Tutkimustyö perustuu analyysiin ja synteesiin.
Kun tutkimustyö on lyhytjänteistä suorittamista, niin työstä puuttuvat ilo, rentous ja luovuus.
Markkinatalouden mekanismien mukaan tehty työ on lyhyellä aikavälillä rahoitettua ja aikaansaatua tulosta.
Pitkäjänteinen ja pienellä rahoituksella tehty tutkimustyö kantaa tutkijansa työn hedelmän lopulta kypsään vaiheeseen.
Tutkija on projektinsa aikana ehtinyt yleensä esittää tarvittavat kysymykset ja edennyt lopulta siihen pisteeseen, että kysymykset saavat aikaan vastauksia.
Vastauksia varten ihmisen on esitettävä suunnaton, ellei lukematon määrä kysymyksiä, ja jos tutkija on intohimoinen, utelias ja rehellinen työtään kohtaan, hän löytää vastaukset kysymystensä avulla.
Jos tutkijan täytyy olla tutkimustyössään toisten arvion alla kaikesta muusta kuin tutkimustyöhönsä liittyvistä kysymyksistä, joutuu tutkija hajoittamaan itseään liian moneen suuntaan, mikä saattaa torpeedoida lopulta hänen tärkeimmän projektinsa eli tutkimustyönsä loppuunsaattamisen.
Kysymyksiä esittämällä tutkija suuntautuu yhä lähemmäs totuutta työssään, koska lukemattomien kysymysten esittäminen rajaa löydettyjen vastausten avulla tutkijan yhä todennäköisempään vaihtoehtoon löytää oikea vastaus alkuperäiseen kysymykseensä.
Ajan ja rahoituksen puute ovat tutkijan kaikkein suurimmat viholliset, ja vastaus löytyy lopulta vuosienkin jälkeen pienemmälläkin rahoituksella.
Valtion politiikka ja sen sanelema lyhytjänteinen markkinatalous ovat tutkijalle seuraavaksi pahin vihollinen.
Valtion politiikka yleisesti haluaa tukahduttaa kilpailijansa ja hyötyä puolueellisesti saavutetuista löydöistä ja voitoista, kun taasen tutkijoiden politiikka on yleisesti vastausten löytämistä ja jakamista uusien löytöjen jatkuvuuden takaamiseksi.
Valtion politiikka kannattaa paikoilleen juuttumista, saavutettujen etuisuuksien turvaamista, vaikeiden ja vaarallisten kysymysten vähättelemistä, disinformaation levittämistä sekä kilpailijoiden estämistä pääsemästä johtavaan asemaan.
Tutkimustyö ilman valtion politiikkaa keskittyy vastausten etsimiseen ja oikean tiedon jakamiseen ilman perusteetonta propagandaa.
Siksi tutkijat aikoinaan olivat totuuden rakastajia eli filosofeja.
Tutkimustyön ajallinen kesto
valtio-orja
1
125
Vastaukset
- jaaos
On kai niitä pitkäaikaisiakin projekteja. Vaikkapa ilmaston lämpeneminen. Ja tarpeeksi menestyvä voi saada eläkeviran, ainakin jossain ulkomailla on näin käynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san1292185- 581275
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621167Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661127Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731049Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?1871038Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu122988- 94979
Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58975Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153972