Alan olla jo täynnä näitä askelmerkkejä, joita poliitikot ja toimittajat nykyisin jatkuvasti hokevat. Minulle on tullut tosin – väärä? – kuvitelma, että Sipilän askelmerkit ovatkin lattiaan maalattuja kengän kuvia, joilla tanssikuviot sitten onnistuvat. Urheilun askelmerkit taitavat sittenkin olla poliitikoille riittävän epämääräisiä, ja onkin sitten helppo selitellä, että askelmerkki oli väärässä paikassa ja siksi suoritus epäonnistui.
Askelmerkit
8
1261
Vastaukset
- Soinisti
Harpo Leksa askel ! Oprah.
- aina_sama
Tyypillinen palindromi, ei mitää järkeä.
- Soinisti
aina_sama kirjoitti:
Tyypillinen palindromi, ei mitää järkeä.
Jos ei askelmerkit sovi, niin silloin pitää harppoa se viimeinen askel... Jos siis uskomme Oprahia, joka tässä neuvoo jääkiekkoilijaa taklaustilanteessa. Ja miksemme uskoisi, uskoohan Peggykin.
- soinisti
Soinisti kirjoitti:
Jos ei askelmerkit sovi, niin silloin pitää harppoa se viimeinen askel... Jos siis uskomme Oprahia, joka tässä neuvoo jääkiekkoilijaa taklaustilanteessa. Ja miksemme uskoisi, uskoohan Peggykin.
Se jääkiekkoilija tässä on Leo "Leksa" Komarov, ja Peggy on kenkäkauppiaan hemaiseva muija Peggy Bundy, joka kuluttaa päivänsä lakkaamalla kynsiään ja tuijottamalla Oprahin talk-showta. (suom.huom)
- kirjaskorpioni
Poliitikkojen askelmerkeillä pakkaa olemaan se kiusallinen vika, että ne johtavat ponnistukseen joko aivan liian aikaisin tai sitten toivottoman myöhään. Aika usein myös väärällä radalla.
- Anonyymi
Silloin tilanne usein eskaloituu.
- Dadaisti_
Ihan hyvä vertauskuvallinen ilmaisu aluksi! Kuten tavallista, jokainen älykääpiö alkaa hokea sitä sitten jatkuvasti, jolloin se muuttuu ärsyttäväksi, mutta kertoo samalla hokijan aivokapasiteetista.
Persut eivät muuten ole kovin muoti-ilmaisurakkaita: jokainen muistaa eduskunnan puhujapöntöstä olleensa "turuilla ja toreilla". Ja SAVUMERKIT ja UUSI NORMAALI!
Et ole yksin ajatuksinesi; paholaisen polkan askelmerkkejäkö. Eikö politikoilla ja median edustajilla ole omaa luovuutta, Pitää noudattaa toisten ennalta määrittelemiä käyttäytymis-/toimintamalleja. Eli ollaan kuin lampaat jonossa ja seurataan toisten tallomaa polkua. Kun pikku lapsikin kuulee kiinnostavan kirosanan, hän käyttää sitä kiusallaankin. Pian varmaan tulee askelmerkkien sijaan SAVUMERKIT! Haistellaan ilmaa ja katsellaan tuulen suuntaa ja lähetetään KRYPTATTUJA savumerkkejä.
Nyt on tullut tämä UUSI NORMAALI, ilmeisesti sekä ilmastonmuutokseen että myös koronan jälkeiseen aikaan. Sitä täytyy myös sulatella ja oohtia; mikä on uusi normaali! Pandemian suhteen ei mitään uutta espanjantaudin jälkeen. Ja onhan ilmastokin vaihdellut vaukkakun ymmärrän siinä ihmiskunnan vaikutuksen!
Höh, höö!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3434010Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283610Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52332- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181668Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241369Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1031005Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j148990Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79885- 86801