Mikä mahtaa olla perinteikkään hotellin kohtalo? Yritin katsella hotellin ja mökkien varaustilannetta aikomuksena tulla joulunviettoon. Ulkomaan kielellä oli jotain jostain Harri Nivasta, mutta ei viime kevään tapaista varausmahdollisuutta. Avataan vasta marraskuusssa, se selvisi, mutta ei sitä miten majoituksen voi varata netin kautta.
Jeris-hotellista
26
2466
Vastaukset
- Suorayhteys
Asiahan selviää tietenkin parhaiten, kun ottaa suoraan yhteyttä hotelliin tai Harrinivaan.
- Ollosauki
Nehän ovat suljettuja .
- Myyjävastaa
Eiköhän siellä myynti-ihmiset ole paikalla ympäri vuoden, vaikka itte hotellit onki suljettuna.
- Edessillon
Matkailijan mainio Muonio,vain sesonkina.
- Näinsevainon
Pisnes on pisnestä, ei hyväntekeväisyyttä
- Hotellin
vastaanotto ja ravintola hiljaisena aikana suljettu, mutta palvelevat ryhmiä silloinkin. Mäen päällä ja rannassa olevien mökkien vuokraus toimii läpi vuoden. Pallaksen hotelli taitaa kanssa hiljaisena aikana olla suljettuna.
- Kylläsinne
Jerisjärven maisemiin pääsee Hotelli Jeristä googlaamalla tekeen varauksen. Saunallisia mökkejäkin on ainakin kolmea eri kokoa.
- loppujolähellä
Taitaa se Jeriksen kohtalo olla lopullinen sulkeminen, huhut jo vellovat kovin sitä asiaa.
- Äläuskokaikkea
Huhujahan aina kuuluu, mutta kaikkea ei kannata uskoa. Taitavat olla pahansuopien juoruakkojen alulle laittamia.
- Kukajuoruaaeniten
Tai ennemminkin ukkojen
- Omapöytäpuhas
Ne kyllä tietää hyvin,eikä ne akkkakööritkään heikommalle jää. Huhujen mukaanhan päätökset tehdään .
- Ukotistuu
Näinkö son pyöreän pöyvän palaverissa päätetty?
- Sitäsuntätäkuuluu
Joo, milloin son hotelli ollu myynnissä ja milloin mitäki. Huhuja kyllä riittää.
- Tokihan
Kittilään ainakin tulee pakolaisia,miksei tyhjillään oleviin hotelleihin täälläkin,bisnesbisnes.
- Etelässäparempi
Tokihan kirjoitti:
Kittilään ainakin tulee pakolaisia,miksei tyhjillään oleviin hotelleihin täälläkin,bisnesbisnes.
Kyllä tuntuu joillakin olevan kova hinku saada pakolaisia tännekkin. Miksiköhän?
Menköön Kittilään.
Sääliksi kävisi jos joutuisivat näin pohjoiseen ja kateelliseen sekä ahdasmieliseen kylään. - Enpäusko
Säälihän se olisi, jos yhdellä Muonion kauneimmista paikoista sijaitseva hotelli suljettaisiin, myytäisiin tai vuokrattaisiin muuhun käyttöön. Huhut ovat vain huhuja.
- Eimua
Haittaakse jos joku ostaa? Onhan tuolla jo kolme omistajaa ollut.
- Väärinymmärrystä
Tarkoitin muuhun kuin matkailutarkoitukseen, sijaintinsa takia.
- Eijuoru
Eikös se konserni täytä pakolaisilla Kittilän matkailuhotellin.
- Enummarra
Etelässäparempi kirjoitti:
Kyllä tuntuu joillakin olevan kova hinku saada pakolaisia tännekkin. Miksiköhän?
Menköön Kittilään.
Sääliksi kävisi jos joutuisivat näin pohjoiseen ja kateelliseen sekä ahdasmieliseen kylään.Kannatte kysyä yrityksen johdolta miksi pyrkii ottamaan pakolaisi. Mehän ei haluta partaisia lapsia paleltumaan kaamokseen.
- Onhanseniille
elintsopakolaisille elämysmatkailua kun eivät ole koskaan pakkasta ja lunta nähneet. Sehän on rahakasta porukkaa kun osa on maksanu matkastaan kuulemma 15.000 euroa. Hädässä olevat köyhät ei sieltä tänne pääse.
- Anonyymi
Eimua kirjoitti:
Haittaakse jos joku ostaa? Onhan tuolla jo kolme omistajaa ollut.
Onko hotelli kiinni ja onko siellä mitään toimintoja
- Mitäovat
konserni ja Kittilän matkailuhotelli, mikä on nimenä outo? Onko Harrinivan?
- Anonyymi
Jos joku möis niin köpi möis. Mutta nykyisin on töisin.
- Anonyymi
SVUL rakensi hotellin vuonna. 1975?, ja Suomen Latu osti sen 1990 ja muutamia vuosia sitten Harriniva Oy tai mikä lieneekään ja omistaa edelleenkin? Muistanko oikein rakennuksen historian.
- Anonyymi
Niin kukahan todellisuudessa omistaa Harrinivan?
Miksi siitä ei puhuta mitään? Maapohjat omistaa Metsähallitus..
Sama homma kuin Muoniolaiset puhhuu, että Yliniemi omistaa kaiken!
Ei omista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410