Osallistujia psykologiseen tutkimukseen kaivataan!

SointuLeikas

Osallistu laajaan sosiaalisen käyttäytymisen tutkimukseen!

Suomen Akatemian tutkimusprojektissa ”Ihminen, tilanne, ja sosiaalisesti taitava käyttäytyminen” on alkamassa tutkimus, jossa pyritään kartoittamaan laajasti sosiaalista käyttäytymistä erilaisissa tilanteissa, sekä laboratoriossa että arkielämässä. Osallistujiksi etsitään

• 18 vuotta täyttäneitä, seurustelusuhteessa tai avo- tai avioliitossa olevia (eli henkilöitä, joilla on puoliso/seurustelukumppani) henkilöitä, joilla on älypuhelin, jossa on internet-yhteys

• osallistujien pitäisi pystyä rekrytoimaan äitinsä, puolisonsa ja yksi ystävänsä mukaan tutkimuksen yhteen vaiheeseen

Tutkimuksessa on taustakysely ja kolme vaihetta: kaksi laboratoriotilannetta ja kokemusotantavaihe. Osallistujat, jotka suorittavan tutkimuksen jokaisen vaiheen, saavat palkkioksi 200 € (huom. palkkio on veronalaista tuloa, eli nettopalkkio riippuu osallistujan veroprosentista, ja palkkiot maksetaan vaiheen 3 jälkeen eli maalis-huhtikuussa 2016).

Tutkimuksen vastuullinen tutkija on Sointu Leikas, PsT ([email protected]), Helsingin yliopiston Käyttäytymistieteiden laitos (Psykologia).

Tutkimuksen kulku:

Aluksi osallistujat täyttävät taustakyselyn netissä. Kyselyn täyttämiseen kuluu 20-30 minuuttia.

Vaiheessa 1 osallistujat tulevat laboratorioon (sijaitsee Kruunuhaassa, Siltavuorenpenger 1A) äitinsä, puolisonsa ja ystävänsä kanssa ja käyvät lyhyen, kahdenvälisen keskustelun jokaisen kanssa, sekä tuntemattoman henkilön kanssa. Keskustelut videoidaan. Lisäksi jokaisen läheisen (äidin, puolison ja ystävän) tulisi täyttää osallistujaa koskeva nettikysely. Läheiset saavat kukin palkkioksi yhden Finnkinon elokuvalipun. Vaiheeseen 1 kuluu osallistujilta alle tunti, kultakin läheiseltä alle puoli tuntia.

Vaiheessa 2 osallistujat saavat 12 päivän ajan 5 kertaa päivässä lyhyen (vastaaminen kestää n. 1-2 min/kysely) kyselyn tekstiviestin välityksellä. Kyselyyn voi vastata oman älypuhelimen kautta. Vaihe 2 toteutetaan helmikuussa 2016.
Vaiheessa 3 osallistujat tulevat uudelleen laboratorioon, ja osallistuvat lyhyeen ryhmätilanteeseen (keskustelu ryhmätehtävä), joka myös videoidaan.

Vaiheeseen 3 kuluu osallistujilta n. 45 minuuttia. Vaihe 3 toteutetaan maaliskuussa 2016.

Tutkimus on siis jossain määrin osallistujia kuormittava, minkä vuoksi myös rahallinen korvaus on suuri. Tutkimukseen kuluva aika on osallistujille kuitenkin kokonaisuutena varsin lyhyt.

Laboratoriokäyntiajat voidaan sopia joustavasti. Vaihe 1 toteutetaan marraskuussa 2015 – tammikuussa 2016. Vaihe 2 toteutetaan helmikuussa 2016 ja vaihe 3 maalis-huhtikuussa 2016. 200 euron palkkio maksetaan kun osallistuja on suorittanut vaiheen 3.

Jos haluat osallistua tai lisätietoja tutkimuksesta, ota yhteyttä ja varaa itsellesi aika vaiheeseen 1 osoitteesta: [email protected]

P.S. Tutkimuksen luonteen vuoksi on välttämätöntä, että kaikki osallistujat käyvät vaiheen 1 keskustelut samojen läheistensä kanssa. Tämän vuoksi osallistuminen on tässä tutkimuksessa rajattu parisuhteessa oleviin henkilöihin, jotka pystyvät rekrytoimaan mukaan äitinsä, ystävänsä ja seurustelukumppaninsa/puolisonsa. Äitiä ei voi valitettavasti tässä tutkimuksessa korvata esimerkiksi isällä tai isoäidillä, eikä seurustelukumppania/puolisoa esimerkiksi toisella ystävällä.

1

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skinnybob

      perinnöllisyyden vaikutuksista yleisiin valintoihin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      103
      6442
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      523
      4477
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3003
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      131
      1214
    5. 43
      1151
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      103
      866
    7. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      49
      852
    8. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      824
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      26
      781
    10. Oletko antanut kaivatullesi jonkin lahjan?

      Jos olet, niin minkä? Ja minkä vuoksi?
      Ikävä
      43
      758
    Aihe