Uinnin aloittaminen 15-vuotiaana

Uintikiinnostaa

Olen harrastanut aiemmin telinevoimistelua mutta harkinnut nyt uinnin aloittamista. Onko mahdollista että siirtyisin heti ikäisteni ryhmään? Taustani takia minulla on todella hyvä kunto mutta en osaa uintitekniikoita hyvin. Mielipiteitä ja vinkkejä kaipaan!!

2

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uimari00

      Heitolla on tekniikkaryhmiä,mukaan vaan!

    • Olennaista on, että et riko paikkoja omanikäisten treeneissä. Uinti on siitä hassu laji, että siinä yritetään (ainakin aluksi) tehdä mahdollisimman vähän töitä, ennen kuin voidaan treenata kunnolla. Kuutio (1m x 1m x 1m) vettä painaa noin tuhat kiloa: Jos työnnät vettä edelläsi (tai painat sitä alas), niin meno on todella rankkaa.

      Helpoin tie on aloittaa nuorempien tekniikkaryhmässä ja siitä pyytää siirtoa seuraavaksi vanhempien ryhmään edistymisen myötä. Olen joskus ottanut 14-vuotiaan uimarin suoraan kisaryhmään, mutta tuo vaatii vähän miettimistä valmentajalta ja on todella rankkaa uimarille ennen kuin tekniikoista pääsee jyvälle. Motoriikan kannalta telinevoimistelu on ehkä paras mahdollinen tausta ei-uimarille aloittaa uinti. Toisaalta on joitakin tasapainoon ja hengittämiseen liittyviä refleksejä, joiden poisoppiminen on erityistä uinnille (kasvojen laskeminen veteen ja selän pitäminen pinnalla laukaisee kaatumisrefleksin todella todella monelle).

      Kuitenkin, olettaen että et ole pyrkimässä allekirjoittaneen ohjaamaan ryhmään, niin ainoa ratkaisu on ottaa yhteyttä paikalliseen seuraan ja kysyä valmentajalta, pääseekö ryhmään tai mitä valmentaja suosittelee. Paikallisilla seuroilla lienee yhteystiedot - sähköposti tai puhelinnumero. Tai sitten voit kysyä mahdollisesti uintia harjoittelevilta kavereilta, voisivatko he kysyä valmentajaltaan ryhmään pääsyä. Tai suorimpana vaihtoehtoa mennä "sattumalta" samaan aikaan uimaan sopivan ryhmän kanssa ja kysyä valmentajalta, pääsetkö treeneihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      67
      4557
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3228
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2648
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2563
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      198
      1931
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      396
      1554
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1428
    Aihe