Maikkarin uutisten mukaan jo 156 maata on antanut jonkinlaisen lupauksen päästövähennyksistä.
Eikö ole hieman outoa, että ne eivät ole edes tulkkien välityksellä löytäneet tältä suoli24-palstalta parin sen asukin julistamaa suurta totuutta, että koko touhu on ihan turhaa ja päästöjen aiheuttama ilmaston lämpeneminen pelkästään valehtelua ja väärennöstä?
Eikö ole hieman outoa, että ne eivät ole edes tulkkien välityksellä löytäneet tältä suoli24-palstalta parin sen asukin julistamaa suurta totuutta, että koko touhu on ihan turhaa ja päästöjen aiheuttama ilmaston lämpeneminen pelkästään valehtelua ja väärennöstä?
Vastaukset 37
Vanhimmat
Lupaukset päästövähennyksistä ovat aina ennen lisänneet päästöjä. Eivät ne päästöt nytkään oikeasti vähene. Kyseessä on taas pelkkä poliittinen pelleily. Esimerkiksi ilmastointiin tarvitaan ilmaston lämmetessä 3200 % enemmän energiaa 2100 mennessä. Sitä ei saada uusiutuvasta energiasta kuin hitusen, joten se joudutaan tuottamaan pääasiassa fossiilisilla polttoaineilla. Lopputulos on se, että päästöjen odotetaan tuplaantuvan 2050 mennessä.
Kyllä ne fossiiliset päästöt nyt kuitenkin tulevat vähenemään lähitulevaisuudessa, koska on yksinkertaisesti pakko. Öljy ja hiili ei kelpaa kohta enää kenellekään. Aurinkoenergian käyttö tulee lisääntymään räjähdysmäisesti, sähköautot yleistyvät jne.
Kerro vielä miten sitä vesihöyryä tullaan vähentämään?
Sehän on vieläkin voimakkain kasvihuonekaasu.
Öljy ja hiili tulevat olemaan vuosisatoja hyvä ja edullinen energian lähde.
Vesihöyryn määrä ilmakehässä ei ole lisääntynyt mainittavasti viime aikoina, joten tuskin sen määrää tarvii alkaa vähentämään. Mutta toiseksi voimakkaimman kasvihuonekaasun eli hiilidioksidin määrä on lisääntynyt huomattavasti viime aikoina ihmiskunnan tupruttelujen takia, joka aiheuttaa kiihtyvää ilmaston lämpenemistä. Kuten sinulle on kerrottu jo satoja ellei jopa tuhansia kertoja.
Suurin osa tunnetuista öljy- ja hiilivarannoista pitää jättää polttamatta, jotta ilmaston lämpeneminen ei kiihdy aivan liian hurjaksi, joka myös on kerrottu jo moneen kertaan, myös tässä ketjussa.
Fossiilit palaa loppuun. Siten ei päästöjä enää tule.
Ei taida palaa loppuun. Tiedemiesten mukaan ihmiskunnan on pakko jättää suurin osa nykyisin tunnetuista fossiilivaroista polttamatta, jotta ilmaston lämpeneminen ei karkaa ihan käsistä ja todella varrallisiin lukemiin.
Paskapuhetta.
Mitään lämpenemistä ei ole havaittavissa.
Miksi sinulla reppana ei ole mitään muuta elämää kuin tuo lapsellinen hörhöilysi ja valehtelusi?
Niin, koska ihmiskuntaa ei enää ole.
Ei fossiilipolttoaineisiin sitoutuneen hiilen vapauttaminen hiilidioksidina ilmakehään ihmistä lajina tuhoa. Väki saattaa kyllä vähentyä rajustikin.
Miksi se vähenisi biosfäärin voinnin paranemisen myötä?
Miksi sinulla reppana ei ole mitään muuta elämää kuin tuo lapsellinen hörhöilysi?
lupaukset eivät lämmitä
Planeettamme kannalta olisi hyvä, jos ne edes hieman viilentäisivät.
Miksi?
Milloin kylmeneminen on ollut hyväksi planeetalle ja eliöstölle?
Meinaatko, että jääkaudet ovat planeettamme loistoaikaa?
Parin asteen kylmeneminen vastapainoksi ihmiskunnan aiheuttamalle parin asteen lämpenemiselle tuskin olisi pahaksi planeetallemme, ihan tuosta sinun lapsellisuudestasi riippumatta.
Väärin. Planeettamme kannalta olisi hyvä, jos koko paska ihmiskunta kuolisi sukupuuttoon lopullisesti. Se ratkaisisi kaikki ongelmat kertaheitolla.
Ykkösongelma on hillitön lisääntyminen.
50-luvulta väkimäärä on 3-kertaistunut ja tulevien 50 vuoden aikana se tuplantuu, mikäli nykyinen kasvuvauhti säilyy. Jokainen uusi unelmaa vatii täyttyäkseen paljon halpaa energiaa.
Runsas halpa energia voidaan hyvin korvata runsaalla energiatehokkuudella. Esimerkiksi jatkuvasti kehittyvä LED-valaistus alkaa olla lähiaikoina hyötysuhteeltaan jo kymmenkertainen vain kymmenen vuotta sitten yleisimmin käytössä olleeseen hehkulamppuvalaistukseen verrattuna. 14 miljardia ihmistä LED-lampuilla tarvii reilusti vähemmän energiaa kuin 7 miljardia ihmistä hehkulampuilla. Ja sama juttu monilla muillakin aloilla.
Kyllä potentiaalia on. Ja ehkä jonkin verran voidaan tinkiä elintasostakin.
Nythän amerikkalaisen CO2-päästöt on tuplat suomalaiseen verrattuna mutta ruotsalaisen vain puolet suomalaiseen verrattuna. Ruotsissa on paljon vesi- ja ydinvoimaa ja muutenkin energiatehokkuuteen on kiinnitetty huomiota.
"Kyllä ne fossiiliset päästöt nyt kuitenkin tulevat vähenemään lähitulevaisuudessa, koska on yksinkertaisesti pakko. Öljy ja hiili ei kelpaa kohta enää kenellekään."
Älä nyt viitsi. Ajatteles vähän millä Audi-miehet jatkossakin tankkaavat ja millä Kiina tuottaa roinaa halpahalleihin. Öljyllä ja hiilellä!
" Aurinkoenergian käyttö tulee lisääntymään räjähdysmäisesti, sähköautot yleistyvät jne." Aurinkoenergia ei toimi yöllä eikä Suomen talvessa. Sähköautot yleistyvät niin että korkeintaan muutama pääministeri ostaa sellaisen.
Edustat näköjään melkoisen vanhoillista ja homehtunutta ajattelua. Kyllä se aurinkoenergian käyttö ja sähköautot tulevat vaan yleistymään lähitulevaisuudessa huimaa vauhtia.
Tietääkseni kaikilla maailman merkittävillä autovalmistajilla on jo hybridi- tai sähköautomallit joko valmiina tai kiivaan kehittelyn alla. Myös Audilla. Koska niihin siirtyminen on lähitulevaisuuden selkeä trendi. Ihan riippumatta parin tällä palstalla asuvan ja kehityksen kelkasta pudonneen hörhelön lässytyksistä.
Kyllähän eri muotitaloilla on eri koron korkeus ja helmanpituus riippuen muodin virtauksesta.
Massa ajelee kuitenkin perusvekottimilla, eikä siinä muutama hypridi vaikuta mitään mihinkään suuntaan.
Miksi reppana raapustelet noita lapsellisuuksiasi tälle tiedepalstalle loputtomasti?
Aurinkoenergia ja sähköautot joudutaan tuottamaan fossiilisilla, mikä lisää päästöjä.
Ihmiskunta hukkuu omaan paskaansa.
