Alan olla jo täynnä näitä askelmerkkejä, joita poliitikot ja toimittajat nykyisin jatkuvasti hokevat. Minulle on tullut tosin – väärä? – kuvitelma, että Sipilän askelmerkit ovatkin lattiaan maalattuja kengän kuvia, joilla tanssikuviot sitten onnistuvat. Urheilun askelmerkit taitavat sittenkin olla poliitikoille riittävän epämääräisiä, ja onkin sitten helppo selitellä, että askelmerkki oli väärässä paikassa ja siksi suoritus epäonnistui.
Vastaukset 8
- Soinisti
Harpo Leksa askel ! Oprah.
- aina_sama
Tyypillinen palindromi, ei mitää järkeä.
- Soinisti
aina_sama kirjoitti:
Tyypillinen palindromi, ei mitää järkeä.
Jos ei askelmerkit sovi, niin silloin pitää harppoa se viimeinen askel... Jos siis uskomme Oprahia, joka tässä neuvoo jääkiekkoilijaa taklaustilanteessa. Ja miksemme uskoisi, uskoohan Peggykin.
- soinisti
Soinisti kirjoitti:
Jos ei askelmerkit sovi, niin silloin pitää harppoa se viimeinen askel... Jos siis uskomme Oprahia, joka tässä neuvoo jääkiekkoilijaa taklaustilanteessa. Ja miksemme uskoisi, uskoohan Peggykin.
Se jääkiekkoilija tässä on Leo "Leksa" Komarov, ja Peggy on kenkäkauppiaan hemaiseva muija Peggy Bundy, joka kuluttaa päivänsä lakkaamalla kynsiään ja tuijottamalla Oprahin talk-showta. (suom.huom)
- kirjaskorpioni
Poliitikkojen askelmerkeillä pakkaa olemaan se kiusallinen vika, että ne johtavat ponnistukseen joko aivan liian aikaisin tai sitten toivottoman myöhään. Aika usein myös väärällä radalla.
- Anonyymi
Silloin tilanne usein eskaloituu.
- Dadaisti_
Ihan hyvä vertauskuvallinen ilmaisu aluksi! Kuten tavallista, jokainen älykääpiö alkaa hokea sitä sitten jatkuvasti, jolloin se muuttuu ärsyttäväksi, mutta kertoo samalla hokijan aivokapasiteetista.
Persut eivät muuten ole kovin muoti-ilmaisurakkaita: jokainen muistaa eduskunnan puhujapöntöstä olleensa "turuilla ja toreilla". Ja SAVUMERKIT ja UUSI NORMAALI!
Et ole yksin ajatuksinesi; paholaisen polkan askelmerkkejäkö. Eikö politikoilla ja median edustajilla ole omaa luovuutta, Pitää noudattaa toisten ennalta määrittelemiä käyttäytymis-/toimintamalleja. Eli ollaan kuin lampaat jonossa ja seurataan toisten tallomaa polkua. Kun pikku lapsikin kuulee kiinnostavan kirosanan, hän käyttää sitä kiusallaankin. Pian varmaan tulee askelmerkkien sijaan SAVUMERKIT! Haistellaan ilmaa ja katsellaan tuulen suuntaa ja lähetetään KRYPTATTUJA savumerkkejä.
Nyt on tullut tämä UUSI NORMAALI, ilmeisesti sekä ilmastonmuutokseen että myös koronan jälkeiseen aikaan. Sitä täytyy myös sulatella ja oohtia; mikä on uusi normaali! Pandemian suhteen ei mitään uutta espanjantaudin jälkeen. Ja onhan ilmastokin vaihdellut vaukkakun ymmärrän siinä ihmiskunnan vaikutuksen!
Höh, höö!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3581114- 71758
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37696- 49590
- 41588
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht321501Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19491- 75471
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459