Miten Taiteilija tukehtuu pakkotöissä

Komissariaatti

Pakkotyö joka ei ole taidetta tukahduttaa reilulla tavalla taiteilijaa.
Taiteilijan vapaus on luovaa ilmaisua, jota ei tue aikataulu, ellei palkka on oikeudenmukaista.
Toistaiseksi nimike "apuraha" ei ole palkkaa vaan hevon vittua, joka sekin loppuu nopeasti.

Miksi muut alat nauttivat valtion palkkausta ja taiteilja ei. Epäreilua.

Kun taiteilija pääsee muihin aloihin pakkotöihin, niin hän pikku hiljaa ajautuu karille. Syynä on vapaus siitä, mitä on taide. Taide on mentaliteetti ja taiteilja saa turpista aivan kaikesta häneen kuulumattomasta.

Tässä taiteiljan ominaisuuksia mitä voi tulla muita töitä tehdessään tosissaan jopa silloin kun saa oikeata palkkaa:

- haihattelu
- kelkasta putoamista
- tekee väärin
- rikkoo rajoja
- keksii omia
- tylsistyy
- alkaa vihaamaan kaikkia
- alkaa taiteilla
- alkaa anarkistiksi
- eroaa työstä tai häntä siirretään muihin tehtäviin
- kun inspiraation rajat ylittyvät, niin koko sotku pulpahtaa ulos halusi johtaja tai ei. Luovuutta ei voi estää. Ymmärtää antaa ajoissa taidetyötä.


Siksi kerron, että on harhaa että taiteilja ei tee mitään. Jopa silloin kun kaikki juoksevat toimistoon ja taiteilja istuu kahvilan terassilla, niin se ei tarkoita, että taiteilja on laiska, vaan sitä, että taiteilijaa on itsenäinen tekijä, joka tekee silloin kun on sopivaa ja kuitenkin hän tekee norminsa aikataulussa, koska taiteen tekko on sisäistettyä työtä.

Valtio on ripustanut taiteilijalle liikaa laastia. Taiteilja ei ole myyntimies, ainakaan sosialistisessa Suomessa. Toki hän yrittää tosi lujasti myydä. Myyntityö itsessään on ammatti erikseen. Muuten valtio hoksaa, että taiteilja alkaa elää ja käyttäytyä omituisesti, sillä taiteilja nyt yhdistää myyntityötä ja taidetta yhteen. Sellaista käytäntöä Suomi ei vielä ole tuntenut ja on vaarana se, että taiteilja pääsee mielisairaalaan, vaikka hän on vain väärinymmärretty. Sosiaalitoimisto painostaa ja vie lapsia. Epäreilua ja rikollista. Anna sitten valtio kuukausipalkkaa ja vaadi laatua. Laadi valtio taitteellistamisen suunnitelman taidevientiin ulkomaille.

0

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

        Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        587
        7696
      2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

        KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        334
        2916
      3. Pikkunaiselle terkkuja

        Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
        Ikävä
        391
        2089
      4. Kuinka paljon on

        Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
        Ikävä
        128
        1307
      5. Kauniit naiset

        Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
        Suomussalmi
        31
        1253
      6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

        Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
        Tv-sarjat
        4
        1179
      7. Kuka on mystinen heppamies?

        Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
        Kotimaiset julkkisjuorut
        104
        1057
      8. Muutto ei ratkaise mitään.

        Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
        Ikävä
        91
        1053
      9. Olet vieläkin täällä

        Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
        Ikävä
        64
        1023
      10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

        kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
        Ikävä
        44
        892
      Aihe