Peruutus!!

Ei ole totta! Miten tässä näin kävi? Taaaaa.. jne. Maailman kylmentyessä hörhön mukaan kauhistuttavasti ja lumitilanteen ollessa pohjoisella pallonpuoliskolla liki ennätysmäinen.
http://yle.fi/uutiset/levin_maailmancupin_osakilpailu_peruttiin/8433092
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Miksi et keskity hihhulointiin keskilämpötiloista? Itsehän olet sanonut vain niiden olevan merkityksellisiä. Aloita vaikkapa viimeisen puolen vuoden kuukausittaisista keskilämpötiloista eteläisessä Suomessa.
Vinkki: suhde on 4:2. Ja menossa maailmankaikkeuden mittaushistorian ennätyslämpimin vuosi ... Odotamme analyysia ja johtopäätöksiä. Kyseessähän on ehdottomasti ilmastollinen fakta, koska yhden päivän yksittäinen lämpötila yksittäisellä pisteellä on sellainen mielestäsi.

Äänestä
  • Säälittävää Pierurewa. Ainoa kirsikka mistä löydät noin päin olevan suhteen. Jos mennään Pohjois-Suomeen, on tuokin jo 3-3. Jos saat surgasmisi tuosta, niin senkun hihhuloit. Mutta katsotaan sen jälkeen koko kulunutta vuotta? Ja sen jälkeen vuotta 2014, sopiiko?

    Kerro muuten millaista mittaushistoriaa sinulla on MAAILMANKAIKKEUDESTA?

    Äänestä

Kiitti jäätävääkeliä. Kommenttisi johdosta olen huutanut jo toista tuntia alarmihuutoa alkavan jääkauden johdosta...

Äänestä
  • Olet valinnut oivan nikin ihan pihalla. Sopii sinulle kuin nyrkki silmään.

    Äänestä

  • Sinun nikkisi taas ei ole kovinkaan onnistunut, kuten hyvin itsekin ymmärtänet. Ne jäätävät kelit kun on nykyisin niiiiin harvassa ja enimmäkseen on vaan normaalia lämpimämpiä kelejä.

    Äänestä

Jo on denialistihörhöillä jutut vähissä, kun riemunaihe löytyy siitä, että Leville sataa marraskuussa lunta... Jääkautta ajatellen viive on edelleenkin suuri, sillä jäätä ei muodostu, jos se kesällä sulaa.

Denialistien pitäisi pian kehittää superlumettaja, joka sen toivotun jääkauden toisi. Kiirettä pitää, koska ilmasto lämpenee siihen tahtiin, ettei lumettajatkaan pian toimi.

Äänestä
  • Miksi toivot jääkautta?

    Äänestä

  • No kun globaaleista tilastoista tykkäät, katsotaan ihmeessä myös hieman paremmin ilmaston lämpötilaa kuvaavia elikkä keskilämpötiloja. Globaalisti on ollut tässä useita ennätyslämpöisiä kuukausia, eikö niin näin007?

    Äänestä

  • EelisPermanen kirjoitti:

    No kun globaaleista tilastoista tykkäät, katsotaan ihmeessä myös hieman paremmin ilmaston lämpötilaa kuvaavia elikkä keskilämpötiloja. Globaalisti on ollut tässä useita ennätyslämpöisiä kuukausia, eikö niin näin007?

    Niin, ilmastotilastoista saattaa näyttää että pojoisessa on 10 astetta keskimääräistä lämpöisempää.
    Mutta lumen vaatimaa kylmyyttä keskimäärin laajemmalla. Ja sillä on merkitystä.
    Se ei juurikaan vaikuta lunnon kiertokulkuun onko 40 astetta vai 30 astetta pakkasta : ((

    Äänestä

  • Kiemurtelusi on surkuhupaisaa.

    Äänestä


  • Eikö keskilämpötilat oikein iske? Epämiellyttävää..?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


EelisPermanen kirjoitti:

Ei ole totta! Miten tässä näin kävi? Taaaaa.. jne. Maailman kylmentyessä hörhön mukaan kauhistuttavasti ja lumitilanteen ollessa pohjoisella pallonpuoliskolla liki ennätysmäinen.
http://yle.fi/uutiset/levin_maailmancupin_osakilpailu_peruttiin/8433092

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu