Meinaan, kun komeetta 2015 TB145 vetää Halloweenina Maan ohi, niin lentääks sen mukana pienempiä stemareita, jotka vois osua Maahan?
Osuispa jonku natsin päähän ni voisin tulla kusemaan siihen kallonrippeeseen ja vääntämään paskat siihen. Vaikka Toinin tai Synkkysen, Hussi Jalla-Ahon tai sen huoravaimon
Osuispa jonku natsin päähän ni voisin tulla kusemaan siihen kallonrippeeseen ja vääntämään paskat siihen. Vaikka Toinin tai Synkkysen, Hussi Jalla-Ahon tai sen huoravaimon
Vastaukset 3
Vanhimmat
Taitaa lentää Maan ohi niin kaukaa, ettei komeetan pienemmistä seuralaisista yksikään onnistune osumaan Maahan.
Kyllähän tuollaisilla murikoilla aina on mukanaan pienempiä seuralaisia, useimmat vain hiekanjyväsen kokoisia. Eipä sellaisella taidettaisi Suomen politiikan tasoa nostaa. ;)
Sellainen mahdollisesti kiinnostava lisätieto, että Maan ohi menneen asteroidin tai komeetan mukana seuraavia kappaleita osuu Maan ilmakehään todennäköisimmin siinä tapauksessa, että Maa kulkee radallaan mahdollisimman viistosti ko. murikan kiertoradan poikki.
TB145:n tapauksessa asteroidin kiertorata on niin jyrkässä kulmassa suhteessa Maan omaan, ettei ole odotettavissa sen kummempaa ilotulitusta.
Eipä taida olla omakaan kuses kustavissa sen komeetta jytkyn jälkeen.