Sopiiko mikro ruoanlaittoon?

Mikrokokki

Mikroaaltouunin käytöstä ruoanlaitossa on kirjoitettu paljon, suuntaan ja toiseen. Totuus on, että se sopii eräiden einesten kypsyttämiseen - esim. vihannesten - muttei kuitenkaan kaikkien (kananmunia ei koskaan mikroon!). Mitä tahansa astiaa ei saa mikroon laittaa, sillä siitä voi seurata ongelmia.

Tutustu tarkemmin kaikkeen mikroaaltouuniin liittyvään, aina sen historiasta yksityiskohtaisiin käyttöohjeisiin ja hoitoon seuraalla sivulla:

http://avuton.com/ruoka/mikroaaltouuni

4

151

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kooliflauvor

      Mikro on tarkoitettu lähinnä ruokien lämmittämiseen, sulattamiseen ja kasvisten kypsentämiseen, (kananmuniakin voi kypsentää kunhan tekee pienet reiät molempiin päihin neulalla) - muita tarkoituksia en sillä näe.

      Astiat tulee tietysti valita mikroaaltouuniin sopiviksi kuten lasitettu keramiikka, mikron kestävä muovi, lasi, pyrex jne..ei metalleja.

      Itse silti teen ruokani meluimmin perinteisesti levyllä ja uunissa - esim. pastapaistos vaatii ensin pannulla tekemistä puolisen tuntia ja juustolla kuorrutettuna uunissa vielä vähintään 45 minuuttia, väliin 10 minuutin lepuutus ennen syömistä - tähän ei pääse mikrolla eikä varsinkaan rapeaan pintaan.

      Käytän siis mikroa lähinnä dagenefter kuumentamiseen tai ylijäämä-annosten sulattamiseen pakkasesta - joskus myös kasvisten (pavut, kukkakaali jne.. pienessä vesitilkassa oikeassa astiassa) kypsentämiseen kun lieden levyt eivät enää riitä.

      • Mikromini

        Jos ei kaikkein halvinta mikroa osta, kyllä se käy erinomaisesti ruoanlaittoon. Esimerkiksi Crisp-toiminnolla varustetut mikrot korvaavat mainiosti paistinpannun ruoanlaitossa, paitsi että homma on nopeampaa ja siistimpää kuin lieden päällä pannulla. Energiaakin kuluu vähemmän.


    • Mikrokokki

      Olen laittanut mikrolla mm. lihapullia, kun hella oli rikki. K-kaupan ruokalehden innoittamana tein sillä kerran jopa suklaakakkua (annoskupeissa). Enimmäkseen minäkin käytän sitä ruuan lämmittämiseen, mutta kyllä sillä onnistuu ruuan kypsentäminenkin, erityisesti nopeasti kypsyvän. Esimerkiksi kukkakaali tahtoo keitettäessä tulla aina liian kypsäksi, mikrokypsennys on helpompi pysäyttää siinä vaiheessa, kun kukkakaali on rapsakan kypsää.

    • rgtg53

      Mikrohan tappaa ruoasta Valon , mutta hyvin sillä pizzat ja hampurilaiset saa lämpimiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      134
      6270
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      65
      5182
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      74
      4315
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3665
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3240
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2566
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2549
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      100
      2326
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      69
      2266
    Aihe