Varmaan kiinnostaa kemijärveläisiäkin...
http://yle.fi/uutiset/pitkan_kiistan_ratkaisu_paliskunta_on_korvausvelvollinen_porojen_viljelyksille_tekemista_vahingoista/8400023
http://yle.fi/uutiset/pitkan_kiistan_ratkaisu_paliskunta_on_korvausvelvollinen_porojen_viljelyksille_tekemista_vahingoista/8400023
Vastaukset 23
Vanhimmat
Mikä siinä nyt kiinnostaisi ?
Ainakin minun mailla majailee korvauksetta. Lasku perään.
Noniin tätähänsitä on ootettu.ja aivan oikia homma..paliskunta korvauksiin..eiköhän lopu kisurojen pitäminen ihmisten pelloilla ja marjapensaissa..onki ollu kovin leväperäistä hommaa.
Poro tottelee nöyrästi puolivaippaa, jos ei muu auta.
Tuossapa on vaippoja vaikka mihin hätään, mikä niistä sopii parhaiten
tottelemattomalle porolle?
https://www.google.fi/search?q=Tena&biw=1440&bih=800&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CF4QsARqFQoTCKirtI2c3cgCFchYLAodaTUERA&dpr=1
Kuka tietää, mitä vahinkoja missäkin tehdään? Amerikassa oli viljapeltoon tehty suuria kuvioita tuhoamalla viljasatoa ja maanviljelijä väitti, että tekijä on ollut avaruusalus/UFO. Kemijärvelläkin on havaintoja tehty. Onko siis mahdollista, että avaruusolennot tuhoavat viljelyksiä? Voiko heitä saattaa korvausvastuuseen?
Nurmikumpu tietää tän puolen.
Huomautan kunnioittavasti, että kaupungin ent. puistotyöntekijä Nurmikumpu, johon viittaat, ei ole ainoa tähän liittyvä havainnoija. Misin kylä on Kemijärven ja Rovaniemen rajalla. Siellä kymmenet ihmiset näkivät ufo-ilmiön 5.4.1979. Tuo päivä on ikimuistoinen. Nurmikumpu ei ollut silloin kaiketi edes Kemijärvellä, vai oliko Tonkopurolla?
Ovatko UFO:t siepanneet poroja Kemijärvellä? Entä muualla Lapissa?
Humanoidien käynneistä puhutte paljon. Missä ovat todisteet? Kyllä on pedot ne syöneet, tuskin ovat avaruusukot hakeneet poropaistinsa täältä! Hah ja hah!
Jokohan näihin pässin päihin saadaan liikettä vai onko yhtä velttoa hommaa vieläkin. Korvaus paperit köökin pöydälle ja postiin mars mars.
Tyhjästä maksettu.
Sanoo kurmupussin kasvattaja!
Kannattaa muuten hakea. Hitaita olivat maksamaan, mutta maksoivat kuitenkin ja ihan aiheesta. Eräs poromies sanoi, että he itse hakevat eniten näitä pihavahinko korvauksia - ja yllätys yllätys - myös saavt niitä eniten. On kuulemma ihan tapa että jokainen hakee joka vuosi ja myös saa korvauksen.
jaa, mistä sinun pitäiskorvausta saada.
Väärin että paliskunta maksaa - sinnehän tunketaan vaan verorahoja. Poro"miesten" pitää ite maksaa. Nehän saa poroista kaiken maailman korvauksiakin. Ja samasta porosta moneen kertaan!
Höh! Poro on hyötyeläin teillekin pösilöille.
Esim. mansikkamaasta syö lehdet pois, ei tarvitse keväällä harjata eikä tule hometta.
Naapuriviljelijän timoteipelloilla laiduntaessa porotokkamme syö odelmaa paljon.... joka muuten olisi kuloheinänä haittaamassa maitotilallisen rehunkorjuuta ja sadon laatua.
Poron ulosteet ovat hidasliukoisia ja hyvää lannoitetta, toisin kuin nuo kuivuneet heinät ja lehdet ym.
Poroaitojen kanssa töhkätään ihan suotta, tässäkin purettiin pois huonokuntoinen aita pellonlaidasta haittaamasta luontokappaleita.
KIITTÄKÄÄ että olemme olemassa ja että edes joku hyötyy porotaloudesta vaikkakin sen kannattavuus on heikkoa!
Hyötyeläin?... joo justiinsa!
Eihän se mittään, jos poro söisi kerran kesässä mansikanlehdet, mutta kun
se persebuubin otus syö ne joka viikko apajalle opittuaan, ei tuu mansikkaa
tai edes puutarhakukkia.
Nykyään timoteipelloilta leikataan kahdesti kasvukaudessa, siinä ei kasva mittään odelmaäpärä-heinikkoa porojen ravinnoksi, ja jos nuo pirulaiset syöväkki, niin ei muutakuin lasku vaan paliskuntaan, on se niin siipeilijäsakkia, että huh huh!
Poro sitten paskantaa metsään pellonlaidassa, runsaan apehtimisen jälkeen, ja
niistä poronkusista, mitä se kusee peltoon, ei ole mitään hyötyä pellon
ylläpitäjälle, happamoittaa ureallaan vaan lisää ja siten lisää myös kustannuksia
pellon ylläpidossa.
Kiitos vaan aloittajalle, eikä milhekään porolaidunnus-äänenkannattajalle!
Kyllä "poron-omistajan" kirjoitus kertoo paljon hänen älykkyysosamäärästään. Samaa tasoa kuin tyhmällä porolla. Huh, huh!
Sääliksi käy kaveria!
Kyllä Lappi pärjäisi paljon paremmin ilman poroja. Säästyisimme monilta tuhoilta, saasteilta ja korvauksien maksamisilta.
Maajussitkin hoitaa asiansa paremmin ja asiallisemmin!
Kummakkohan olit täällä ensin, porot vaiko ihimiset... porot vaiko lantalaiset lehemänlypsäjät, porot vaiko puutarhureja leikkivät kepu-kaupunkilaiset? :-P
Porot, nuo loisivat loiset, perkele, olivat ensin jängillä ja mettissä,
sitten vasta peltoniityillä, kun joku oli peltoa tehny. Paliskuntaan
vaan lasku ja aitaamisvelvoite taajamien ympärille.
Kysyn vaan: oletko tahallaan tyhmä, vai minkä takia provoilet?
Kyläporoja koko enemmmän vuosi vuodelta,poromiehille kuuluu lain mukaan poistaa porot näin ei kuitenkaan tapahdu.Kestääkähän tämä nykyinen porohoito kuinka hyvin julkisuutta kun media alkaa jossain vaiheessa kertomaan totuuuden nykyisestä porohoidosta etelä ja itälapista.
Poronhoito on kannattava elinkeino ja pitää monta kylää asuttuna, tuo verotuloja. Tyhjää valittaa ja riidellä. Ja mitä ne ufot tähänkin liittyvät? Vai ovatko ufot kertoneet teille porojen pahuudesta? Ehkä syövät humanoiditkin poronkäristystä?
Katsokaas, löytyykö "poromiestä veroluetteloista. Enimmäkseen yhteiskunta maksaa, näin luulen ja vielä saavat elantoaan toisen mailta; poronhoitolaki 47. Maijalan pitäisi puuttua asiaan, vaikka lammastalouden osalta. Kannattaisi suosia lammaspaliskuntia, olisipa maisemat hoidetun näköisiä. Tee aloite Maijala.