Heti takaisin kotimaihinsa kun niissä on nykyistä parempi tilanne !
Pakolaiset eivät saa jäädä pysyvästi Suomeen !
tehtävähetiselväksi
20133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Niinpä. Nämä "elintasopakolaisukot" takaisin Irakiin, ennekuin ongelmia syntyy ja rikollisuus kasvaa tosissaan maassamme
Halla-ahon puhe. https://youtu.be/LY8d_3qB9ZY Ehkä tuo jotain ajatuksia herättää nykysuomen tilasta.
Halla-ahon puheet herättää ajatuksia lähinnä hänen omasta tilastaan.
Naiset suomalaiset: teette pahan virheen jos alatte suhteilemaan mutiaisten kanssa .
Ahvenanmaa ei ota pakolaisia. Suomi irti eu:sta niin pakolaiset lähtee maastamme. Suomella mennyt entistä huonommin kun liittyi euhun ja euroon. Ne on maksaneet jo nyt Suomelle miljardeja ja tuoneet mm pakolaisongelman.
Täällä ne ovat ja pysyvät, kun ne on kerran rajan ylitse päässeet.
Mihin niitä Irakilaisia palauttaa, koska Iraki ottaa takaisin vain ne kansalaisensa,mitkä tulevat vapaaehtoisesti.Palautus osoitetta ei siis ole.
Irak ei ota niitä kansalaisiaan vastaan, joille Suomi ei anna oleskelulupaa ,vaan yrittää palauttaa.
Nyt ollaan ISLAMILAISTEN KANSSA TEKEMISISSÄ.Mikään mikä ei ole islamin levitykselle eduksi,ei taatusti toimi.
Tätäkö haluatte?
http://3.bp.blogspot.com/-C7LaO9H3C1s/VC9A6JM9XSI/AAAAAAAAVmo/rYGxP5R9cRE/s1600/ISISevil-AlanHenning.jpg
Poliisin mukaan Helsingissä on nyt useampia rikostutkintoja, joissa epäiltynä on turvapaikanhakija.
Epäiltyjen rikosten määrä on kasvanut Helsingissä lähellä vastaanottokeskuksia, kertoo Helsingin apulaispoliisipäällikkö Ilkka Koskimäki Ilta-Sanomille.
– Niitä on tapahtunut selvästi enemmän kuin aiempina vuosina.
Koskimäen mukaan muuttunut tilanne koskee kaikkia Helsingin vastaanottokeskuksia.
– Rikoksia on tapahtunut ja niitä on selvittelyssä.
Koskimäen mukaan Helsingissä on nyt useampia rikostutkintoja, joissa epäiltynä on turvapaikanhakija.
Koskimäki kertoo, että poliisi on ryhtynyt Helsingissä toimiin, jotta vastaanottokeskusten ympäristö olisi turvallinen ja ettei kaupunkilaisten turvallisuudentunne heikkenisi.
– Olemme kehittäneet vastaanottokeskusten alueellista valvontaa monen viikon ajan. Pyrimme lisäämään turvallisuuden tunnetta.
Ilta-Sanomat ei tavoittanut Helsingin vastaanottokeskusten johtoa kommentoimaan asiaa.
Kaikki rikokset otetaan vakavasti
MTV Uutisten tietojen mukaan poliisilla on tutkinnassa lukuisia rikoksia, joissa Suomeen tulleet turvapaikanhakijat ovat epäiltyinä.
Yksistään Helsingin poliisille on lyhyen ajan sisällä tullut rikostutkintaan pahoinpitelyitä, näpistyksiä, laittomia uhkauksia, taskuvarkauksia ja seksuaalista häirintää, joka on kohdistunut teinityttöihin, MTV kertoo.
Koskimäki korostaa, ettei ketään haluta leimata vaan poliisi haluaa lisätä asiassa ”tilannetietoisuutta”:
– Kaikki rikokset, myös turvapaikanhakijoiden tekemät, otetaan vakavasti.
Ilta-Sanomat kertoi aiemmin tänään, että poliisi on joutunut viime aikoina useamman kerran puuttumaan turvapaikanhakijoiden keskinäisiin välienselvittelyihin.
EDIT: Korjattu Helsingin apulaispoliisipäällikkö Ilkka Koskimäen nimi.
Antti Honkamaa
Ja lisääntyy vaan.
Pakolaiset takaisin oman kulttuurinsa pariin. Näinkö tässä piti käydä. Tämä maa on suomalaisten. Ei tässä eu ssa näin pitänyt käydä. Ohessa Jussi Halla-.ahon puhe. https://youtu.be/LY8d_3qB9ZY . Kannattaa katsoa.
Huomattavasti tiukempi ulkomaalaispolitiikka Suomeen. Ei ole rasismia, jos kysyy, miksi oletettavasti rehellinen maantulija hävittää henkilöpaperinsa. Pitävätkö arabit eurooppalaisia idiootteina, helposti petkutettavina hölmöläisinä vai mitä tämä on. En ikinä äänestä Soinin puoluetta, kun kepukin tökkii pahasti. Joku järki täytyy löytyä. UUDET VAALIT, UUSI PÄÄMINISTERI, JOKA EI ESITTELE ASUMUKSIAAN, UUSI REIPAS, LUJALUONTEINEN SISÄMINISTERI. Saksassa ollaan höyrähtäneitä kolme- ja neljäkymmentälukujen tapahtumien vuoksi. Siellä on todella nyt suuria ongelmia.
Mistähän semmonen pääministeri löytyis, joka nuiden turistien tulon toppais ?Vihervasemmistosta sitä nyt ei ainakaan löydy,eikä RKPstä.Nehän ne suosiollisimpia maan mamutukselle on tähänkinsaakka on olleet.
Koitetaan nyt muistaa "MEILLÄ ON UNELMA" torikokouksia.Ketähän olivat
niiden järjestäjät,jos ei juuri vihervasemmisto ????
Suomen pahinpia vihollisia on olleet oman maan kansalaiset,jotka on yrittäneet pikkusen tätä hulluutta hillitä.Tuomosta käsitystä on ainaki nykyinen oppositio
mielellään viljellyt.
Minä en ole persujen äänestäjä ollut,mutta eittämättä alkaa heräämään ajatus.
Onkohan tuo Jussi Haalla-aho juuri niin hullu mies, kun on yritetty tuoda julki ????
Hyvä aom! Saksassa aletaan olla eri mieltäMerkelin pakolaispolitiikasta, eikä suurimpana syynä suinkaan ole se , että Saksa ei pystyisi selviytymään taloudellisesti taakastaan, vaan maahanmuuttajien aiheuttamat ongelmat ovat jo huomattavia.
Nyt tarvitaan hyvin älykäs, hyvin luja pääministeri maahan. Irakin ympärillä rikkaita öljyvaltioita, joita ei kiinnosta yhtään uskonveljiensä kohtalo. Onneksi saudiprinssi joutui lähtemään Etelä-Ranskasta kiukkuisten ranskalaisten vastalauseitten saattelemana kesällä. Hurraa!
Kyllähän se on kuulkaas pieni prosentti mikä nuista jätkistä takaisin lähtee kun on tänne päässeet pesiintyyn.
Määrät vähiintään nelinkarteistuvat sillä ,kun alkaa tämä (perheittenyhdistäminen)
Se tietää sitä ,että näillä määrillä mitä nyt on tullut,niitä tulee olemaan parin kolmen vuoden sisällä täällä jos satojatuhansia.
Ei nämä ole mitään kerjäläisinä täällä käyviä,ne on valloittajia ,asia josta ei nyt vain haluta puhua.Ei ainakaan NS peremmissä piireissä.
Suomalaiset ts. isäntämaan edustajat passaavat kaikin tavoin näitä maahantulijoita. Suurta osaa heistävoi kutsua siirtolaisiksi. Eivät ole varsinaisen turvapaikan tarpeessa, vaan paremman elintason tarpeessa. Sen tähden he ovat valinneet Saksan, Ruotsin tai Suomen. Me emme tarvitse Daech-järjestöön läheisesti liittyviä maahantulijoita. Daech on yhtä kuin Isis. Arabit pitävät edellistä nimeä loukkaavana. Ranskassa poliittisessa kielenkäytössä on juuri tämä Daech.Olemme ansassa kiristyneen itänaapurin tilanteen ja Saksasta ja sieltä edelleen Ruotsin kautta Suomeen valuvan itse asiassa hallitsemattoman pakolaisvirran välissä. Ruotsin ulkoministeri on aika raukkamainen muistellessaan suomalaisia sotalapsia.
