Tyylikkäin vakio

kyl_kiinnostavaa

Mikä vakio on tyylikkäin? Planc?

20

78

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lomalaisia_pitkästyttää

      Voisimme aloittaa tässä myös rinnakkaiskeskustelun siitä, mikä on typerin fysiikkapalstan keskustelunavaus.

      • kyl_kiinnostava

        Hyvä! Ymmärsit siis aloituksen jujun. Kiitos.
        Typerin on mielestäni "Fysiikan tyylikkäin yhtälö?". Se on tosin saanut vastauksia, joten siitä saisi kolmannen haaran...


    • Ohman

      Ainakin epätyylikkäin kyselijä on sellainen joka ei edes osaa kirjoittaa kvanttifysiikan pioneerin nimeä oikein. Tämä herra oli Planck.

      Ohman

      • kyl_kiinnostava

        Osui ja upposi! Ihmeen kauan se kesti. Tiesin sen kuitenkin tulevan ja siksi "ansan" jätin.
        Mutta hienoa, Ohman, että ansiokkaasti otit osaa keskusteluun.


      • martta00

        uskokoon ken tahtoo...


      • apua_sulle
        martta00 kirjoitti:

        uskokoon ken tahtoo...

        Uskontopalsta taitaa olla muualla. Kokeile googlata, kyllä se jostain löytyy.


    • hawukka

      Näin maallikolle pii on kaunis ja hyvin ymmärrettävä. Jos ympyrän halkaisija on 1 m, niin kehä on pii metriä.

      • josko_sitten

        Minulle lääkäri sanoi, että se on piilevää.


      • 46ey4
        josko_sitten kirjoitti:

        Minulle lääkäri sanoi, että se on piilevää.

        suositteliko pyöreää huonetta


    • Pythagoraanvakio

      Minun mielestäni tyylikkäin luonnonvakio on mitä ehdottomasti neliöjuuri kakkonen. Tähän kiteytyy useita hienoja ominaisuuksia, joita jo muinaiset pythagoralaiset tunsivat. Neliöjuuri 2 on kaunis osoitus irrationaaliluvusta, jonka merkitys on helppo hahmottaa. Sille on käyttöä monilla aloilla ja se on kaikille tuttu. Neliöjuurikakkoselle löytyy myös mitä ihastuttavampia sarja kehitelmiä jotka pöyristyttävät etevämmänkin ihmisen.

      Toinen kaunis vakio on kultaisen leikkauksen vakio, joka ilmenee ihastuttavissa luonnon taideteoksissa ja jolle on löydetty hienoja käyttötapoja muun muassa musiikissa. Myös erään herra Fibonaccin mukaan nimetty lukujono liittyy upealla tavalla tähän vakioon.

    • martta00

      minusta tyylikkäin vakio on ilman muuta luku 1

    • MatikkaKaunisFyssaRuma

      Matematiikassa:
      Vakioista kaunein on 0, sillä vain se kuvastaa todellista vakiota (kun suure ei muutu, niin suureen muutos on nolla).

      Fysiikassa:
      Kaikki luonnonvakiot ovat rumia, sillä ne ovat kauniiden luonnolakien päälle liimattuja hirvityksiä, joiden alkuperälle kukaan ei keksi syytä. Esimerkiksi miksi valonnopeus on juuri se mikä se on? (selitys ei voi perustua toisten luonnonvakioiden arvioihin)

      • Voi, kyllä niille syy on. Ne (luonnonvakiot) ovat sellaisia rumiluksia kuin ovat siksi, että ne ovat seurausta siitä, kuinka me ihmiset olemme asettaneet perusyksiköt, kuten metri ja sekunti. Jos olisimme asettaneet ne toisin, niin esim. Planckin vakio olisi kauniisti 1.


      • Samoin saataisiin muutkin vakiot ykkösiksi, valon nopeus, gravitaatio-vakio jne. Teoreettisen fysiikan laskuissa ne asetetaankin yleensä ykkösiksi ja yhtälöistä tulee nätimpiä.


      • KaikenmaailmanRaktorit
        tractor kirjoitti:

        Voi, kyllä niille syy on. Ne (luonnonvakiot) ovat sellaisia rumiluksia kuin ovat siksi, että ne ovat seurausta siitä, kuinka me ihmiset olemme asettaneet perusyksiköt, kuten metri ja sekunti. Jos olisimme asettaneet ne toisin, niin esim. Planckin vakio olisi kauniisti 1.

        Olet ilmeisesti idiootti, jos luulet että kyse on vain skaalaus ongelmasta.
        Jos valonnopeus sopivasti skaalatuilla yksiköillä on 1, niin emme edelleenkään ymmärrä sitä miksi se on juuri 1 (näillä sovituilla yksiköillä).


      • Olet oikeassa, ei tarvitse silti alkaa nimittelemään.


      • AnteeksiKielenkäyttöni
        tractor kirjoitti:

        Olet oikeassa, ei tarvitse silti alkaa nimittelemään.

        Kannattaa ehkä jatkossa hieman lisätä harkintaa, ennen kuin alkaa esittämään asiasta jotain tietävää, vaikka tämäkin on vain tämmöinen paskansuoltopalsta.


      • Suotko anteeksi amatöörimäisen käytökseni tällä palstalla?


    • Ohman

      En tiedä onko tyylikkäin mutta aika merkillinen on Newtonin painovoimavakio G. Se kun esiintyy sekä Newtonin että Einsteinin painovoimateoriassa. Lisäsi sen arvoa ei tunneta kovinkaan tarkasti, se on hankala mitattava.

      Ohman

    • paralleeliaksiooma

      - geometrinen vakio ,"jos neliö on 4 ,niin sisäänpiiretty ympyrä = 3,14 ja ulos 6,28" ,
      opetettiinkö tota edes koulussa ,missä ympyrän neliöinti oli kiellettyä ,niin ku neliön ympyröinti - metsä alalla noita tarttee päivittäin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      90
      7326
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3887
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2602
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2585
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2329
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2219
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2015
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1912
    Aihe