vanhat ilmakuvat 1900-1970 väliltä Nuottiorannasta

Löytyskö keltään tällaisia vanhoja ilmakuvia Nuottiorannan alueelta? Mitä vanhempi sen parempi
6100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Käsikö 1800 luvun ilmakuvat?

Äänestä
  • kyllä kiinnostaisi

    Äänestä

voitko laittaa yhteystietosi?

Äänestä

Noita löytyy maanmittauslaitokselta. Neuvostoliitosta voi myös kysellä.

Äänestä

Meidän firmassa digitoitiin noita alueen ilmakuvia jokin vuosi sitten. Kuvat olivat 70-luvun alkupuolelta. Myöhemmin digitointi jatkui yhä vanhempien kuvien osalta. Siinä projektissa en ollut enää mukana. Muistan kuitenkin että noista 70-luvun alun ilmakuvista näkyi mielenkiintoisia asioita. Niistä löytyi mm rautakautisen asumuksen jäänteitä, saksalaisten jättämää romua maastoon vuodelta -45, yhdessä kuvassa makasi ilmeisesti kuollut hirvi, kaikenlaista niistä kuvista löytyikin. Ehkä eniten on mieleen jäänyt yhdessä ilmakuvassa maassa makaava nuori mies. Miehellä oli sepalus auki ja käsi työsti mulkkua onanoiden. Mustat kusiset kumisaappaat kiiltelivät auringon valossa ja vieressä oli kumossa selvästikkin Jopo merkkinen polkupyörä. Yks työkaveri tuumas että tuossahan on nuori kumpparimies kuvassa!

Äänestä

Muistaako kukaan 70-luvulta enää sitä pinkillä Jopolla ajelevaa nuorta miestä jolla oli aina ruskeiden samettihousujen sepalus auki. Onanoi julkisilla paikoilla kusesta kiiltävät kumpparit jalassa! Vielä kun jollakin olis valokuva tuosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


P222 kirjoitti:

Löytyskö keltään tällaisia vanhoja ilmakuvia Nuottiorannan alueelta? Mitä vanhempi sen parempi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu