Kompressiosukat/-säärystimet juoksuhousujen päällä

tyrmistynyt

Itse en juokse, mutta katson lievällä kauhulla juoksevia tai käveleviä naisia, jotka vetävät kompressiosäärystimet juoksuhousujen päälle. Kompressiosäärystimet/-sukathan ovat lähes vastaavat kuin tukisukat. Ne on tarkoitettu ihoa vasten. Jos mahtuvat juoksuhousujen päälle, ne ovat jo pilalle venyneet väärässä käytössä ja hoidossa. Kompressiohan painaa ihoakin, jos väliin jää ryppyjä tai saumoja. Näin jopa raskaana olevan ulkoilijan olevan pukeutunut juoksuhousujen päälle vedettyihin kompressiosukkiin. Raskaana olevalla on muutenkin lisääntynyt verisuonitukosriski, eli ei kannattaisi staasata verenkiertoa väärällä kompression käytöllä.

Ja siksi toiseksi. Jos kävelee, onko pakko edes pitää juoksuhousuja? Aika monella naisella on kohtuullisen leveä ja pehmeä ahteri, ja juoksuhousut eivät todellakaan ole pukeva varuste. Vähän kuin olisi lähtenyt alusvaatteissa liikkeelle. Taitavat olla niitä tätejä, jotka luulevat juoksuvarusteiden ja parin kilometrin kävelyn laihduttavan. Ei laihduta sen enempää kuin mitä pysyy jääkaapilta pois.

9

1866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • purkiorja

      Hei HALOOO.

    • tyylikkäät_juoksusukat

      Ei sillä ole mitään väliä käyttääkö kompressiosukkia lahkeiden päällä vai alla. Valtaosassa tutkimuksia kompressiosukat eivät vaikuta suorituskykyyn, tulokseen ja juoksunopeuteen mitenkään. Palautumiseen kompressiosukat hiukan vaikuttavat ja aloittelijoilla vähentävät lihassärkyä, jos kompressiosukkia käyttää harjoituksen jälkeen. Juoksun aikana niistä ei ole hyötyä.
      Jotkut ehkä haluavat vain lenkillä ollessaan näyttää että ovat hankkineet tuollaisen kalliin juoksuvarusteen, ja pitävät sukkia tyylikkäästi lahkeiden päällä näkyvillä.

      • Bauchmaister

        Ai jaa. Minä olen kyllä huomannut, että ne toimii hyvin pidemmissä urheilusuorituksissa ja auttaa tosiaan palautumaan nopeammin. Olen tosiaan käynttänyt kompressiosäärystimiä 8 ja 24 tunnin rogaining tapahtumissa ja palautuminen on ollut nopeampaa kuin ilman niitä.


    • komsikomsa

      Ite en käytä mutta olen lukenut tutkimuksista, joiden mukaan kompressiosta on nimenomaan hyötyä. Näiden tutkimusten mukaan kompressio lisää lihasten elastista voimankäyttöä ja kyllä se maallikon järkeen käy oikein hyvin.
      Uuden uutukaiset juoksutrikootkin antavat jonkinlaista kompressiota ja tiivistää lihaspakkaa.
      En kyllä dumaisi konpressiotekstiilien käyttöä.

    • piukkapylly

      Semmosta vaan, että ei se juoksu voi olla kiinni kompressiovetimistä. Kyllä juoksu lähtee siitä, että juoksija on kunnossa. Luomu on tässäkin valttia. Ei auta viimeistä huutoa olevat sykemittarit tai juoksutossut vaikka olisivat avaruustekniikkaa, jos ei ole kuntoilija muuten tikissä.
      Joten lopuksi: haistakaa huilu vaan!

    • Ihankstosi

      Käytän mistä tykkään ja ihan yks haillee miltä näytön sun mielestäsi.

    • Kannatettavaa

      Minusta kompressiohousut ovat suositeltavat naisella. Erityisesti leveäpeffaisella, erityisesti pyöräilevällä ja erityisesti kirkkaalla säällä. Älkääkä missään nimessä ostako liian isoja. Kireät bögät = paras kompressio.

    • fittnessboy

      Onko kompressiohousut sama kuin joustohousut?

    • kokovartalokompressioko

      Trikoiden päälle vedetyt säärystimet ovat todennäköisesti säärisuojia ilman kompressiota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3210
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1620
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1389
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      157
      1257
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1188
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1019
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe