Pakastimeen - Pakastimeeseen
Leivänpaahtimeen - Leivänpaahtimeeseen
(laittaa jotakin jonnekin)
Ovatko molemmat versiot oikein? Mikä kieliopillinen ero näillä on?
Googleen, kun laittaa, niin molempia versioita näkyy.
Leivänpaahtimeen - Leivänpaahtimeeseen
(laittaa jotakin jonnekin)
Ovatko molemmat versiot oikein? Mikä kieliopillinen ero näillä on?
Googleen, kun laittaa, niin molempia versioita näkyy.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Suoraan sanoen en keksi nyt oikopäätä kieliopillista perustelua, miksi "pakastimeen" on ainoa oikea muoto, mutta sitä se nyt kuitenkin minun korvani mukaan on.
Yhdeksän kymmenestä suomalaisesta taitaa tunkea tavaraa ”pakasteeseen” eikä ”pakastimeen” (vaikka jälkimmäinen tietenkin on se ainoa oikea muoto). Pakasteita ovat noiden laitteiden sisälle säilötyt ruoka-aineet eivätkä suinkaan itse laitteet.
Syöjätär teki tänään muinaislöytöjä ahtaan pakastinkaappimme (Porkka Festivo -kylmäkalusteyhdistelmän kapoinen osa) uumenista: ”Ahvenliemi 2012” ja sitä rataa. Ei ihme, ettei uusille hirvenlihaklönteille (joiden perässä Syöjätär vaan en minä ravaa metsissä viikonloppuisin) näy oikein olevan tilaa! Mutta löytyipä oikein maukas suppilovahverosoppa sentään tämän päivän lounaaksi.
Mitenkäs arvon palstalaisille maistuu olut? Oletteko mieltyneet olueen vai olueeseen?
"Yhdeksän kymmenestä suomalaisesta taitaa tunkea tavaraa ”pakasteeseen” eikä ”pakastimeen” (vaikka jälkimmäinen tietenkin on se ainoa oikea muoto). "
Juu. Hieman samanlaisesta asiasta on esimerkki Anttilan myymälöiden tietokonetarvikeosastoilla. Myytävänä on kylttien mukaan "tallenteita". Yhtään tallennetta ei kuitenkaan näy missään, ainoastaan tallennusvälineitä, kuten tyhjiä cd- ja dvd-levyjä.
Olen mieltynyt olueen juomana, riippuen siitä mitä olueeseen laitetaan...
Tuskin yhdeksän kymmenestä, koska aika moni niistä yhdeksästä todennäköisemmin tunkee tavaraa pakkaseen eikä pakastimeen tai pakasteeseen :)
Ohi aiheen, mutta pakastimessa pitäisi olla kaksi ovea. Ensimmäisestä voisi vain työntää tavaraa sisään. Toisella puolella pakastinta sitten se toinen ovi, josta pakasteet otetaan käyttöön.
Illatiivisi siis vähän vaihtelee kontekstin mukaan?
Kielitoimistossa näkyy olevan vähän yksitotisempaa väkeä.
http://www.kielitoimistonohjepankki.fi/ohje/380
Minulla saattaa joskus vuodenajasta ja ilmoista riippuen mennä parikin totia. Ja jos on jano ja mukiinmenevää olutta, niin mukit menevät minuunkin ihan irvistelemättä.
Ovatko myös tulostimeen ja tulostimeeseen molemmat hyväksyttyjä? Ripustimeen ja ripustimeeseen? Sirottimeen ja sirottimeeseen?
Näköjään ovat: oikoluku ei ainakaan herjannut. Itse en kyllä näitä vaihtoehtoisia -meeseen -loppuisia käytä.
Häme, Hämeeseen.
Pakastin, pakastimeen.
Tulostin, tulostimeen.
Sirotin, sirottimeen.
Ripustin, ripustimeen.
Leivänpaahdin, leivänpaahtimeen.
Kiuas, kiukaaseen.
Tehosekoitin, tehosekoittimeen.
Vatkain, vatkaimeen.
Kytkin, kytkimeen.
Herne, herneeseen.
Laskin, laskimeen.
Lisää kysymyksiä? :)
»Herne, herneeseen»
Haluaisin kuulla tarinaa matkastasi Herneeseen.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Herne_(kaupunki)
Hernen nenäänottamista pyydän sinua kuitenkin välttämään.
Mennäänkö pissalle veeseeseeseen?
Jos oikea vastaus on -meen. Niin mikä on sitten -meeseen, ja miksi sitäkin jotkut käyttävät? Voiko se olla joku murremuoto?
Oletan, että se on murremuoto!
Ainakin Kymenlaaksossa kirje tungetaan usein kirjekuoreeseen, eikä kirjekuoreen.
Kuore eli norssi (Osmerus eperlanus) on pienehkö sisä- ja murtovesien kala. Kelpaa syötäväksi mutta on epäluotettava kirjeiden kuljettajana.
Muistanpa olleeni isävainaan mukana lippoamassa kuoreita Kallioisen vesivoimalaitoksella vähän yli puoli vuosisataa sitten. Kuoreita lipottiin syötäviksi jalommaksi katsotussa muodossa eli ne syötettiin ensin altaassa kasvatettaville, Oncorhynchus mykiss -lajia ja Pohjois-Amerikan tuontia edustaville vedeneläjille. Nämä tunnettiin Suomessa aluksi sateenkaarirautuina, mutta intohimoisena kalamiehenä tunnettu Tasavallan Sotaväen pitkäaikainen ylipäällikkö opasti meitä kansalaisiaan kutsumaan niitä kirjolohiksi.
Kymmenkunta vuotta myöhemmin minulla oli tuolla Sotavallan Tasaväessä tupakaverina "kuusaalain" kaveri, jonka suusta kuulin sukunimeni – Suomen yleisimmän – nimimerkkini muodossa.
Jos jollakulla on haavi auki tuon lipota-verbin osalta, niin juuri haaviahan se lippo tarkoittaa! Oulun Lippo on pesäpalloon erikoistunut urheiluseura ja Kallioisen voimalaitoksen sijaintikunnan tuntevat jotkut Räpyläkylänkin nimellä ilman että asialla olisi yhteyttä uimaräpylöihin.