Olen ihmetellyt, miksei suomalaista kirsikkajogurttia löydy kaupoista; onneksi on yksi ja sitäkin parempi eli tsekissä tehty Activian 4-purkkinen kartonki, mutta ei ympäri vuoden noitakaan täällä saa kaupoista.
Aina suomijogurtit ovat näitä samoja mansikka-vadelma-banaani-omena-kaneli-raparperi- jne. -lajikkeita...:(
Ei kotimaista kirsikkajogurttia?
7
519
Vastaukset
- Magisteri
Jospa ne kirsikkajugurtit eivät mene kaupaksi?
- näinonmarjat
Niinpä, kirsikka on enempi keski- ja etelä-eurooppalaisten juttu, kun villejä kirsikkapuita kasvanut siellä paremmin kuin täällä kylmässä Pohjolassa eli suomalaiset eivät ole oikein tottuneet makuun. Mm. mustikka, ahomansikka, villlivadelma, puolukka, lakka ja karpalo ovat tuttuja makuja ahoilta, metsistä ja soilta sekä myöhemmin viljelty mansikka http://www.ruokatieto.fi/ruokakasvatus/ruokaketju-ruuan-matka-pellolta-poytaan/luonto/marjat-ja-muut-luonnonkasvit/luonnonmarjat , joten ne meillä maistuvat.
- Mikromini
Suomalaiset ovat sen verran juntteja, ettei mikään vähänkään normista poikkeava kelpaa. Lidlissäkin myydään saksalaisia jogurtteja, mutta eipä vaan kirsikan makuisena, vaikka samaa jogurttia saa Lidlsitä kaikkialta paitsi Suomesta kirsikalla maustettuna.
- xcnxnvcn
Kyllä mä ainaskin viime viikolla ostin Lidlistä 2 sorttia kirsikkajuttuja: muistaaksen Milbonan kirsikkajogu ja joku saksalainen kirsikkarahka. Hyviä olivat molemmat!
- kyllälöytyy
Juustoportilta löytyy kirsikkajogurttia ja hyvää onkin. Heillä on myös lakka ja tyrni.
- Anonyymi
Samaa ihmettelen
- Anonyymi
Älä muuta sano, sanos muuta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721