Olet melkoinen pessimisti. Aurinkoenergia ja sähköautot pystytään toki tuottamaan uusiutuvalla energialla, jos niin halutaan, ja pakkohan siihen on mennä. Ja myös mennään.
"Runsas halpa energia voidaan hyvin korvata runsaalla energiatehokkuudella. " Mieletöntä suoli24-puppua. Jevons todisti jo 1865 että energiatehokkuus lisää energian kulutusta.
Tässä ketjussa on poikkeuksellisen asiallista keskustelua tämän palstan yleiseen tasoon verrattuna, mutta sinä näköjään yrität torpedoida senkin. Mutta miksi?
Voit poistua.
Vain sinä reppana täällä olet pelle.
Energiatehokkuus todellakin lisää energian kulutusta, hohheli. Tsekkaa vaikkapa mitä vertaisarvioitu ilmastotieteilijä Dr Garrett sanoo: vain teollisen sivilisaation romahdus voi pysäyttää karkuteille päässeen ilmastonmuutoksen.
https://www.youtube.com/watch?v=P0jFfUlvt6s
https://www.youtube.com/watch?v=A3QUQbPILS8
https://www.youtube.com/watch?v=d1ag0XrQHS4
Enpä jaksa katsella youtube-spämmejäsi, mutta onko nyt todellakin piirrettävä iso rasti seinään, myönnätkö sinä hohheli-pakkomielteinen kylmenemisreppana nyt todellakin tieteen todistaman ihmisen aiheuttaman ilmaston lämpenemisen?
Myönnän lämpenemisen, totean että se kiihtyy rajusti, ja se vie hengen ihmiskunnalta 25 - 90 vuodessa, kuten mikrobiologian emeritus prof. Fenner (isorokkorokotteen kehittäjä muuten) on todennut jo 2010. Aurinkoenergia ja sähköautot ovat poliittista pelleilyä ja autokauppiaiden toiveajattelua, jolla ei ole minkäänlaista tieteellistä pohjaa. Joulukuun ilmastokokous Pariisissa tulee olemaan jälleen kerran täyttä idiottimaista roskaa ja ajantuhlausta, tosin lentoyhtiöt rikastuvat kun tuhannet poliitikot lentävät Pariisiin jauhamaan paskaa. Osta sinä pelle se sähköauto.
Kyllä nyt todellakin täytyy piirtää oikein iso rasti seinään! Minua ja meitä muita "hohheleita" vuosikaudet alarmisteiksi ja ties miksi lapsellisesti nimitellyt pakkomielteinen kylmenemisreppana myöntää viimeinkin tieteen todistaman ihmisen aiheuttaman ilmaston lämpenemisen, ja osoittautuu itse palstan suurimmaksi maailmanloppu-alarmistiksi. Melkoisen iso ja nopea takinkääntö.
Me "hohhelit", tai ainakaan minä, emme ole ikinä olleet mitään maailmanlopun alarmisteja. Minä olen aina vain todennut tieteen todistavan ilmaston lämpenevän kiihtyvällä vauhdilla ihmiskunnan tupruttelujen takia, ja olen aina ollut optimisti sen suhteen, että ihmiskunta tiedemiesten johdolla pystyy selättämään ongelman.
Ja kyllä, ostan sähköauton todennäköisesti noin viiden vuoden sisällä, koska ne näyttävät kehittyvän ja halpenevan kiihtyvällä vauhdilla. Enkä silti ole pelle, vaan vain sinä reppana olet pelle.
Mitään lämpenemistä ei ole havaittavissa, etkä sinä osta sähköautoa, etkä edes tavallista, koska sinulla ei ole ajo-oikeutta.
Ainoa sähköauto, mitä pääset ajamaan on linnanmäellä olevat törmäilyautot.
Miksi reppana raapustelet noita lapsellisuuksiasi tälle tiedepalstalle loputtomasti?
Lämpeneminen on toki hyvin havaittavissa ihan tuolla ulkona ja esimerkiksi tuolla:
http://www.woodfortrees.org/plot/gistemp/from:1880/mean:12