helppiä pihveihin!

eka kertaa

eli siis minulla oli todella iso hirven paisti josta leikkasin noin puolet viipaleiksi ja laitoin ne marinaadiin. mutta miten ne kannattaisi sitten huomenna kypsentää... ajattelin että ensin paistan niitä ihan pikkasen pannulla että ei sitä verta tule mutta mihin nesteeseen uuniin muhimaan? veteen vai kermaan vai miten... vai kannattaisiko vaan nuijia lehti pihviksi ja paistaa? kertokaa... haluan yllättää mieheni.

2

896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aatos

      suosittelen, paista pihvi kuumallapannulla. nuiji mutta älä ihan lehtipihviksi. paista 1,5 min puolelta. mausta rosmariinillä, suolalla ja pippurilla. hirvi tahtoo mennä liian kuivaksi uunissa. Kokonaista paistia kyllä voi tehdä uunissa. Ensin siinäkin paistaa pannulla syyt kiinni. sitten suolaa ja rosmariiniä pintaan ja 160 C asteiseen uuniin kunnes paistolampömittari näyttää lihan keskellä 75 C astetta. Paiti uunista ja vetäytymään folion sisään kunnes se jäähtynyt.

    • Vellupirinen

      Riippuu tietysti hirven iästä ja paistin laadusta, mutta nyrkkisääntönä voidaan pitää sitä, että mitä enemmän kypsennät tarpeettomasti, sitä huonompi lopputulos on. Toisaalta, mitä huononpaa liha on, sitä parempi lopputulos on, jos vain malttaa paneutua asiaan.
      Paistosta ei kannata tehdä liian monimutkaista, mutta jos oletetaan, että paisti on nuoren hirven lihaa, toimitaan seuraavasti:
      1. Annetaan sulaa jääkaapissa ilman kiirettä.
      2.Annetaan lämmetä huoneenlämpöiseksi.
      3. leikataan poikkisyin 2.5 cm:n paksuisiksi
      4. Paistetaan kuumalla pannulla korkeintaan minuutti puoleltaan.
      5. suolataan kevyesti ja pippuroidaan vaikkapa valkopippurilla.
      6. Laitetaan n.120 asteeseen uuniin vetäytymään 10:ksi minuutiksi.

      Liha on sisältä punaista, mutta takuumureaa. Sama paisti laitettuna samoin, mutta paistettaessa liian pitkään, lisääntyy sitkeys.

      Söin viikonloppuna filettä 3:sti, joka kerta eri paikassa eri lailla laitettuna. Paras oli ehdottomasti vasan file näin laitettuna. Sitävastoin ehdottomasti huonoin oli erään pienen kaupungin parhaan paikan toiseksi kallein leike. Sitä syödessä tuli mieleen kengänpohjat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6349
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      52
      4566
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      76
      4297
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4091
    5. 56
      3417
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3078
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2747
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      36
      2386
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      205
      2198
    10. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2046
    Aihe