Olen kuullut, että Pelloon oltaisiin ottamassa noin 500 turvapaikanhakijaa. Mallia otetaan naapurikunta Kolarista ja Pajalasta, johon on kotoutettu sama määrä turvapaikanhakijoita. Mihinköhän turvapaikanhakijat sijoittuvat kylällä, vai sijoittuvatko järvikyliin?
PELLOON 500 TURVAPAIKANHAKIJAA.
Jobbaaja1
10106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Korkea koulua rempataan ja hotellia.Hyväkötulis irakilaisia miehiä,varmaan kondomin myynti piristyis kuin kesäseurojen aikaan yhdeksi illaksi..Ottais kunnan päättäjät järjen käteen,eikä samassa kuopassa istu aina samanlaisten asioiden parissa,puhdistaishan se niidenkin aivonystöröitä,ettei samoja työnantajia voi aina tukea ja hyppiä niitten komennossa ja pitää yllä konkurissi firmoja mitä on perustettu tänä vuonna valtion piikkiin.Kannattais erota joka tälläistä menoja jakaa
Irakilaiset ei käytä kondomia, se on sinunkin vaimo kohta raskaana Aladdinille ja ensi kesänä vietetään "poikkinainti"-häitä. Hyvä, kun tämänkin perän äijät joutuvat vähän ryhdistäytymään.
Kyllä nuo pakolaiset on Pellon ainoa toivo, kun ei lohikaan kylän tulevaisuutta pelastanut. Pajalalle oli vain hyvä, että kaivoksen raunioille saatiin turvapaikanhakijoita. Hyvä juttu, että Pelloon tulee turvapaikanhakijoita!
Sikalan omistajat! Pitäkää sikanne vartioituna sillä maahantukeutuja rikolliset ovat sikoihin sekaantujia.
Ei huolta. Islmilaiset eivät syö sikaa. Se on niille saastainen eläin. Vaimon voivat kyllä viedä.
Lamphaat ne viepii, saava kato sitä keepappia ja just meinasin sanoa sammaa kuin "jurrissako" että vaimot niile kelpaa ja vaaleat varsinki, mutta lapsetki kuulema :( voi kauhistus ja varren kansa
Korjaan vähän "tietoa". Pelloon tulee 2500-3000 hengen turvapaikkakeskus. Kunta on myynyt maata useamman hehtaarin alueen, kuulemma Nivanpäästä. Sinne rakennetaan 2-kerroksisia kerrostaloja sekä ruokakeskus. Alueelle tulee mm. terveysasema, kauppoja (ei myydä sianlihaa) ja kirjaston sivupiste (tilataan arabialaisia kirjoja ja lehtiä). Alueelle palkataan tietysti ruokalan henkilökuntaa, terveysalan ihmisiä mm. omalääkäri joka osaa arabiaa ja ymmärtää ja osaa tehdä mm. ympärileikkauksia sekä pikku tytöille että pojille. Ja sairaanhoitaja on paikalla ympäri vuorokauden. Lisäksi tulee poliisin sivupiste turvaamaan turvapaikanhakijoita ilkeämielisiltä rasisti pellolaisilta :D
Ei ne Pellon kylälle ole tulossa, kun sivukyliin.
Tuonhan ny tunsi kaikki tuon " ettäsillee" kirjottajan. joka paikassa ja sivula puolustelemassa ja kirjottamassa nuista mamuista, aivan niinko se tuntis ne monen vuoten takkaa :D taitaa sillä itellä kihelmöijjä jossaki ja pellolaisia moittii. Oliskhaan aiheellista mennä sinne, mistä son kotosin. Ei Pellosta ainakhaan sen met tiämä. Saattaa se vain mennäkki sinne mistä on tullu, koska sinne sivukyliin net mennee nuot mamukki ja met Pellolaiset huuama ja hurraama niile perään ette : kou kou kou ja kou öheed, ja klappaama käsiä yhteen ette siinäs näittä :D Näin se tullee menehmään ja saapii mennäkki koska me Suomalaiset ollaan se paras kansa päällä maan ja me Pellolaiset auttavimpia ja toisista huolta pitäviä, me kunnioitama Suomea ja Pelloa jonka Isäimme meille ansaitsivat ja sen me myös puhtaana haluamme pitää !!! tämä tarina on tosi ja lehtiin kirjoitettu :D
Pakolaiset on just niitä Turkin rantagigoloja, jokka sielä pullisteleva Kossila ja Alanyassa. Eihän ne paikallisetkhaan voi siellä rellestää. Oikhein puistattaa semmoset lipevät äijät jokka kehuvat vaimoitten silmiä ja yrittävät vaihtaa alakouluikäsen tyttären kolhmeen kameliin. Hyi visto.
Net keräs ennen haaremhin jonku hyväuskosen suomalaisen emännän, joka ei oikhein ole suomalaisille kelvannu ja tuli sitä kautta Suohmeen. Puolen vuoden päästä tuli aina ero, ko nuo gigolo tuppaa olehmaan väkivaltaisia ja mänttejä.