Eineskeitot ?

Alan kohta todellakin olla kurkkua myöten täynnä eineksiä sohvalla syötynä- kiitos keittiöremontin. Varmaan tämän jälkee ei mene nugetin nugettia kurkusta alas , pihveistä ja pullista puhumattakaan. YÖK ! Pizzeriaa ei viitsi ihan joka päivä kannattaa.
Mikä on paras eines keitto sun mielestä ?
Käytössä toistaiseksi jääkaappi ja mikro, näillä mennnään .. ttu. joo.
13439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Huoh, kaikki ne mikrosopat taitavat olla ylisuolattuja ja kermalla kyllästettyjä. Rupeavat nekin kyllästyttämään melko pian, kun itse olen niitä työpaikalla aikani syönyt. Itse pidän eineksistä parhaana HK:n kalapaistosta. On miedon ja pehmeän hyvän makuinen ja muusi&seitikala maistuvat lähes itsetehdyn makuisilta. Bueno.

Äänestä

Se pinaatti-nokkonen oli yllättävän hyvä.. tosiaan jo pari kuukautta joutunut vetämään pelkkää einestä . TYMPII ! kympillä.
Sitten jos joku haluaa oikein erittäin pahan isäinpäiväkakun niin ostaa sen Truben höttöläjän. Voi että kunhan tässä kyökin saa uuteen kämppään niin jääpi einekset hyllyyn, siihen saakka on vaan pakko.

Äänestä

Kyllä tuosta sen kuvan saa että sähköä löytyy, joten mikä estää sähkögrillissä tehdä ruokaa?

Äänestä
  • Aivan

    Äänestä

Paras eines-keitto on Pirkan luomukasvis-hernari ilman lihaa - syön sitä oikeastaan joka torstai kuten perinteet velvoittavat ja teen kotikutoisen pannarin päälle.

Keiton oheen pari slaissia kunnon ruisleipää juustolla päällystettynä eikä parempaa ole edes nugeteissa tai muissakaan eines-aterioissa.

Eikä edes maksa paljoa - tölkki hernaria reilu eke ja leivät juustoineen päälle eli jotain kaks ekee per annos.

Pannarikaan ei paljoa maksa, sillä sehän on vain pari desiä maitoa, desi vehnäjauhoja, yksi muna, vähän suolaa sekoittaen yhteen tasaiseksi, antaen tasoittua jääkaapissa muutaman tunnin,uuni kuumaksi 225 astetta, uuninkestävä pannu tulille ja kuumaksi, nokare voita pannulle, kun voi on kuohahtunut ja ottanuut vähän väriä niin massa pannulle ja uuniin noin 15-20 minuutiksi kunnes pinta on kauniin ruskea. Tarjoile hieman jäähtyneenä vaniljajäätelön ja kotimaisten hillojen/marjojen kanssa.

Eli torstain aterian hinnaksi tuli noin 3 ekee per annos - kuulostaako pahalta.

Äänestä
  • Vois ollakkin .. vaan kerrostalossa tuskin saa käyttää ellei sitten parvekkeella ? Keittiössä ei tällä hetkellä pysty tekemään mitään, siellä ei ole valoja, hellaa , vettä. Jääkaappi ja mikro toimii- luojalle kiitos. Olohuoneessa nekin. Remonttimiehet oli vielä ottaneet pakastimen irti ja se suli, jouduin heittämään sieltä ruuat pois.
    Astia / ruokakaapit on muovitettu ja osa purettu, joten mielellään jotain jota voi syödä kertislautasilta, koska tiskata pitää vessassa...

    No mutta aika hyvä oli tomaatti-leipäjuustokeitto ja siihen reissumiestä lisäksi :o)

    Äänestä

  • in_the_micro kirjoitti:

    Vois ollakkin .. vaan kerrostalossa tuskin saa käyttää ellei sitten parvekkeella ? Keittiössä ei tällä hetkellä pysty tekemään mitään, siellä ei ole valoja, hellaa , vettä. Jääkaappi ja mikro toimii- luojalle kiitos. Olohuoneessa nekin. Remonttimiehet oli vielä ottaneet pakastimen irti ja se suli, jouduin heittämään sieltä ruuat pois.
    Astia / ruokakaapit on muovitettu ja osa purettu, joten mielellään jotain jota voi syödä kertislautasilta, koska tiskata pitää vessassa...

    No mutta aika hyvä oli tomaatti-leipäjuustokeitto ja siihen reissumiestä lisäksi :o)

    No mikä siinä on esteenä sille sähköliedelle tai grillille?

    Äänestä


  • Kiitos vinkistä paine hernari.
    Onneksi tilanne on ohi eli pääsin muuttamaan pois remonttihel*tistä ja nyt on ihan toimiva oikea keittiö. Sähköt, valot, vesi ja hella.

    Eilen teinkin pitkän tauon jälkeen hernaria.
    Mutta oops- olinpa unohtanut ostaa sipulia, liotetut herneet oli ja uunilihaa.
    Ei hätiä mitiä- pussilinen ranskalaista sipukeittojauhetta meiramia löytyi joten ne sekaan ja potti muhimaan uuniin.
    On muuten oikeesti hyvää, en lisännyt ollenkaan suolaa, välillä vähän nestettä.

    Lihoista tuli mureita, sipulinmakua riittävästi,tätä teen uudellenkin.
    Eli pussillinen herneitä, possua (käsiteltynä ) n 600 g ja se sipulikeittopussi.
    Päälle tarjoiluvaiheessa smetanaa /sinappia- nam

    Äänestä

  • oma sipulikeitto http://www.fineli.fi/food.php?foodid=30732&lang=fi
    mitä_E-koodia_ syöt
    kaupan jauhoAINESOSAT
    Paahdettu sipuli 41 %, tärkkelys, suola, VEHNÄJAUHO, aromi, sokeri, palmurasva, kaliumkloridi, kasviöljyt (palmu, auringonkukka), sipulimehutiiviste, OHRAMALLASUUTE, hiivauute, mausteet.
    Saattaa sisältää jäämiä maidosta, kananmunasta, selleristä ja sinapista.
    Unilever edistää kestävän kehityksen mukaista palmuöljyn tuotantoa.
    Lue lisää: www.unilever.com/sustainable-living (glutamaatti E-koodit ??)
    paahdettu sipuli
    Paahdettu sipuli
    http://www.balticpack.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=60&Itemid=70&lang=fi Hm

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


in_the_micro kirjoitti:

Alan kohta todellakin olla kurkkua myöten täynnä eineksiä sohvalla syötynä- kiitos keittiöremontin. Varmaan tämän jälkee ei mene nugetin nugettia kurkusta alas , pihveistä ja pullista puhumattakaan. YÖK ! Pizzeriaa ei viitsi ihan joka päivä kannattaa.
Mikä on paras eines keitto sun mielestä ?
Käytössä toistaiseksi jääkaappi ja mikro, näillä mennnään .. ttu. joo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu