla on jo tällä hetkellä syömishäiriö ja se korjaantuu vain syömällä enemmän ja monipuolisemmin.

        Olet siis laihtunut puolessa vuodessa 30 kiloa - eiköhän sekin kerro jo jotain.

        Unohda proteiinipatukat ja ala syömään normaalisti. Tee ruokasi itse ja unohda einekset, puolivalmisteet ja varsinkin energiapatukat - ne ovat schaissea elimistöösi.

        Tekemällä ruoan itse tietää mitä siinä on eikä tarvitse tuijottaa tuoteselostusta lisäksi tekeminen itse antaa aikaa turhalta käytökseltä.


    • terapiatädit

      Uusavuttomuuden HUIPPU. Paskanjauhaja, itsensäkorostaja pelle.

    • tulekokoon

      Jo pelkästään aamupala kertoo missä vika - siis yksi rasvaton jugurtti ja sillä pitäisi mennä kohti lounasta, joka on kaikkien syöjien painajainen eli siis YKSI kalapulla ja puolikas peruna - ei siis mitä helevataa ja päivälliseksi vielä kuivaa tsikkeniä pieni pala ja mikrossa kuumennettuja pakastevihanneksia, iltapalaksii vielä kuiva käntty kuivan lihan kera.

      Kai itse jo huomaat ravinnon riittämätömyyden - aamiaiseksi tulisi nauttia edes keitetty muna kaurapaahtoleivän kera lasillisella tuoremehua ja teen kera, lounaaksi mitä vain tarjolla on, mutta enemmän kuin lohipyörykkä ja pottu, päivälliseksi voisit tehdä vaikka pastaa tomaattikastikkeella ja vähän parmesaania pinnalle kunnon tuoresalaatti oheen eli domsku viipaloituna, vähän kurkkua viipaloituna, valkokaalia slaissattuna ja kaiken päälle vähän hyvää oliiviöljyä ja viinietikkaa. Iltapalaksi muutama snäkäri juustolla ja kurkunviipaleilla peitettynä ja oheen kuuma, makea maitokahvi.

      Eiköhän tolla saa energian määrän nousemaan reilusti yli 400 kalorin ja todennäköisesti saa sinut voimaan paremmin.

      Jotenkin kirjoituksesta havaitsen syömishäiriön ja toivon, että uskallat syödä enemmän - käytä kohtuullisesti rasvaa ja valkuaista, mutta lisää toki energiasi määrää - suositusten mukaanhan jo pelkästään toimistohenkilö tarvitsee noin 1200 kaloria vuorokaudessa ja sinä sinnittelet noin 500 kalorissa - ei hyvä.

    • alottaja1

      Kiitos kaikille vastauksista! Tiedostan, että syön liian vähän. Otan itseäni kunnolla niskasta kiinni ja alan syömään ainakin aluksi vähintään 1200 kcal päivässä. Huomenna aamiaisella mannapuuroa, lounaalla opiskelupaikassani on jauhelihakiusausta, välipalaksi varmaankin kananmunaa ja ruisleipää leikkeleellä, illalla kanaa pastaa raejuustoa ja vihanneksia. Kaikkea reilusti!

      • kylsetoimii

        Älä silti liioittele vaan syö järkevästi.

        Toivottavasti et jatka tuota aikaisempaa anorexiaan johtavaa linjaa alhaisilla kalorimäärillä vaan syöt monipuolisesti ja riittävästi.

        Nosta ruoan kalorimääräsi mielellään noin 1800 kaloriin ja voit edelleen paremmin.


      • pikkuhiljaasenostaa
        kylsetoimii kirjoitti:

        Älä silti liioittele vaan syö järkevästi.

        Toivottavasti et jatka tuota aikaisempaa anorexiaan johtavaa linjaa alhaisilla kalorimäärillä vaan syöt monipuolisesti ja riittävästi.

        Nosta ruoan kalorimääräsi mielellään noin 1800 kaloriin ja voit edelleen paremmin.

        Itse syön mitä haluan ja painan noin 75 kiloa pituuteni ollessa 185 senttiä - välillä syön "järjettömästi" ja toisinaan "kohtuullisesti" ja silti painoni on pysynyt suhteellisen samana eikä pahemmin ole heilahdellut.

        Olen ikäisekseni timmi eikä mitään löysää nahkaa ole vyötärölleni kertynyt - sixpäkkiä ei tosin löydy, mutta vatsa on litteä vaikka pakarat ovatkin kadonneet jonnekin - en tiedä minne, niin se vaan vanhuus yllättää.

        Joten syö siis monipuolisesti ja riittävillä energioilla varustettuina eli vähintään 2000 kaloria, mieluummin enemmän.


      • vähällävaivallahyvää

        Älä silti jumiudu tiettyyn ruokavalioon vaan vaihtele sitä päivittäin - näin saat vaihtelua ateriointiin ja samalla takaat saavasi erilaisia ravinteita ruoastasi.

        Tee myös osa ruoastasi itse tuoreista raaka-aineista ja edelleen parannat omaa oloasi - käytä myös jodioitua suolaa ruokaa tehdessäsi välttäen näin erään nyky-ihmistä vaivaavan puutoksen.

        Useimmat turvaavat eineksiin eivätkä koskaan ole edes porkkanaa kuorineet - vain itse tehden ruoka maistuu hyvältä - ei pelkästään maun takia vaan myös tekemisen takia eli on nähnyt vähän vaivaa oman ravinnon eteen.

        Mieti miltä maistuu itsekasvattama vihannes kaiken kasvatuksen vaivan jälkeen - no toki hyvältä ja niitä saa vieläkin kuten papuja, juureksia, pensasmustikoita jne...kyssäkaalini ovat vasta kasvaneet hyödynnettävään kokoon potuista puhumattakaan.


      • SPJ75

        Pähkinöistä saa hyviä rasvoja ja niissä on paljon energiaa, treeneihin banaania jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      357
      4186
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      133
      3692
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2401
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      11
      2224
    5. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      149
      1872
    6. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1779
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1768
    8. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1389
    9. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      44
      1240
    10. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      153
      1061
    Aihe