Oli mediassa persujen kansanedustajat ja ministerit valittamassa, kuinka runtua tulee omilta sadan viestin päivävauhtia. Tietävät nyt miltä hallituksessa olo maistuu, kun ovat omiensa kusitolppia. Tulee kuulemma aivan alatyylistä tekstiä ja uhkailuja.
Muiden puolueiden kansanedustajat ei omiltaan saa tuollaista sontaa, joten missä vika persuilla ? Onko äänet haettu tosiaan sieltä kansan syvistä riveistä Teboilin nurkista, vai löytyykö syy omista lupauksista, vaiko molemmista ?
Muiden puolueiden kansanedustajat ei omiltaan saa tuollaista sontaa, joten missä vika persuilla ? Onko äänet haettu tosiaan sieltä kansan syvistä riveistä Teboilin nurkista, vai löytyykö syy omista lupauksista, vaiko molemmista ?
Vastaukset 29
Vanhimmat
Persujen ongelma on sanojen ja tekojen loputon ristiriita. Kansalle luvattiin ennen vaaleja mannaa mutta nyt sille tarjoillaankin heidän toimestaan ruoskaa. Osa meni halpaan ja äänesti persuja ja pettymys on ollut monelle liikaa.
Siitäkö se vaalikarja suuttui, taitaa olla varsin yksinkertaista väkeä ne persuja äänestäneet. Eivät sitten ymmärrä mikä on vaalipuhetta, ja miten se eroaa realismista.
Persu pettää aina.
Kai ihmisiä vituttaa, kun tyhmyyttään antoivat äänensä persuille, ja saivat sitten heti maistaa persujen vastuussa oloa.
Noin siinä käy kun päästetään populistit valtaan. Löysät lupaukset on juuri niin löysiä, kun mitä muut ennen vaaleja varoitti. Olisiko kannattanut kuunnella varoituksen sanaa ?
Joo,tuli äänestettyä persuja tulin petetyksi myönnän mutta kun ei ole paljon vaihtoehtoja.Uusin persu joka näytti todelliset kasvonsa on SimonElo kova juutalaisten ystävä joka haluaa kieltää äärijärjestöt.Kun miehen nimi on Simon Jagob Benjamin jos olisin tuon tienny etukäteen en olis äänestänyt näitä petturipersuja ja kun siihen lisätää Soinin lausunnot "Israelin toimet palestiinalaisia kohtaan oikeutettuja"(joita minä kyllä vähän ihmettelin jo silloin)niin palaset alkaa loksahtelemaan paikalleen.Uskomatonta petturuutta
Äänestit oikein saatiin pelle demarit pois hallituksesta
Onhan se persuista varmasti erittäin ikävä kuulla kehuja Stubbilta kuinka hyvin he ovat hallituksessa kannattaneet Kreikan tukipakettia, maahanmuuton lisäämistä ja rankkoja leikkauksia köyhille.
Hanna Mäntylän en ole vielä kuullut puhuvan mistään asiasta koko hallituksessa olon aikana. Kannaotot (ne vähätkin) ovat olleet muiden persujen mantran hokemista paperista. Jos nelivuotiskausi menee pöytää katsoessa kun muut puhuu niin saattaa siitä äänipotista vähentyä aika paljon.
Olen seurannut televisiosta näitä mitä lie tiedonantokeskusteluja ja muita eduskunnan suoria lähetyksiä. Eipä ole tosiaankaan Hanna suutansa päässyt vielä aukaisemaan. Toki saattaa olla parempikin niin. Huomasin nimittäin jo vaalien alla ettei hän ollut kyllä vahvimmalla osa-alueellaan silloin kun kysymys esitettiin yllättäen ja vastausta ei ollut präntättynä paperiin mistä sen voisi lukea.
Juu parasta on Mäntylän pitääkin kitansa kiinni, on jotenkin fiksumman oloinen silloin.
Porissa oli jotain persujen kansanedustajaa tönitty kannattajan toimesta.
On se persuilla nyt kurjaa, kun omat ei ymmärrä. Aivan syyttä suotta purkavat turhautumistaan kansanedustajiin ja ministereihin.
Kai se äänestäjälläkin pitää jonkinlainen oma vastuu löytyä. Oikein löysissä puheissa vastuu kun siirtyy puhujalta kuulijalle, vähän kuin savolaisten kanssa jutellessa.
Pakkohan se on yrittää korjata vasemmiston tyhmä talouden pito vuosikymmenien ajalta. Eläneet kuin pellossa vuosikymmeniä mässäten velalla. 35 prossaa kansasta kokoajan köyhinä noin 400- 750 euron kk-tuloilla. Virkamiehet vain pulleina haisseet ja rallatelleet rahassa mässäten. niitä on 70 prossaa liikaa Suomessa mässäämässä.
Talous pitää tervehtyttää. suunta on hyvä, mutta riittämätön. SDP jarruttaa hväpalkkaisine parasiitteineen minkä ikinä kerkiää ja pystyy.
Mutta loppu lähenee heidänkin monopolillaan.
Hitaasti mutta varmasti.
11.9.2015 Timo Soini
Suomi ottaa 14.000.000€ velkaa päivässä. Siis joka päivä. Näin ei voi jatkua, tulee luku laulun perästä.
Olen voimakkaasti puolustanut kaikkein pieniltä eläkettä saavia. Nyt Takuueläke nousee 23€ kuukaudessa. Eihän se hirveä summa ole, mutta leikkausten keskellä tyhjää parempi.
Hallitus vapauttaa myös 300.000 pienituloista YLE- verosta. En ole koskaan saanut niin paljoa kielteistä palautetta kuin silloin, kun YLE- vero tuli, enkä pystynyt sitä estämään. Kaikki noin 100.000 takuueläkeläistä saavat nyt siitä vapautuksen.
Pienituloisen elämä on kovaa. Viimekätinen turva, toimeentulotuki, saa indeksin suojan. Toimeentulotuki siirtyy KELA: n hoidettavaksi, siitä on apua kaikista pienituloisimmille, sillä he saavat nyt paremmin apua ja tietoa oikeuksistaan.
Arvonlisävero ei nouse. Hyvä niin, se on köyhän kaikista pahin rokottaja. Sen nosto söisi kaikki pienet etujen korotukset.
Voihan sitä takuueläkettä nostaa 23 euroa kun samaan aikaan asumistuesta lähtee 70 euroa. Soini imee eläkeläisten verta.
Ps. Eipä tuota ylemaksua ole mennyt ennenkään takuueläkkeestä.
Sipilän linja on ihan oikea. Ikävää ettei se onnistu koska SAK on demareiden juoksunarussa.
Koomikko.
Kaikista pienimmästäkin tulosta menee ylen loisille vero. Vaikkei kato edes koko ylen loisien paskaa. Soini poistaa sen loismaksun nyt. Eläke nousee jne.
Eli elkkeistä menee kaikista vähintään se noin 69 euroa vuodessa.
Sosilisteiila hirveä pelko ja viha Soinia ja perus.. kohtaan.
Pelko persesilmässä että pullahtavat paskoineen takinkääntäjärotat paskanjauhajat tenilöineen iäksi fanaattisuudessaan ryssän paskaansa itkien kikkeli värähdellen märsyten ahteri haisten ryssän hajun tuomassa menneisyyden hurmassa unta nähden stalinin hurmion pyhässä kehässä uskoen hänen sairaaseen karismaansa uskollisuutta vannoen..............elämänkipinänsä loppuun asti aivopestynä..........stalinistina........jne
Perussuomalaiset ovat hallituksessa pelastamassa suomen talouden jonka sen arvostelijat vihreät,sdp,vasemmisto ajoi miljoonien velat suomalaisille huonolla politiikalla he ovat syypää suomen talous ongelmiin turha syyttää hallitusta olisi paljon pienemmät leikkaukset jos vihervasemmisto olisi hoitanut suomen taloutta hyvin. Kemiläinen veronmaksaja
Olet sie sekasin äijärukka. Mene hoitoon.
Perussuomalaiset on oikea vaihtoehto myös kokoomus,keskusta hyvä kun vertaa esimerkiksi populisti arhinmäki,Ville Niinistö, rinne, heinäluoma he eivät saa muuta aikaan kuin velkaa
Persuista ei Sampo Terhoa lukuun ottamatta tahdo löytyä tehtäviin sopivia henkilöitä. Ei tahdo äly tai koulutus riittää. Soini jos kuka on paljastunut huomattavasti tyhmemmäksi, kun mitä hän itse on mieltä itsestään. Rahvaanomainen esiintyminen ja kielenkäyttö viestii tyhmyydestä, jos mikä, ei tosiaan ole ministeriainesta hän.
Timo Soini erittäin pätevä ministeri
Tyrsk tyrsk hihihihihihihi jne.
Kerro missä se pätevyys on ilmennyt, ei ole mitään tehnyt, omille puhuu työmiehen tuumaustunnilla, siinä jo huomaa, kuinka alkeellista on hänen puheiden pito.
Obamalle kehui olevansa Timo Suomesta ja auttavansa. Kyllä silloin oli myötä häpeä Suomessa korkealla.
Jos se Soini sutkauttaisi vaikka jotenkin vaikka silleen hauskasti leikkauksista. Persukannattajat voisivat nauraa sitten kuin jakoavain että onpa meillä taas hauskaa, on se tuo Timo mukava. Vaikkapa tähän tyyliin:
"Mitä ne köyhät taasen vinkuu
jatkuvasti ne jotain hinkuu.
Minä osaan maailmaa kiertää
ja Audin penkki se persettä hiertää
Saatanan köyhät menkää kyykkyyn
minä sorrun nyt konjakkiryyppyyn."
Kiitos runosta. Tulipahan se selvyys siihen Soinin sutkautukseenkin jonka se muutama vuosi sitten möläytti.
"Kyllä työmies on kopsunsa ansainnut"
Tuo itkunsekainen toteamus kuultiin Soinin suusta eduskunnan puhujapöntössä kun silloinen hallitus suunnitteli viinan hinnan korotusta.
Tänä syksynä tajusin ketä Soini tarkoitti. Ei suinkaan tavallista duunaria. Ilmeisesti persujen työmies Matti Putkosella oli ollut maata kaatava krapula ja Soinilla välähti se mieleen puhujapöntössä kesken muun höpöpuheen.
Näin sekin sanonta selvisi.
PS: Ja kyllä se Putkonen on muistanut niitä kopsuja aikoinaan ottaakin ainakin naamasta päätellen.
Onhan se itsekin asian myöntänyt. Sanoi hiljan olleensa koukussa viinaan, pornoon ja uhkapeleihin. Sai sitten sen raiskaustuomionkin.
On ne kyllä pääosin niin onnetonta sakkia, ei ihme kun niitä äänestäneet sylkee niitten niskaan nykyään. Toki siellä vielä ne tyhmimmät luottaa, siinä on sama ilmiä kuin jossain lahkossa. Aina löytyy ihmisiä, jotka haluaa heitä kusetettavan.
Hyvinhän nuo perussuomalaiset ovat aloittaneet Suomen pelastamisen. Samoin kokoomus.
Vuosikymmenien virhepolitiikka on pakko korjata.
Mikäpä se vain Soinissa. Tekee sen mihin hänet on valtuutettu.
Älykäshän tuo on, rehellinen ja oikeudenmukainen.
Loistava kirjoitus:
"Kerro missä se pätevyys on ilmennyt, ei ole mitään tehnyt, omille puhuu työmiehen tuumaustunnilla, siinä jo huomaa, kuinka alkeellista on hänen puheiden pito.
Obamalle kehui olevansa Timo Suomesta ja auttavansa. Kyllä silloin oli myötä häpeä Suomessa korkealla."
Raaka totuus, kiitos kirjoittajalle!