Etsitään auktoriteettia

Järki_käteen_opettajat

On erittäin tunnettua, että tieteellisen tutkimuksen vankkana ja järkkymättömänä "kivijalkana" on kaksi luonnontieteiden peruslakia, jotka toteutuvat kaikissa tieteellisessä tutkimuksissa ja sovelluksissa. Peruslait, eli energian- ja aineen häviämättömyyden lait. Eli energiaa tai ainetta ei voi syntyä tyhjästä tai hävitä tyhjään.

Maailma on kumminkin ihmeellinen paikka ja se myös kantaa ihmeellisä ihmisiä. Ihmisiä, joilla voi olla hyvinkin korkea koulutus, mutta edellä mainitut luonnontieteiden peruslait ei vain mene ymmärrykseen.

Eihän siinä mitään, jokainen saa uskoa mitä haluaa, mutta mielestäni raja menee siinä, ovatko kyseiset henkilöt opettajia, jotka opettavat väärin tai kumoten heppoisin perustein jompaa kumpaa näistä peruislaista.

Avopuolisoni väittää ja vannoo seuraavan asian puolesta:

Painon nousu ja erityisesti turvotuksen seurauksena tapahtuva painonnousu. Avopuolisoni, jolla on 20 v. kokemus sairaanhoitaja työskentelystä ja lisäksi hän on opiskellut terveysalan opettajaksi (Maisteri). Hän on kuulema töissä monta kertaa todistanut potilaan painon nousseen hyvin nopeasti, esim. sydämen vajaatoiminnan seurauksena. Tällöin potilaan painoa seurataan hyvin tarkkaan ja kaikki juomat, ruuat, tipat jne. kirjataan potilaan kansioon. Potilaan paino on noussut esim. 3 kg vuorokauden aikana, mutta nesteitä, ruokaa, tippaa tms. hän on saanut raportin mukaan 1 kg. Avopuolisoni mukaan, tämä erotus, eli 2 kg johtuu turvotuksen aiheuttamasta painonnoususta. ;)

Eniten ihmetyttää kun ihminen, joka on valmistunut aina huippunumeroin, ei ymmärrä, että painoa ei voi nousta "tyhjästä".

Pahinta tässä asiassa on kun hänen kollegansa ovat samaa mieltä. Lisäksi opiskelijoilla on myös mennyt lävitse kyseinen teoria, että jos potilaan paino nousee enemmän kuin on raporttiin kirjattu, sitä ei tarvitse kyseenalaistaa.

Minusta tässä on kyse potilasturvallisuuden rikkomisesta ja opetusmenetelmiin tulisi puuttua. Onhan mahdollista, että kyseisen opetuksen saanut hoitaja ei reagoi suureen painonnousuun, vaan kuittaa sen "tyhjästä" tulleena, jolle ei voi mitään.

Kyseiset ihmiset eivät ymmärrä kuinka isosta asiasta olisi kyse, jos ainetta voitaisiin synnytää tyhjästä. Siinä jäisi Alber Einsteinin suhteellisuusteoria kirkkaasti kakkoselle. Potilaalle tehty painonseuranta ei täytä missään muodossa tieteellisen tutkimuksen kriteerejä.

Eli nyt etsin sellaista henkilöä, jolla olisi riittävän suuri auktoriteetti ja uskallusta lähteä väittämään ja oikomaan opettajien väärää luonnontieteiden tuntemusta.

Oletko professori? dosentti? tohtori? tai vastaava, autathan minua oikaisemaan vääriä käsityksiä?

5

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luultavasti asialle ei ole tehtävissä mitään. Terveydenhoidon henkilökunta ei ole eikä tule tieteellisesti orientoituneeksi. Heidän suuntauksensa on humanistinen ja common sense, on nyt ja tulevaisuudessa.

    • oivoivoivoi

      Olet joko trolli tai; Otit huomioon vain lisätyn kertymän, et poistumaa tai sen puutetta. Epäilen todella sitä että olet kertomasi mukaan suhteessa maisterin kanssa. Joko olet todella hyvin naamioinut typeryytesi ihmiseltä joka on älyllisesti ja koulutuksellisesti täysin eri sarjaa kanssasi, tai kyseinen maisteri sietää sinua säälistä tai hoivavietistä johtuen. Toivottavasti avopuolisosi ei koskaan näe näitä aivopierujasi.

    • Painava

      Joo teoriat uusiksi. Kun syöt energiatiheän palasen 100g, nousee painosi 1kg ilman sairauttakin. Tätä tapahtuu koko ajan. Jos elimistö toteuttaa toisia lakeja kuin joku kappalefysiikka?

      • Se_on_fakta

        Totta kai tietyt ruoka-aineet sitovat ilman happea tai typpeä niin paljon, että ihmisen massa kasvaa kymmenkertaisesti syötyyn ruokamäärään verrattuna.


    • ei.auktoriteettia.etsivä

      Sinä luulet pikku putkiaivoillasi ymmärtäväsi asioita paremmin kuin terveysalan koulutetut. Olet tyypillisen skeptikon tavoin ottanut omaksesi yhden lauseen, johon uskot kategorisesti kaiken muun ulossulkien. Jos olisit seurakuntalainen, sinä olisit fundamentalisti.

      On tunnettu tosiasia, että tietyt lääkkeet aiheuttavat yleisesti sivuoireena painonnousua, esimerkiksi e-pillerit ja mielialalääkkeet.

      Ihminen on hyvin monimutkainen olento, jota ei teknikon aivoilla ymmärretä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      154
      2505
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      764
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe