Askelmerkit

Merkitön

Alan olla jo täynnä näitä askelmerkkejä, joita poliitikot ja toimittajat nykyisin jatkuvasti hokevat. Minulle on tullut tosin – väärä? – kuvitelma, että Sipilän askelmerkit ovatkin lattiaan maalattuja kengän kuvia, joilla tanssikuviot sitten onnistuvat. Urheilun askelmerkit taitavat sittenkin olla poliitikoille riittävän epämääräisiä, ja onkin sitten helppo selitellä, että askelmerkki oli väärässä paikassa ja siksi suoritus epäonnistui.

8

1107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soinisti

      Harpo Leksa askel ! Oprah.

      • aina_sama

        Tyypillinen palindromi, ei mitää järkeä.


      • Soinisti
        aina_sama kirjoitti:

        Tyypillinen palindromi, ei mitää järkeä.

        Jos ei askelmerkit sovi, niin silloin pitää harppoa se viimeinen askel... Jos siis uskomme Oprahia, joka tässä neuvoo jääkiekkoilijaa taklaustilanteessa. Ja miksemme uskoisi, uskoohan Peggykin.


      • soinisti
        Soinisti kirjoitti:

        Jos ei askelmerkit sovi, niin silloin pitää harppoa se viimeinen askel... Jos siis uskomme Oprahia, joka tässä neuvoo jääkiekkoilijaa taklaustilanteessa. Ja miksemme uskoisi, uskoohan Peggykin.

        Se jääkiekkoilija tässä on Leo "Leksa" Komarov, ja Peggy on kenkäkauppiaan hemaiseva muija Peggy Bundy, joka kuluttaa päivänsä lakkaamalla kynsiään ja tuijottamalla Oprahin talk-showta. (suom.huom)


    • kirjaskorpioni

      Poliitikkojen askelmerkeillä pakkaa olemaan se kiusallinen vika, että ne johtavat ponnistukseen joko aivan liian aikaisin tai sitten toivottoman myöhään. Aika usein myös väärällä radalla.

      • Anonyymi

        Silloin tilanne usein eskaloituu.


    • Dadaisti_

      Ihan hyvä vertauskuvallinen ilmaisu aluksi! Kuten tavallista, jokainen älykääpiö alkaa hokea sitä sitten jatkuvasti, jolloin se muuttuu ärsyttäväksi, mutta kertoo samalla hokijan aivokapasiteetista.
      Persut eivät muuten ole kovin muoti-ilmaisurakkaita: jokainen muistaa eduskunnan puhujapöntöstä olleensa "turuilla ja toreilla".

    • Ja SAVUMERKIT ja UUSI NORMAALI!

      Et ole yksin ajatuksinesi; paholaisen polkan askelmerkkejäkö. Eikö politikoilla ja median edustajilla ole omaa luovuutta, Pitää noudattaa toisten ennalta määrittelemiä käyttäytymis-/toimintamalleja. Eli ollaan kuin lampaat jonossa ja seurataan toisten tallomaa polkua. Kun pikku lapsikin kuulee kiinnostavan kirosanan, hän käyttää sitä kiusallaankin. Pian varmaan tulee askelmerkkien sijaan SAVUMERKIT! Haistellaan ilmaa ja katsellaan tuulen suuntaa ja lähetetään KRYPTATTUJA savumerkkejä.

      Nyt on tullut tämä UUSI NORMAALI, ilmeisesti sekä ilmastonmuutokseen että myös koronan jälkeiseen aikaan. Sitä täytyy myös sulatella ja oohtia; mikä on uusi normaali! Pandemian suhteen ei mitään uutta espanjantaudin jälkeen. Ja onhan ilmastokin vaihdellut vaukkakun ymmärrän siinä ihmiskunnan vaikutuksen!

      Höh, höö!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      75
      4246
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2263
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      241
      1437
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      155
      1436
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      120
      1271
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      113
      1195
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1119
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      8
      1096
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      1004
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      936
    Aihe