"Poliisiliitto jyrisee: "Lakkoon!"
Iltalehti 9.9.2015
Hyvä,varmasti tukea löytyy työntekijöiltä. Nyt kuulostaa jo oikealta linjalta.
Nykyinen hallitus kokeilee miten pitkälle voi mennä köyhien kyykyttämisessä.
Iltalehti 9.9.2015
Hyvä,varmasti tukea löytyy työntekijöiltä. Nyt kuulostaa jo oikealta linjalta.
Nykyinen hallitus kokeilee miten pitkälle voi mennä köyhien kyykyttämisessä.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Se todellakin on sodanjulistus. Ensin kutsuu kaikki pakolaiset tänne että tulee jo pelkästään Torniosta 300 joka päivä. Sitten vielä kehtaa rokottaa vakikansalaisia
Hallituksen olisi vielä pitänyt kieltää lailla lakkoileminen niin sitten olisi oikeasti kaikki hyvin jatkon osalta. Hallituksen päätökset olivat erinomaisia. Pekkaset vielä pois duunareilta ja samoin vappu palkattomaksi niin vielä parempi tulee.
Alas SAK ja muut kommunistiset lahkot! Niin ja sitä ihmettelen, että miksi vasemmistolainen itkee loppiaisen ja helatorstain suhteen. Nehän oli kirkollisia juhlia. eikös punikki ole pakana ja ainoa lohtu on aate vai mitä?
Lakkoa ei voida kaskaan ikinäkään poistaa, vaikka se kiellettäisiin lailla ja rangaistuksena olisi hirttotuomio!
Duunarit ja vähäosaiset ovat AINA taistelleet sen oikeudenmukaisemman ja paremman huomisen puolesta ja ihan KAIKILLE!!! Osakkeenomistajille, johtajille ja yhteiskunnan "kermalle" .
Niin se vaan menee.
Herää nyt helvetti jo unestas. Sun liittojes pomot ajattelee vaan omaa jumalatonta palkkaansa.
Ay-pomot vaan istuvat duunarin perseellä tuleen turvatakseen oman asemansa.
Kun siis Sipilä on julistanut sodanjulistuksen niinkuin liitosta sanottiin niin eikö se ole silloin laiton vihapuhe Sipilältä?
Pesujen Immonenkin sanoi taistelevansa Suomen puolesta ja Sipilä itsekin sallaisen sen olevan vihapuhe niin nythän Sipiläkin on tehnyt näin ollen oman vihapuheen eikä voi olla enää pääministerinä.
EROA SIPILÄ!
Samaa mieltä. SSS on erotettava välittömästi
Landepaukut käy kitisemässä samaan aikaan tukirahaa Brysselistä asti. Muuten, noista juhlapäivistä sen verran, että kokoomuksenkin herraspenskat ja muu papan rahoilla elävä bättre folket ryyppää vappuna, = Tag der Arbeit
Kauheeta kattoo, kun äitin pikku porvarit kittaavat kuoharia samassa puistossa ihan kommunistin kaa vappuna.
Poliisien olisikin parempi olla lakossa, niin eivät kiusaisi autoilijoita ja myisi huumeita.
Työntekijät marssivat Kotkan Prismasta ulos klo 15 vastalauseena SSS:lle. On kiinni aamuun 10.9. asti. Hatunnosto heille!
Marssikoon minne lystää. Ei kiinnosta ketään.
Kymen Sanomien mukaan Kotkan Prisman työntekijät poistuivat vastalauseeksi SSS:lle. Hienoa!
No Kotka on niin punainen kaupunki, että ei paljoa yllätä. Faktaa on, että hallituksen päätös oli erinomainen. Tosin ne pekkaset olisi pitänyt poistaa ja ansiosidonnaisen aikaa lyhentää. Lisäksi Vappu ehdottomasti työpäiväksi. Se on kommareiden juhla. OK. Myönnän akateemisen loppututkinnon omaava ryyppäsin aikoinaan vappuaattona, mutta meillä oli kyllä ihan eri mestat kuin duunareilla ja punikeilla. Lisäksi toi lakkoilun kieltäminen lailla tekisi kyllä näin ylemmän toimihenkilön vinkkelistä katsottuna hyvää.
Toivotaan, että hallitus olisi järkevä myös maahanmuutossa. Eli vapaamatkustajat pois ja tiukempi kontrolli maahanmuuttoon, kiitos.
"ylemmän toimihenkilön" Tommosta sanotaan kusipääksi. Ylemmän toimihenkilön,hahahahahaa
Lisätään vielä harmitustasi punikki. Se karenssi saikkareihin oli myös erinomainen juttu. Tosi asia on vaan, että duunarilla ei ole ollut minkäänlaista moraalia saikkarin hakuun. Toivottavasti jatkossa olette vähemmän saikkarilla krapulasta johtuen tai jos olettekin menee eka päivä omaan piikkiin. Heh heh...
Spygä Sutisella ymmärrys ei ole koskaan ollut korkeaa luokkaa.
Kenen rahoja uskaltaa ihan oikea YLEMPI toimihenkilö (bättre folket) ryypätä vappuna? Työnantajasi tarjoaa varmaan palkankorotuksen jokaisena vappuaattona ilman eri pyyntöä, mutta tottahan katsot pärjääväsi ilmankin? :-) Vai kasvaako YLEMPIEN akateemikkojen palkankorotukset nykyään puissa?? Vai ihanko itse itsellesi maksat? lol lol lol LOL Ja seuraavaksi pitäisi kieltää tietysti yhdistymis- ja kokoontumisvapaus sekä sitten mielipiteen vapaus. LOL LOL LOL
Anna mulle vähän viinaa ens vappuna, mää kun olen ALEMPI... :-)
Mutta hienoa Prisman porukka!!! Hanska pitää!
Ei lakkoilua pidä kieltää. Se on länsimaisessa demokratiassa samanlainen perusoikeus kuin sananvapaus, yhdistymis- ja kokoontumisvapaus ja uskonnonvapaus. Kannattaa muistaa, että nimenomaan ay-liike Solidaarisuus Lech Walesan johdolla pisti aikoinaan nurin yhden sortin diktatuurin kotimaassaan Puolassa. Ei edes Brezhnev uskaltanut tulla tankkeineen enää väliin, koska näpit ja perse olivat pahasti palaneet jo Prahassa 1968.
Kauheeta oli katella, kun Saksankin talous sortuu kriisiin, kun Lufthansan lentäjät lakkoilee. Nekin tartteis Suomen sss-miesten 5 % neuvoja ihan selkeesti.
EK:kin on pistänyt pitkästä aikaa vanhan kuttaperkkansa levylautaselle: "Suomen maine menee lakkoilun takia."
Vai kärsiiköhän maineemme kenties sittenkin enemmän sss-kaartimme sekoilujen takia?
"Suomen maine menee lakkoilun takia."
Samat jutut on ollut aikaisemminkin lakkojen alla. Ei kannata säihkähtää. Suomessa lakkoillaan harvoin,mutta harkitusti,ja asiasta.
Ei todellakaan ole säikäyttänyt vuosikymmeniin tuo EK:n ikivanha liturgialevy maineen menetyksistä, jonka ainoastaan suomalainen työläinen olisi muka aiheuttanut. Useimmissa sivistysvaltioissa lakkoa pidetään aina perusoikeutena, kuten ammattiyhdistyksiäkin, joista mainitaan jo mm. YK:n ihmisoikeuksien julistuksessa vuodelta 1948. Sen sijaan esim. koko Nokia-brändin maineen palautusyritys vaikkapa jossain Saksassa on oleva vielä pitkään hyvin epätoivoista puuhaa. Bochumin tehtaan maasta siirtämisen jälkeen Nokia on ollut monelle saksalaiselle kuluttajalle lähinnä kirosana.
Metalli Riku Aalto
Kuuma metalli on hankala käsitellä hanskat palaa helposti.
Syysilmat lomailla on sateisia kuten nyt.
Joustaen lomapäiviä voimme siirtää ja luovuttaa,vaikka lomapankkiin otamme ne käyttöön kun uudet laivat valmistuvat.
Nyt vastustetaan leikkauksia joita ei ole tehty.
Alunperin rettelöinti johtuu siitä, että hallitus asetti neuvotteluihin 5 %:n tavoitteen. Ammattiliitot eivät suostuneet neuvotteluun jossa on tavoite.
Nyt pari liittoa (sttk ja akava) esittää kilvan 5 %:n keinoja ja metalliliitto vastustaa muiden ehdotuksia.
Poliisit on joukolla mukana laittomassa toiminnassa.
Uutisten mukaa torille kerääntyy 100 000 mielenosoittajaa. Se tarkoittaa 20 kpl/neliömetri.
Tuntuuko uskottavalta?
Todellisuudessa lienee kysymys pelkästään siitä, että ay-johtajat pelkäävät.
Sossupummit pelkäävät seurauksia jos hallitus toteuttaa lakimuutokset.
Seuraavana alkaa projekti "stop vastikkeettomalle rahan jaolle"
70-luvulla metalliliitto lakkoili lomaltapaluurahat, ja sitten seurasikin isojen inflaatiolukujen vuosien kierre.
90-luvun lamassa metalliliitto oli yhtenä tyrmäämässä Sorsan sopimusta ja seurauksena oli työttömyyden räjähtäminen ja syvä lama, jolloin monet vain tähän maailmanaikaan mielensä kiinnittäneet jopa päättivät omatoimisesti päivänsä.
Onkohan nyt tarkoituksena ja tavoitteena seurata Kreikkaa ja päästä sitten 'neuvottelemaan' ulkomaisten suomalaisille toimintatavat sanelevien velkojien kanssa.
60-luvulla Mauno Koivisto eräässä yhteydessä suunnilleen totesi, että 'nyt on mahdollista kääntää uusi lehti Suomen talouspolitiikan historiassa, ajatellen sitä, jos ihmiset joskus olisivat jotakin menneistä tapahtumista oppineet, mikä tietysti on aina verrattain rohkea olettamus'. Näyttää siltä, että tuollainen olettaminen on edelleenkin vahvasti historian kokemuksen antaman opetuksen vastaista. Vähän koivistomaisesti voinee todeta, että menneiden vuosien synnit talouspolitiikassakin näyttävät taas tulevan nyt aikanaan maksettaviksi.
"90-luvun lamassa metalliliitto oli yhtenä tyrmäämässä Sorsan sopimusta...."
Kalevi Sorsa ei ollut -90 luvulla yhdessäkään hallituksessa.
-90 luvun alussa oli kaksi ikävää asiaa.lama ja Esko Ahon hallitus.
"...ja tavoitteena seurata Kreikkaa ja päästä..."
Suomen velat ovat EU maiden keskitasoa, valtion varat ovat velkoihin verrattuna n.1,7 kertaiset.
Ai taasko olemme keskitasoa, entäs jos valtoin varallisuudesta vähennetään asuntomassan osuus?
Suomi on köyhä joka tapauksessa ed hallitusten jäljiltä
Kun et tiedä mitä puhut,älä puhu.
Tarkkaan mitaten jalkakäytävät mukaan lukien Rautatientorin pinta-ala on noin 17 000 neliömetriä. Näin ollen aika iso joukko sinnekin mahtuu, kuten mahtui mm. lähes samankokoiselle Helsingin kauppatorillekin (n. 15 000 neliömetriä) leijonien MM-juhliin aikoinaan. Poliisin mukaan jopa 100 000 eli yli 6 ihmistä per neliö?!. Pienemmällä noin 13 000 neliömetrin (kirkon raput mukaan lukien) Senaatintorilla oli 50 000 - 70 000 ihmistä Total Balalaika show'ssa.
http://www.iltasanomat.fi/mmkiekko/art-1288389612141.html
Joko yleislakko alkoi??
Ei alkanut - vielä. Tuosta suomi-brandin menetyksestä kannattaa muistaa myös greenpeacen ansiokas(?) toiminta, jolla se mustamaalasi suomalaista metsäteollisuutta leimaten sen lähinnä aarniometsien raiskaajaksi. Eikä niin kovin kauan sitten. Siksi monelle saksalaiselle on tänäkin päivänä suomalainen paperi lähinnä vain kirosana, jota saku ei vie edes wc:ssä lähelle persettään. Mikähän taho mahtoi olla tuonkin propagandan todellinen takapiru?
Luulisi olevan varaa satsata Etelärannassa uusiin levyihin ja parempaan konjakkiin: EK:n Häkämiehen ansiotulo vuonna 2013 oli 362 283 euroa. Edellisvuonna 2012 se oli 173 784 euroa. Ihan kivaa säästämistä ja leikkaamista, eiks vaan? Korotusta noin 188 000 euroa eli noin 108 % !!
On taas kohta helppo arvailla, missä päin poliittista karttaamme taas kitistään ja uikutetaan, että verotustiedot eivät saisi olla julkisia. Nämä uikuttajat ja kitisijät eivät vain tunnu oivaltavan, että verotuksen julkisuus on käytännössä ainoa keino valvoa mm. sen oikeudenmukaisuutta ja mm. tuloerojen kehitystä yhteiskunnassa. Verotietojen salaaminen tuskin saisi Suomea nousukiitoon, vaan ehkä ennemmin vanhan Kreikan tielle.