Apua kemian tehtävään!

Vaikeetaläksyjenkaa

Ratkaisin siis tehtävän jossa piti valmistaa 0,30 M asetaattipuskuria jonka pH on 4,8. Tehtävässä kysyttiin että mikä tulee olla etikkahapon (AcOH) ja natriumasetaatin (NaOAc)konsentraatiot (pKa=4,76) Osasin siis laskea tämän mutta tehtävän b-kohdassa kysytään että voitko valmistaa asetaattipuskurin jonka pH on 6,5? Tämä hämmensi minua, pitäisikö sama lasku tehdä uudestaan siten että pH on 6,5 vai oivaltaisiko joku nokkela miten pitäisi menetellä?

2

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kemistikääkkä

      Kysymys on hyvä! b-kohdan vastaukseen riittävä tieto riippuu siitä, mille tasolle opintosi asettuvat. Lukiolaiselle olettaisin vastaukseksi riittävän "ei, koska puskuriliuoksen paras toimivuusalue on pKa -1 ja tämä lienee jossain kirjassa mainittu. Yliopistotasolla sinun tulisi varmaankin osoittaa, miksi näin on, eli määritellä puskurikyky, johtaa se kaava ja tulkita sen merkitys. Sitä en luonnollisestikaan lähde tähän tekemään:)
      Ihan tarkkaan yksityiskohdat eivät ole pääkopassani mutta mahdolliseen jatkokysymykseesi: mielestäni ei pitäisi olla kemiallisesti mahdollista valmistaa asetaattipuskuria (muita kyllä), jonka pH olisi yli kuuden (johtuen reagenssien ominaisuuksista).

      • vaikeetaläksyjenkaa

        Kiitos vastauksestasi! Näillä eväillä pitäisi päästä eteenpäin :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4726
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      172
      4286
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3892
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      127
      3872
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3681
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3508
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3041
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2895
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2716
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2450
    Aihe