Ongelma alkuaankin on että Suomi ei ole varautunut tälläiseen pakolaisvirtaan.
Nämä ihmiset eivät ole "laillisia" rajan ylittäjiä!!!
Heille olisi pitänyt ihan alusta asti olla eri käsittely, kuin normaalille rajan yli tulevalle!
Kannatan uutta käsittelytapaa, jossa rajanylittävä laiton saa identiteetin laittomana maahantulijana, jo rajalla!!! Se miten se tehdään, on varmaankin kustannuskysymys, mutta kovin välttämätön. Siihen voin jopa myöntyä maksamaan lisää veroa!!! Tarvitsee nimittäin olla turvallinen identifiointitapa ja välineet.
Olen veronkorotusta vastaan silloin, kun tämä laiton porukka asettuu jonnekin rajojen sisäpuolelle, hyysättäväksi!!! Vaatteiden keruu j.m.s. on jo liikaa. SEKIN on eräänlaista yksityisen riistämistä (veronkorotusta, mutta ei rahan muodossa), jossa vedotaan yleensä naisten hoivaviettiin, kun on jo tullut nämä onnettomat jonnekin valittamaan.
Koska olette nähneet että miehet ovat asialla??? Ei koskaan!
Nämä laittomat maahantulijat käyttävät hyväkseen meidän muutaman (nainen useimmiten) sinisilmäisyyttä ja oppivat uskomaan että koko Suomi on juuri sen lainen, hyväsydäminen ja kaiken omastaan antava auttaja.
Vertaan itseäni, kun lähdin vieraalle maalle! Ei minulla ollut kuin vaatteet päälläni ja vähän rahaa. Tulevaisuudesta ei tietoakaan. Kun köyhänä lähti, eikä ollut varaa olla kotonakaan, oli siis pakko lähteä.
Ei minua kukaan silitellyt päähän toiseen maahan tullessani. En edes osannut kieltäkään!
MINULLA ON SIIS PAKOLAISENA OLO ALUSTA ASTI SELKÄYTIMESSÄNI JA TIEDÄN MISTÄ PUHUN!!!
Suurin ongelma on että jotkut näistä laittomista livahtaa systeemin ohi!!!
Kun ei ole toimivaa tunnustevälinettä ja ei keritä käsittelemään jokaisen taustaa asiallisesti, on tiedossa vain ja ainoastaan pitkäaikaisia hankaluuksia! Sieltä tulee kaikenkirjavaa sakkia, joka on jo kovaksikeitetty matkallansa tänne meille!!!
He osaavat, jo ilman suomen kieltäkin, vetää kansaa nenästä!!! Hengissäselviytyminen on tärkeintä, mikä on heidän motiivinssa tänne tuloon. Kaikki muu on toisarvoista. Me annetaan heille hyysäämällä tämän kaiken muun!!!! Lopettakaa jo!!!
Jos he ovat laillisesti maassa, on he velvollisia ilmoittautumaan työnvälitykseen ensimäisenä työttömänä päivänä!!! Loppu!
Tuttavani kertoi seuraavan varsin opettavan jutun omista kokemuksistaan ulkomailla. Presidentti Jacques Chirac oli määrännyt joskus 80-luvulla viisumipakon pohjoismaihin, Suomi tietenkin mukaan luettuna. Hän haki viisumin suurlähetystöstä. Sitä hän tarvitsikin yllätyksekseen kesäkuisena päivänä Geneve-järven ylitykseen Ranskan puolelle. Laivalla oli vain yksi, jolta vaadittiin viisumilla varustettu passi eli hän. Tietenkin se tuntui hyvin nololta. Me otamme vastaan maahanmuuttajia, joiden ainoa ansio on henkilöpapereiden hävittäminen ja suomalaisen pääministerin kutsu Suomeen. He totisesti ymmärsivät sen. Ei kai ne naisparat ala piioiksi.
Kyllä kannattaa antaa hoitaa Juha Sipilän tämä asia. Kyllä Juha osaa hoitaa ja tietää mikä meille on parasta. Minä uskon ainakin Juha Sipilään, se on hieno ja viisas mies.
JOOO! JOOO!