Astevaihtelu pitäisi poistaa suomen kielestä tyystin. Aletaan vain taivuttaa: katto - kattolla, seiväs-seiväät, levätä - leväämme, tarkka - tarkkastaa, kanto - kanton.
ASTEVAIHTELU ON HUONO ASIA
Astevaihtelun vihaaja
5423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
viive - viiveen, Lonka - Lonkan, Runne - Runnen...
johan tuosta on kokemustakin :o)
Astevaihteluttomuus tuntuisi kyllä liian teennäiseltä. Avausviestissäni siis liioittelin. Mutta voitaisiinhan edes tehdä poikkeuksettomaksi se sääntö, että vahva aste on avotavun ja heikko aste umpitavun edellä. Taivutettaisiin siis yhä esim. katto - katolla, kulta - kullan, mutta sen sijaan seiväs - seivään, lepätä - levään.
Miten tuo muka tekisi asiasta yksinkertaisempaa? Vaikeuttaisi vain muutenkin vaikeaa kieltä
vaikea kieli.
Suomessa esiintyy astevaihtelu, äännevaihtelu, joka koskee sanan sisäisiä konsonantteja k, p ja t. Sanoilla, joissa on astevaihtelun alainen konsonantti, on vahva ja heikko aste, esimerkiksi:
VAHVA ASTE HEIKKO ASTE
laKi lain (k on kadonnut kokonaan)
taPa taVat
vaaTia vaaDit
karTTa karTassa
aNTaa aNNatte
seiPään seiVäs
lePään leVätä
Kuten näkyy, esiintyy vahva aste yleensä vokaali- ja heikko aste konsonanttiloppuisen tavun edellä, mutta tästä pääsäännöstä on poikkeuksia. Noiden poikkeusten poistaminen tietysti helpottaisi suomen kieltä.
En muuten menisi vannomaan, että suomi nykyisilläänkään olisi vaikea kieli.