Punasipulit

onko.sipulissa.vika

Onko tosiaan punasipulin kuorinta niin vaikeata mitä olen kokenut, erittäin pieninä kiteinä irtoaa.

8

1585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silleesipuli

      Joskus sipulit ovat vaikeita kuoria ja joskus taas kuoriutuvat kuin itsestään,

      Riippuu paljon miten sipuli on kasvanut ja missä vaiheessa se on poimittu eli kuoren paksuus vaihtelee.

      Jos pieninä kiteinä irtoaa niin teet jotain väärin eli sipulin kuorinta oikein on viiltää kanta pois, halkaista sipuli kahtia, poistaa päällimmäiset kerrokset eli kuiva kuori ja paloitella sipuli muutamalla viillolla sipulin läpi ja viiltoja vastaan veitsellä ohutta slaissia.

      Sipulin hienontamiseen on lukuisia tekniikoita eli ns. aurinkoleikkaus, jossa sipulin puolikasta viilletään kehämaisesti tai ranskalainen leikkaus, jossa pystyviiltojen lisäksi sipulia viilletään muutamaan kertaan vaakaviilloin ennen lopullista hienontamista ja kaikki turhaan, sillä sipulin rakenne kertoo totuuden eli muutama viilto sipuliin ja leikkaus vasten viiltoja riittää - sipulin rakenne on jaksottainen eli luonnostaan paloihin jakautuva eikä mitään kikkailua hienontamisen suhteen tarvitse.

      • onko.sipulissa.vika

        Siis teen jotain väärin, ja mitähän teen väärin, tarkoitus on kuoria sipuli eikä mitään vitun slaissia tehdä, mutta kuten jo mainitsin niin lähtee vaan pininä kiteinä.
        Että aikaa menee runsaasti näprätessä.


      • ykskynnetön
        onko.sipulissa.vika kirjoitti:

        Siis teen jotain väärin, ja mitähän teen väärin, tarkoitus on kuoria sipuli eikä mitään vitun slaissia tehdä, mutta kuten jo mainitsin niin lähtee vaan pininä kiteinä.
        Että aikaa menee runsaasti näprätessä.

        Yleensä ruokaa tehdessä myös sipulin joutuu pilkkomaan eikä se pelkästään kuorittuna paljon makua tai ruokaisuutta lisää.

        Joten ota veitsi käteen, kuori sipuli, viipaloi se, ruskista ja ruokasi maistuu aivan toiselle.

        Taas yksi helvetin uusavuton, joka ei edes sipulia pysty kuorimaan saati sitten pilkkomaan - ehkä joskus hän kysyy ohjetta spagettikastike-purkin avaamiseen - tyypin ei edes pitäisi syödä pastaa saadakseen haluamansa vartalon.


      • Yksneljästäsairaudesta

        Mistä helkutin vartalosta kysyt,kyse sipulin kuorimiseta.Taitaa olla kynnyskysymys tämä..


      • onko.sipulissa.vika
        ykskynnetön kirjoitti:

        Yleensä ruokaa tehdessä myös sipulin joutuu pilkkomaan eikä se pelkästään kuorittuna paljon makua tai ruokaisuutta lisää.

        Joten ota veitsi käteen, kuori sipuli, viipaloi se, ruskista ja ruokasi maistuu aivan toiselle.

        Taas yksi helvetin uusavuton, joka ei edes sipulia pysty kuorimaan saati sitten pilkkomaan - ehkä joskus hän kysyy ohjetta spagettikastike-purkin avaamiseen - tyypin ei edes pitäisi syödä pastaa saadakseen haluamansa vartalon.

        No niin varmaan joutuu, mutta ennenkö ollaan siinä vaiheessa niin sipuli pitää olla kuorittu, mutta juuri tuon punasipulin on kanssa on mainitsemiani ongelmia, kyllä se jatkokäsittely minulta onnistuu ilman sinun uusavuttomuuttakin.


    • mummummi

      Liota sipulia jonkin aikaa vedessä, mielellään lämpimässä, niin kuori irtoaa helpommin. Sama pätee muunkin värisiin sipuleihin.

    • Hiekkajahuuto

      Ja aina,aina se päättyy itkuun.Kannattaa kuorituttaa muilla,se on tullu täysin selväksi.

      • Loppupuheenvuoro

        Näin se tuppaa olemaan.Toiset kestää,kuorimista paremmin kun toiset.Minä en enää nykyään yhtään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      323
      3765
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3530
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2220
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      107
      1597
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1508
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      122
      1262
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      917
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      850
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      787
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      85
      723
    Aihe