***LISÄAINE VAARAT MYÖS MAKKAROISSA

MYÖS-MAKKAROISSA

Glukoosi-fruktoosisiirappi –Paholaisen sokeri on rantautunut meillekin


INVERSIO NURINPÄIN KÄÄNTYNYT TUNNEMAILMA TOTTUMUKSET :

( Ei -järki ) , , , , :)) ?

Tämän makeutusaineen käyttö on meillä Suomessakin lisääntynyt todella paljon viime vuosina. Kuitenkin erittäin vähän on tuotu esille niitä terveyshaittoja, joita sen on todettu aiheuttavan. Ihmetellään kyllä, kun diabeetikkojen määrä meilläkin kasvaa kasvamistaan ja toitotetaan, että ihmisten pitäisi liikkua enemmän ja syödä terveellisemmin. Mutta jospa syytä tämän kansansairauden lisääntymiseen voidaan etsiä myös glukoosi-fruktoosisiirapin käytön lisääntymisestä!
Tätä ”Paholaisen sokeriksi” nimittämääni makeutusainetta löytyy mm. makeisista, kekseistä, valmisleivonnaisista, jäätelöistä, hilloista, marmeladeista, kastikkeista, ketsupista, sinapista, ateriankorvike- ja proteiinipatukoista, juomista ja leivistä. Lisäksi sitä voi olla tuotteessa ”piilotettuna” muun ainesosan sisällä (esim. mehutiiviste tai hillo). Sillä on myös muita nimiä: isoglukoosi, maissisiirappi, fruktoosimaissisiirappi ja englanniksi high-fructose corn cyrup = HFCS

Glukoosi-fruktoosisiirappi sisältää mm. elohopeaa


Glukoosi-fruktoosisiirappi aiheuttaa riippuvuutta

Glukoosi-fruktoosisiirappi näyttää aiheuttavan myös riippuvuutta. Rottakokeissa on todettu, että rotat valitsevat mieluummin glukoosi-fruktoosisiirapilla kuin muilla sokereilla maustetun sokeriliuoksen. Itse huomasin saman syödessäni ensimmäistä kertaa vuosiin jäätelöä. Se maistui aivan mielettömän hyvältä. Ällistyneenä havaitsin ”himoitsevani” lisää jäätelöä niin, että söin melkein koko paketin ja seuraavana päivänä oli jopa vähän ärtynyt ja huono olo, kunnes sain jäätelöä. Ilmiö sai minut lukemaan tuoteselosteen tarkemmin ja ottamaan selvää kyseisestä makeuttamismenetelmästä.

Ruokailun aiheuttamat hormonivasteet, mm. leptiinin ja insuliinin eritys tuovat luontaisen kylläisyyden tunteen ja näin ilmoittavat, että on aika lopettaa syöminen. Glukoosi-fruktoosisiirappi häiritsee elimistön kylläisyysmekanismeja vähentäen aterian aiheuttamaa kylläisyyshormoni leptiinin sekä insuliinin tuotantoa. Elintarviketeollisuus on luonnollisesti enemmän kuin innostunut tällaisesta tuotteesta! Aine kun lisää elintarvikkeiden käyttömääriä. Ei ihme, että minulle tuli siihen jäätelöön suorastaan himo.
Nyt on jopa joku älypää innostunut lisäämään glukoosi-fruktoosisiirappia tupakkaan! Tutkimus on tehty otsikolla ”glukoosi-fruktoosisiirapin turvallisuus tupakan ainesosana”. Eiköhän tässä ole vielä yksi oivallinen tapa lisätä nikotiiniriippuvuutta. Jos siis ei pelkkä nikotiini riitä, niin laitetaan sinne vielä glukoosi-fruktoosisiirappia lisäämään addiktiota!

Inverttisokerissa samat haitat

Inverttisokerissa, jota meillä myös käytetään paljon makeutukseen, glukoosin ja fruktoosin suhde ja 50 ja 50%. Samat fruktoosista johtuvat aiemmin kerrotut terveyshaitat koskevat tätäkin ainetta.
USA:ssa tämä asia on ollut paljon kauemmin pinnalla kuin meillä ja siellä maissiteollisuus käykin jo kiivasta propagandasotaa tämä aineen terveyshaitoista kertovia tutkijoita ja ravitsemusasiantuntijoita vastaan. Olisi tärkeää, että meillä kansalaiset, ravitsemusgurut ja erityisesti media aktivoituisivat asiassa jo ennen kuin teollisuus aloittaa todennäköisen massiivisen kampanjansa glukoosi-fruktoosisiirapin puolesta.

VIITTEET

Maailman tunnetuin funktionaalinen lääkäri Mark Hyman kirjoittaa täällä aiheesta:
http://drhyman.com/5-reasons-high-fructose-corn-syrup-will-kill-you-5050/

Eräs viite aineen lihavuutta aiheuttavasta vaikutuksesta (näitä on runsaasti lisää):
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15051594

Rottatutkimus: BMI kasvaa ja kehon rasvamäärä ja veren triglyseridien (eli haitallisten rasvahappojen) määrä nousee:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?db=PubMed&cmd=search&term=20219526

Nostaa verenpainetta ja aiheuttaa metabolista oireyhtymää niin eläimillä kuin ihmisillä riippumatta nautitusta ruuan kalorimäärästä. Tässä artikkelissa epäillään, että se voi myös tätä kautta aiheuttaa munuaissairauksia. Kirjoittajien mielestä liiallista fruktoosia tulisi pitää ympäristömyrkkynä, jolla on merkittäviä terveyshaittoja.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21115612

Tutkimus, jossa nuorten aikuisten energiansaannista 25% tuli glukoosi-fruktoosi siirapilla makeutetuista juomista, jo 2 viikon kuluttua heidän sydän- ja verisuonitautien riskitekijänsä nousivat merkittävästi (yhtä paljon kuin fruktoosilla makeutettujen juomien vaikutuksesta), mutta selvästi enemmän kuin mitä kävi tavallisella pöytäsokerilla (sakkaroosi) makeutettujen juomien ansiosta.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?db=PubMed&cmd=search&term=21849529


Hiirille tehdyssä tutkimuksessa, jossa verrattiin transrasvojen ja glukoosi-fruktoosisiirapin haitallisia vaikutuksia, tuli esille, että jo muutamassa viikossa jälkimmäinen lisäsi hiirten nauttiman ruuan määrää (siis häiritsi kylläisyyden tuntemusta), aiheutti lihavuutta ja heikensi insuliiniherkkyyttä (joka aiheuttaa 2 tyypi

1

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2598
    2. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      66
      2487
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      70
      2291
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      22
      1808
    5. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      213
      1779
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1670
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      92
      1479
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1460
    9. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1434
    10. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      12
      1430
    Aihe