Eurojackpot

Miten voiton todennäköiysyys yhdelle riville oikein lasketaan. Siis oikein viisi 50:stä ja samalla kaksi 10:stä. Erikseen osaan laskea molemmat osat, mutta miten ne yhdistetään? Kerrotaanko keskenään, vai?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kerrotaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuleva_miljonääri kirjoitti:

Miten voiton todennäköiysyys yhdelle riville oikein lasketaan. Siis oikein viisi 50:stä ja samalla kaksi 10:stä. Erikseen osaan laskea molemmat osat, mutta miten ne yhdistetään? Kerrotaanko keskenään, vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu