Ratsastusneuvoja vaikeelle hepalle

Alkaameneeepätoivoseks

Hei!
Elikkäs olen itse yli 7 v ratsastanut aktiivisesti, eli on jo jotain tietämystä hepoista, mutta tallilla jossa käyn on yksi niin hankala heppa ratsastaa. D:
Siis kyseessä olis lyhytkaulainen, ex-ravuri suokki, ja tiiän että se osaa mennä ihan nätisti ainakin omistajansa kanssa, mutta itsellä ei onnistu. Käynnissä tuntuu onnistuvan melkein kaikki ihan ok, mutta asettaminen on toosi hankalaa saada onnistumaan. Vinkkejä tähän? (Istuntaa olen kokeillut muuttaa, ja käsien asentoa, mutta ei onnistu)
Ravatessa se on oikeastaan vähän laiskahko, sillä pitää mennä ihan pirun kovaa suuren kokonsa takia, ja tietty ravatessa sen asettaminen on vielä vaikeampaa, ja joskus ravivolttia tehdessä se 'riistäytyy' voltilta, mutta sitä voi jokseenkin estää ulkopohkeen avulla. Olisko tohon vielä jotain neuvoja muuta kun ulkopohje?
Laukka on sit taas niiiin vaikeeta hänellä.. Laukka nousee reippaasti, ja puolipidätteitä ei voi laukan aikana hirveästi tehdä, koska muuten hän rikkoo raviin todella helposti. Ja laukassa on se ihan sama ongelma, että riistäytyy joskus volteilta, mutta vielä pahempana. Keskiympyrälläkin se välillä riistäytyy ympyrältä... Uskon kovasti, että asiaan auttaisi eniten jos saisi sen laukan laatua edes parannettua, mutta en millään saa sen askelta lyhentymään ilman, että hän rikkoo raviin..
Kiitos jos olet lukenut koko jutun ! Jos on vielä jotain jota voisi täydentää, vastaan ilomielin kommenteissa. Kiitos jo vastaajille tähän alkuun !

1

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan ensimmäiseksi aloita ravi- ja käyntityöskentely pysähdyksillä, erilaisilla teillä, esim. koko rata leikkaa ja temponvaihteluilla. Pitkä raippa on hyvä olla, jos hevonen on laiska.

      Asettamisesta; millä tavalla se on vaikeaa? Eikö suostu asettamaan vai ajautuuko asetettavaan suuntaan, esim sisäänpäin?

      Ravivolteilla hidasta ravia ja yritä tehdä se voltti siinä laiskemmassa tempossa. Aloita pääty-ympyröistä ja pienennä ympyrää sitten voltille.

      Ja laukkaamiseen en osaa antaa neuvoja, koska en ole nähnyt hevosta.

      Mutta jos laukassa riistäytyy siltä keskiympyrältä, aloita puoliympyröillä ja etene siitä sitten kokonaiselle ympyrälle.

      Jos haluat alkaa ratsastamaan tätä kyseistä hevosta paremmin, parasta on pyytää vaikka yksityistunti sen tuntevalta ihmiseltä, esim. ratsastuksenopettajalta tai hevosen omistajalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      48
      1482
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1377
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe