Koirien myrkyttäjä liikkeellä

ottakaakiinni

Hei kaikki, tärkeä tiedotus koirien omistajille Rovaniemellä!!!

Tänään Karhakkatiellä (Rantavitikka) klo 16.45 koirani ehti syödä tien vierestä jotain epäilyttävää. Onnistuin etsimään valon avulla kyseisen kohdan, ja huomasin maassa erittäin pienen kananlihan rippeen. Juoksin tämän jälkeen koirani kanssa välittömästi kotiini oksennuttamaan koiran. Oksennuksen seasta paljastui kanaa, ja sain eroteltua tästä vielä valitettavasti jonkinlaista valkoista tablettia. Koirani oksennutettiin n. viidessä minuutissa syömistapahtuman jälkeen, ja lääkehiilet saatiin tunnissa. Meillä kävi siis tuuri, kun mitään tietoa ei vielä ole, mitä tuo valkoinen aine oli. Poliisit ovat asiasta tietoisia, ja pyysivätkin informoimaan kaikkia ilmoituksen tekemiseen, mikäli vastaavaa tapahtuu. Tällöin he voivat alkaa tutkia asiaa tarkemmin.

39

1219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkäriätietävämpi

      Jos koira oksentelee... jatkossa nousee kankeasti jaloilleen... takapää horjahtelee...
      Silloin koiralle on 99%:n varmuudella syötetty myrkkyjä.

      Ammattitaitoinen eläinlääkäri ottaa heti verinäytteet ja ajaa ne muutamassa minuutissa testerin läpi, joka varmistaa tilanteen.
      Koiraa ei saa missään tapauksessa laittaa tiputukseen, koska se nostaa verimäärää ja johtaa yhä paheneviin sisäisiin verenvuotoihin.
      Ensiavuksi ja jatkohoidoksi K-vitamiinipistoksia, joita ei kyllä nykyisin ole saatavilla tarpeellisissa määrin kuin "ihmislääkäärin" kirjoittamilla resepteillä!

      • Anonyymi

        niin tai soita antti tusikullee rotallee sehä ehtii vielä naipasta sitä koiraa pereseesseen..


    • Lääke..K-vitamiini
    • tuijanen

      Viirinkankaalla juuri tullut tietoon 4 uutta myrkytystä, tiettävästi 2 niistä ei ole ilmoittaunut poliisille (3 koiraa kuollut, 1 pelastunut). Tiedän asiasta mummoni kautta, joka asuu Viirinkankaalla. Pelkään oman koiran puolesta.

      • Kärtty

        On se kumma kun poliisin tiedoissa ei näitä ilmoituksia näy. Kaksi koiraa on syönyt myrkytettyä kanaa Viirinkankaalla ja pelastuneet ajoissa aloitetun oikean hoidon myötä.


    • lenkillä

      Tänään Väinämöisentieltä ala-asteen koulun läheltä koirani löysi lihapalan (jossa myös paljon luuta), mutta ei ehtinyt sitä syödä koska sain sen pois. Liekö sisältää myrkkyä, se selviää myöhemmin. Onneksi sitä ei kenenkään lapsi löytänyt.
      Mikäli tämä lihapala on myrkyttäjän tuotoksia, niin hänet todellakin pitää saada kiinni ja vastuuseen. Nyt silmät ja korvat auki koko Viirinkankaan väki. Ilmoitus poliisille on tehty ko asiasta.

    • kohta_jää_kiinni

      Todella sairasta myrkyttää eläimiä tuolla tavalla.

      Onneksi poliisi tutkii asiaa.

      • Pikkasenvaan

        Hyvä juttu että tutkii, samaan aikaan toisaalla epäillään vaan tutkitaanko?
        Mieskaksikko raiskasi nuoren naisen Ylivieskassa
        Epäillyt tekijät ovat ulkomaalaisia, poliisi kertoo. Tapausta tutkitaan törkeänä raiskauksena.


      • kaalepeille

        Eipä näköjään ja se yksi latvalaho täällä syytti maahanmuuttajia asiasta ja väitti poliisin tutkivan jo asiaa. Eli tapahtui sama kuin näissä oletetuissa häirintätapauksissa, niitä ei edes ole olemassa.


      • Hohhoijjaa

        Anteeksi MISSÄ sanotaan että myrkytyksiin liittyisi MILLÄÄN TAVALLA ulkomaalaiset? Ei ole ole todellistakaan enää nämä jutut :D Kyllä tarkoitus on ollut vaan varoittaa muita koirien omistajia mahdollisista myrkyistä. Poliisi itse neuvoi että rikosilmoitusta ei tarvitse tehdä mutta asia on nyt korjattu. Kysykää poliisilta.


    • ahhaahahahahha

      Eipä liity vinkumisesi mitenkään tähän ketjuun.

      Olihan hieno homma että Sallan aikamiespoika jäi kiinni kun piti lasta vankina ja pani sen paksuksi?

      • Epäillytovatulkomaalaisi

        Kun naaras on iso, se tuottaa enemmän mätimunia ja enemmän poikasia seuraavaan sukupolveen. Kun koiras on iso, se pystyy hallitsemaan ja vallitsemaan kutualueita, ja saa naaraitten huomion. Koko on periaatteessa hyvin suoraviivaisesti menestymistekijä lisääntymisessä.


    • katajarannaneunukki

      Jos koira syö jotain maasta, niin se yleensä koiran paskaa (95% tapauksista) tai ihmisten paskaa, mitä löytyy yleensä lenkkipolkujen varsilta. Erityisesti Ounasvaaralta.

      Vaikka näitä legendoja nyt syntyy, tiedän varmuudella että Viirinkankaalla on myrkytetty koiria (kuoliaaksi) muutama vuosi sitten. Mikseipä nyt, mutta missä mittakaavassa... Järki käteen hei

    • zeezee22

      Niin ja Matut..............Uskokaa vaan ne osaa kaiken ja INHOAVAT ELÄIMIÄ.MUISTAKAA SE !

    • suomalainen_tekijä

      Tekijä on ihan perus-rovaniemiläinen koiranvihaaja. Älä jauha perättömiä uutisia täällä, ne on ammuttu jo alas valheena ajat sitten.

    • Järkiintynyt

      Täyttä skeidaa jutut koirien myrkyttämisistä. Ei ole ottanut kukaan kyseisen asian tiimoilta yhteyttä poliisiin eikä eläinlääkäriin. Ei ole koiranvihaajaa olemassakaan. Joku sairas ihminen vain haluaa ruokkia hysteriaa.

      Ei kukaan vihaa koiria - vaan niitä tolloja koiranomistajia, jotka eivät osaa elää oikein niiden kirppukasojensa kanssa. Esim. koiranulostetta on tuhottomasti kaikilla yleisillä kevyenliikenteenväylillä ja tien varsilla. Mistähän se tulee, kun kaikki valehtelevat keräävänsä oman koiran p...t pois???? Kuvottavaa ja kertoo sivistymättömyydestä. Koirat häiritsee jokapäiväisellä tauottomalla haukkumisellaan naapurustoa. Ei ymmärretä, että ei koiran kanssa voi mennä joka paikkaan. Koira on niin must-juttu, että se pitää hankkia joka talouteen vaikka ei ole vähäisintäkään edellytystä sen hoitamiseen ja elämiseen sen kanssa niin ettei se aiheuta harmia muille. Minua niin kyllästyttää se, että silmää räpäyttämättä koiran annetaan pissiä postilaatikolleni.

      Ne tollot koiranomistajat on vielä niin herkkähipiäisiä, että jos erehdyt huomauttamaan, saat vain vihat niskaasi vaikka olisit kuinka oikeassa. Omassa toiminnassaan eivät näe mitään korjaamisen tarvetta vaikka johan sen nyt jokainen näkee, että koiran jätöksiä on tienlaidat keltasena ja mustanaan. Mistähän rautalangasta pitää sitä oppia vääntää että menis perille? Vai kova koiravero tai koirien pito luvanvaraiseksi? Karsiskohan nuo konstit sen korien määrän sopivammaksi.

      Pidän koirista, turha vetää viha-argumenttia tähän kommenttiin. On minullakin ollut koiria, mutta viimeisen vanhuuteen menehtyneen jälkeen en hanki uutta, koska se ei sovi nykyiseen asumismuotooni keskustan kerrostalossa.

    • rodukas

      Sinulle "järkiintynyt" tiedoksi ja opiksi...
      silloin kun sinulla on ollut koira, keräsitkö sinä sen jätökset ja veit ne roskiin? Entäpä, missä kusetit koiraasi? Jos tarkemmin katselet ulkona liikkuessasi, niin löydät sieltä "mäyräkoiran" pahveja, tupakantumppeja, ihmisten tekemiä jätöksiä, roskia jne. Jopa lasia! Koiranjätökset maatuvat ja ensimmäisten sateiden jälkeen katoavat, mutta ei ihmisten aiheuttamat jätteet. Mietipä sitä! Mitä myrkytysilmoituksiin tulee, niin on niitä poliisille tehty, mutta kukaan ei ole vielä tehnyt sitä rikosilmoitusta, jotta he alkaisivat tutkimaan asiaa tarkemmin. Mamuille koirat ovat saastaa, siinä joku oli ihan oikeassa. Mutta, ei se tarkoita, että he olisivat myrkkypaloja levittäneet...
      Ja koirahan ei turhaan hauku vaan asiasta: ehkä pelosta, ikävästä, hädästä tms.
      Kaikesta huolimatta pitäkäämme huoli koiristamme!

      • nurkilla-naukuu

        niipä!!! olis pari "kattia" myös pitäisi myrkyttää!!!! kun noi "haulit niin kalliita" !! kun ei naapuriakaan viittis "häiritä"!!! :)


      • Järkiintynyt

        Jankuta mitä jankutat muista roskista ....on sekin tolloutta, että heitetään surutta roskaa luontoon ja yleisille teille. Se tosiasia, että koiria on jo liikaa ja sellaisillakin ihmisillä, jotka eivät osaa, viitsi tai käsitä elää koiransa kanssa fiksusti, on täyttä totta. Kummallista, että kun koiran p... jätetään tielle, vedotaan aina muihin roskiin. Onko se liian vaikeaa pitää vaikka pientä lasten hiekkalapota mukana ja viskata se jätös heti kauemmas ...siellä on tilaa maatua. Ja ei kait se nyt ihan fiksua ole antaa koiran pissiä toisten pihaan, muutama metri muualle ei luulis olevan liikaa vaadittu. Koko päivän kestävä tauoton koiranhaukku on raskasta kuunneltavaa.

        Ja kun minulla oli koira, (ollut useitakin vuosien varrella), en totisesti ole KOSKAAN jättänyt ulosteita tielle. Pissatuskin opetettiin oikeisiin paikkoihin. Minusta et saa syyllistä, joka oikeuttaa sotkemaan, kun muutkin niin tekee. Nykyään opastetaan keräämään jätökset, kuuluu jopa järjestyssääntöihin ja pussiautomaattejakin on laitettu verovaroin. Niin, mistähän ne jätökset tulee???Esim: Pohjanhovin takaa kun menet rannan kevyenliikenteen väylää, vierivieressä on koranulosteita. Oikeastaan joka tienvarressa. Niin on.

        Kerran näin kun yksi nainen jätti koiransa pötkäleen keskelle koulun sisäänmenotietä. En voinut olla huomauttamaata, että p...han menee lasten jalkineissa koulun käytäville. Nainen myönsi typeryytensä, mutta siihen se kasa jäi höyryämään ja koulu oli alkamassa. Huh! Siinäpä puolustelua, että maatuu. On se kumma, että koskaan koiranomistajissa ei ole vikaa vaan niissä muissa roskaajissa. Mietipä sitä!!!!!

        Myrkkysyötit aiheuttaa koirille paljon tuskaa ja ontäysin TUOMITTAVAA. Vieläkin epäilen, että ei ole totta ja viimeisessäkin julki tulleessa tapauksessa ei ollut myrkkysyötti vaan ne valkoiset seassa oli vaikkapa fetajuustoa. Saattaa tosin joku saaneen koiraterrorista kyllikseen ja toimi ikävästi. Sakko tekijälle ja korvaus koiranomistajalle.


      • Järkiintynyt

        En malta olla kysymättä nimim Rodukas: Minulle opiksi???? Mitähän minulle oikein opetit????? Senkö, että kun roskataan, koiranomistajillekin on oikeus ja lupa sotkea??? Ei se ole oikeaa oppia .....valitettavasti, vaikka itse niin luulet.


    • kakkahätä

      vois paskoa itekki kadulle ja kuseskella sinne ja tänne, on vissi sallitua?

    • persjalka

      korille myrykyjjä

    • kirjoitat-hyvin

      "persjalka"

      Oletko harkinnut äidinkielenopettajaksi ryhtymistä? Olisi paikka auki, jos kiinnostaa.

      • Persjalka

        Viläkin paremin kirottasin, kun joku opetaa. Tulisiko sinä opetaa. Minä halua opia.
        En minä opetajaksi hala vaan on gynekologi. Työlupa vain ei olee anetu.


    • lihisjapulla

      mie laitan ketunmyrkkyä yleensä makkarapalaan tai lihapullan sisään , on niitä tuolla polkujen varrelle tippunut... siski teen koska se saatanan keltanen kusi vallit ärysyttää , onhan se sama asia ku ihminenkin kusee joka valliin ja se paska läjät..perkele , mutta kylläpä se makkara pala vielä keplaa ni loppuu se kuseminen...hehheheeee , ihan oikein koiran kusettajat..kattokaapa peiliin kenen syy

      • henkinen-hyvin-vointi

        mietippä omalle kohalle!!! olisko syytä käydä "tohtorin jutttusilla!! vaikuttaa TODELLA pahalta"ahistukselta"!! seuraavaksi ehkä omat tai muiden lapset voi olla uhreja...!!! :( noista myrkyttäjistä se lähtee.....!! voi voi


    • ootkokäyny

      olen katsonut tuota oikeuttta omistaa koira mihin sellaista kerrostalossa tarvitsee

    • mahle

      Tosi lapsellisia kommentteja joiltakin. Myrkyttäminen on vakava asia eikä mikään vitsi! Huomaa kyllä, että se ääni kilahtaa johon kalikka kalahtaa..
      Toivon, että kaikki koirat ja niiden taluttajat saisivat kulkea lenkillä rauhassa ja ilman "myrkkyjä". Niin myös kissojen omistajat. Hyvää kevättä kaikille eläinystäville!!!

    • Hohhoijaataas

      Miettikääpäs eläinystävykset että minkä takia niitä myrkyttäjiä täällä liikkuu? Koiranne jätöksiä joka helv.etin puolella koirat haukkua jyskyttää nurkan päässä ja omistajat ei niihin reagoi millään tavalla vaikka moni käy sanomassa asiasta! Nielkää ylpeytenne ja hoitakaa tonttinne niin kaikilla on hyvä mieli . Jos se koira on häiriöksi ja siitä on teille kerrottu niin tehkää asialle jotain! älkää alkako väittään siinä tilanteessa ettei teidän koirastanne ole haittaa vaan toimikaa niinkuin pitää!

    • kas-tietää-jo

      Pahin tapaus taitaa olla tuolla naapurikerrostalossa. Ämmä on raahannu autonsa meidän kerrostalon vieraspaikalle koska ei ilm. saa pitää romuaan ilmaiseksi oman talonsa pihalla ja tuo koiransakin säännöllisesti paskalle talomme piha-alueelle. Melkoinen aivokääpiö.

    • Insernööri

      Sehän se onkin niin kummallista, kun koirien omistajat hölisee, että koiranuloste ei ole mikään haitta, mutta eivät jätä niitä omille pihoilleen, omiin liittymiin. Miksi se pitää tuoda yleisille kulkuväylille ja meidän muiden pihoille, jos se kerran on niin täysin ongelmaton jäte?????? On se haitta meille kaikille muille. No, sitten alkaa vänkytys kaikista muista roskista. Aivan kuin ne muut roskat poistais koiranjätökset.

      Omakotitalojen pihoilla koirat haukkua räksyttää kaiket päivät naapuruston ja ohikulkijoiden kiusaksi. Miksi se koira pitää olla, jos se on yksinään aina pihalla ja joskus sille vähän ruokaa viskataan? Totuuden nimessä jos oikein rehellisiä ollaan, niin koiria vain on liikaa ja sellaisilla vätyksillä, jotka ei tarvitse koiraa eivätkä laiskuuttaan osaa elää koiriensa kanssa niin, että se ei olisi harmituksen aihe muille ihmisille. Sairas muoti-ilmiö tuo koiran hankkiminen, kun muillakin on.

      Koirien omistajat vain eivät myönnä tosiseikkoja vaan jatkavat itsekkäästi sotkemista ja antavat koirien haukkua ulkona tiheään asutulla seudulla. Melkoinen haukkukuoromellakka näillä meidänkin nurkilla päivä kaudet.

      Ei täällä ole mikään myrkytysbuumi menossa, trolli vain lietsoo hysteriaa. En hyväksy myrkytyksiä enkä muutakaan eläinrääkkäystä Eihän se ole koiraparan syy jos omistaja on tyhmä, ilkeä ja itsekäs!!!!

    • kas-tietää-jo

      Samaa mieltä. Pidän äärimmäisen törkeänä tekona tuoda koira paskalle toisen taloyhtiön pihalle (saatikka omakotitalon), se menee jo kaiken ymmärryksen yli. Luulisi perkele että tällaisessa maaseutukaupungissa riittäisi metsikköä vieläkin minne mennä hurttia ulkoiluttamaan, vai eikö jakseta eikä viitsitä? Olen jopa nähnyt sellaisenkin koiranpitäjän joka ei jaksanut kerrostalossa ulkoiluttaa huumeista sekaisin ollessaan rakkejaan vaan aukaisi kerrostalon alaoven raolleen ja rakit laukkoivat pitkin pihaa paskomassa ja kusemassa. Mitä helvettiä tuollaiset ihmiset tekevät koirilla?

    • Anonyymi

      mikähän saa aikaiseksi? haukkuminen ?

    • Anonyymi

      Burger Kingin oven etupooli oli pooliksi soyty hampuri pitta varro ettei kissa tai koiri suoda niita.

    • Anonyymi

      ap.. siis koira söi sun huumeet hheheheh

    • Anonyymi

      niin tai soita antti tusikullee rotallee sehä ehtii vielä naipasta sitä koiraa pereseesseen..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      188
      1351
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1158
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      874
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      870
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      790
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      49
      753
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      53
      722
    8. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      689
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      47
      670
    Aihe